Wycena szkody samochodu – jak wyliczane jest odszkodowanie z polisy OC?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wycena szkody samochodu – jak wyliczane jest odszkodowanie z polisy OC? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W sytuacji gdy z winy innego kierowcy zostaniemy poszkodowani na drodze, przysługuje nam oczywiście odszkodowanie. W ramach świadczenia firma ubezpieczeniowa sprawcy jest zobowiązana pokryć koszty związane z likwidacją szkód. W praktyce świadczenie dotyczy również uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego kierowcy oraz jego pasażerów. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak wygląda wycena szkody samochodu i co robić, gdy odszkodowanie jest zbyt niskie.

W jaki sposób naliczane jest odszkodowanie z polisy OC?

Wycena szkody samochodu leży po stronie firmy ubezpieczeniowej. Pracownik takiej firmy może zostać oddelegowany do tego, aby dokonać dokładnych oględzin samochodu. Obecnie najczęściej wystarcza dokumentacja fotograficzna sporządzona przez poszkodowanego, oświadczenie spisane ze porozumieniu ze sprawcą lub notatka policyjna. W przeciągu 30 dni firma ubezpieczeniowa zajmie się wyliczeniem szkody i przedstawi poszkodowanemu kosztorys. W tej sytuacji poszkodowany ma do wyboru trzy rozwiązania.Pierwszą opcją jest zaakceptować kosztorys. Kwota wyliczona przez ubezpieczyciela trafi na konto poszkodowanego. Druga opcja to zakwestionowanie kosztorysu i przedstawienie własnej wyceny. Z kolei trzecia opcja to rozliczenie bezgotówkowe. Poszkodowany w tym wariancie podpisuje upoważnienie, którym wyraża zgodę na przekazanie odszkodowania na rzecz wybranego przez siebie warsztatu naprawczego. Wówczas to warsztat będzie negocjował odpowiednią kwotę odszkodowania.

Dlaczego odszkodowanie OC może być zaniżone?

Niestety wielu kierowców doświadcza problemów przy uzyskaniu satysfakcjonującego świadczenia. Firmy ubezpieczeniowe zrobią bowiem wszystko, aby nie przepłacić i jak najmniejszym kosztem rozwiązać sprawę. Zaniżone odszkodowanie może mieć jednak związek także z błędami popełnionymi przez poszkodowanego. Może to być np. niedokładna dokumentacja fotograficzna lub źle spisane oświadczenie, w którym uszkodzenia nie zostały dobrze opisane.Z kolei odszkodowanie zaniżone przez ubezpieczyciela ma związek z następującymi błędami: niewłaściwe określenie wartości pojazdu w dniu wystąpienia szkody, błędnie oszacowana stawka za roboczogodzinę mechanika w danej lokalizacji, uwzględnienie w kosztorysie tańszych części zamiennych zamiast części oryginalnych. Problem zaniżonego OC najczęściej występuje przy wyborze  gotówkowego rozliczenia szkody. Wybierając wariant z rozliczeniem bezgotówkowym problemy występują znacznie rzadziej, ponieważ to warsztat negocjuje odpowiednią wysokość świadczenia.

O jakie świadczenia z OC sprawy może starać się poszkodowany?

OC sprawcy wypadku służy przede wszystkim do pokrycia kosztów związanych z likwidacją szkód mienia. Poszkodowany może zatem ubiegać się o pokrycie kosztów naprawy pojazdu, pokrycie kosztów holowania, a także pokrycie kosztów najmu auta zastępczego. Jeśli doszło do szkody całkowitej (auto nie nadaje się do naprawy) wówczas poszkodowany powinien otrzymać zwrot w wysokości wartości auta w dniu wystąpienia szkody. Warto jednak nadmienić, że ubezpieczenie OC uwzględnia także szkodę na kierowcy lub pasażerach. Wówczas poszkodowany ma prawo ubiegać się o: zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, zadośćuczynienie za cierpienie psychiczne i fizyczne, odszkodowanie za utracony dochód, rentę wyrównawczą, rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli w wypadku były ofiary śmiertelne, ich bliscy mogą ubiegać się o: zadośćuczynienie za ból i cierpienie, zwrot kosztów pogrzebu, rentę alimentacyjną i odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej.

Czy za dziurę w drodze należy się odszkodowanie?

Zmorą wielu kierowców jest dramatyczna jakość niektórych polskich dróg. Duża dziura w drodze bez wątpienia może wyrządzić spore szkody w naszym aucie. Czy w takiej sytuacji kierowcy przysługuje ubezpieczenie? Jeśli zarządca drogi zadbał o rzetelne oznaczenie drogi (znak informujący o nierównościach plus znak ograniczenia prędkości) wówczas niestety szanse na uzyskanie świadczenia są bardzo małe. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dziura w drodze nie została właściwie oznakowana. W tym przypadku poszkodowany jak najbardziej może ubiegać się odszkodowania od zarządcy drogi. Na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/dziura-w-drodze-odszkodowanie-2/ możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda kwestia odszkodowania w przypadku uszkodzeń, których przyczyną było najechanie na dziurę w drodze.

Co robić w przypadku zaniżonego odszkodowania?

Jeśli zdecydowałeś się na rozliczenie gotówkowe, w przypadku zaniżonego kosztorysu masz prawo zanegować go i zgłosić własną wycenę. W odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela należy załączyć jak najwięcej dowodów, które wskazują na realną wartość szkody. Jeśli ubezpieczyciel odrzuci nasze odwołanie, wówczas istnieje kilka dróg postępowania. Można wysłać oficjalną skargę do Rzecznika Finansowego lub wejść na drogę prawną. Można także skorzystać z usług tzw. firm odszkodowawczych, które w imieniu poszkodowanego będą ubiegać się o większe odszkodowanie, w zamian za to, że określony procent uzyskanego świadczenia trafi na ich konto jako wynagrodzenie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE