Wspólne konto vs indywidualne w kontekście otrzymania pożyczki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wspólne konto vs indywidualne w kontekście otrzymania pożyczki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wspólne konto małżonków niesie za sobą wiele plusów i minusów. Na ogół decyzja o wspólnym prowadzeniu rachunku bankowego budzi wiele kontrowersji. Szczególnie że finanse należą do jednych z najczęstszych powodów kłótni i sporów wśród par. Jakie są plusy i minusy wspólnego rachunku bankowego? Jaki wpływ ma wspólne konto na otrzymanie pożyczki? Rozwiewamy wątpliwości.

Plusy i minusy wspólnego rachunku bankowego

Jeżeli niedawno wstąpiliśmy w związek małżeński, zapewne stoimy teraz przed wyborem rachunku bankowego. Kwestie finansów powinny być podejmowane na bieżącą i nie powinny stanowić powodów do konfliktów. Dla jednych wspólne prowadzenie konta jest pogłębieniem wspólnoty, dla innych natomiast jest niewygodą i brakiem swobody. Tak naprawdę każda para powinna podjąć tę decyzję indywidualnie. Nie ma bowiem dwóch takich samych związków, a co za tym idzie jednej recepty dla wszystkich. Jeśli stoimy przed dylematem „razem czy osobno”, warto zapoznać się z zaletami i wadami tego rozwiązania. Wówczas będzie nam łatwiej podjąć świadomą i dojrzałą decyzję.

Zalety wspólnego rachunku bankowego:

  • Klarowny wgląd w historię wydatków – współwłaściciele rachunku mogą w każdej chwili sprawdzić wszystkie transakcje w tym płatności za media, zakupy, wypłaty w bankomatach itd.
  • Niższe koszty prowadzenia rachunku – z pewnością dla wielu osób dużym plusem jest obniżenie kosztów prowadzenia rachunku. Opłaty za dwa oddzielne konta są z pewnością wyższe.
  • Wzrost zdolności kredytowej – wspólne konto może przysłużyć się nam, gdy staramy się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy na wysoką kwotę. Pamiętajmy o tym, że mając wspólność majątkową, przy wyższej kwocie kredytu należy posiadać zgodę od małżonka na zawarcie umowy z bankiem.
  • Karta bankomatowa z odrębnym kodem PIN – każdy właściciel rachunku posiada odrębną kartę. Dużym plusem jest możliwość zastrzeżenia karty współwłaściciela konta, gdy ten ją zgubi lub zostanie skradziona.
  • Mając wspólny rachunek, łatwiej będzie planować wydatki i wspólną finansową przyszłość.
  • Wszystkie działania w obrębie rachunku bankowego muszą być podejmowane przez obie osoby. Nic nas nie zaskoczy.
  • W przypadku nagłej śmierci małżonka nadal mamy dostęp do wspólnych środków.
Wady wspólnego rachunku bankowego:

  • Większe ryzyko braku dostępu do środków, w przypadku gdy bank ma dłuższą przerwę w działaniu np. przy pracach konserwacyjnych lub awarii.
  • Odpowiedzialność za wszelkie działania i decyzje finansowe partnera (zadłużenie, zlecenia zapłaty, zablokowanie rachunku).
  • W przypadku włamania na rachunek bankowy możemy pozostać bez środków do życia.
  • Współodpowiedzialność za zadłużenie małżonka, szczególnie w przypadku pożyczek, czy niespłaconych alimentów.
  • Brak możliwości ukrycia wydatków – dużo trudniej zrobić partnerce/partnerowi niespodziankę lub prezent.
  • Każdy z użytkowników konta może samodzielnie ustalić np. limit wypłat środków, na co druga osoba nie ma wpływu.
  • Przy braku omawiania wydatków i celu, na które chcemy przeznaczyć pieniądze, może powstać więcej sytuacji konfliktowych. Szczególnie gdy jedna z osób ma tendencję do nadmiernego wydawania, a druga do oszczędzania.
  • Jedno konto oszczędnościowe daje mniejsze szanse na odłożenie dodatkowych pieniędzy, niż dwa odrębne konta.
Jak możemy zauważyć, wspólny rachunek bankowy ma wiele mocnych i słabych stron. Jednak aby ustalić, co dla pary jest ważniejsze, warto o pieniądzach rozmawiać. I wspólnie podjąć decyzję, która ma wpływ na dość istotny aspekt naszego życia.

Jaki wpływ ma wspólne konto na otrzymanie pożyczki?

Czy wspólny rachunek bankowy może mieć wpływ na otrzymanie pożyczki? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele bowiem zależy, o jaki rodzaj zobowiązania nam chodzi. W przypadku, gdy konsument chce zaciągnąć indywidualną pożyczkę, mogą wystąpić pewne trudności. Natomiast w przypadku wspólnej pożyczki, decyzja pożyczkodawcy może być nawet szybsza. Odpowiadamy dlaczego.

Indywidualna pożyczka pozabankowa

Przyjmijmy, że bohater naszego przykładu ma wspólny rachunek bankowy z żoną. Na 3 rocznicę ślubu, chce zrobić żonie niespodziankę i zabrać ją na wymarzone wakacje na Dominikanę. Jeśli skorzysta z pieniędzy ze wspólnego rachunku, niespodzianka się nie uda. Nie ma również indywidualnych oszczędności – cała pensja zostaje przelana na wspólne konto. Postanowił skorzystać z szybkiej gotówki przez Internet. Jednak pożyczkodawca musi zweryfikować tożsamość naszego wnioskodawcy, a także zbadać jego zdolność kredytową. W tym momencie nasz bohater może napotkać pierwsze problemy. Firmy pożyczkowe na ogół do weryfikacji tożsamości używają kont bankowych. W tym celu konsument musi przelać niewielką kwotę na rachunek pożyczkodawcy, który sprawdza dane z przelewu z danymi wpisanymi w formularzu pożyczkowym. Jednak do tego celu konsument musi posiadać indywidualny rachunek bankowy. W tym przypadku ta metoda się nie sprawdzi. Nasz konsument musi zatem poszukać firmy, która zweryfikuje tożsamość podczas rozmowy telefonicznej lub za pomocą weryfikacji biometrycznej smartfonem. Więcej na temat weryfikacji tożsamości znajdziemy na stronie internetowej Lendup.pl.

Kolejnym krokiem przy staraniach o pożyczkę jest badanie zdolności kredytowej. Szczególnie przy wyższej sumie pożyczki wnioskodawca musi potwierdzić wysokość otrzymywanych dochodów. Metod potwierdzenia dochodów również jest kilka. W tym przypadku badanie zdolności kredytowej za pomocą aplikacji weryfikującej może być utrudnione. Na tę czynność zgodę musiałaby wydać małżonka wnioskodawcy. Jeśli pożyczkodawca się zgodzi, nasz pożyczkobiorca może dostarczyć wyciąg z rachunku bankowego. Firma pożyczkowa nie ma jednak takiego obowiązku. Konsumentowi pozostaje przedłożenie zaświadczenia od swojego pracodawcy. Nie każdy pożyczkodawca chce jednak wtajemniczać swojego przełożonego do swoich finansowych planów.

Wspólna pożyczka pozabankowa

Jeśli jednak nasza para zdecydowałaby się wspólnie zapłacić pieniędzmi z pożyczki za wycieczkę, warto poszukać pożyczki dla par. Dzięki temu uzyskanie dodatkowych środków będzie łatwiejsza. Możliwe, że jako para nasi młodzi małżonkowie będą mieli wyższą zdolność kredytową, co pozwoli na otrzymanie większej sumy. Niemniej jednak ofert dla par (nie tylko małżeńskich) jest zdecydowanie mniej na rynku pozabankowym.

Podsumowanie

Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie wspólnego rachunku bankowego, musimy mieć na uwadze, że zaciągnięcie indywidualnych zobowiązań będzie trudniejsze. Dlatego decyzję o posiadaniu jednego rachunku bankowego należy bardzo dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę każdy aspekt życia. Jak możemy zauważyć zrobienie małżonkowi miłej niespodzianki, która wymaga pewnych nakładów finansowych, może być utrudnione. Ponadto należy uwzględnić nasz indywidualny charakter i potrzebę zachowania autonomii – również tej materialnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE