Weekendowy kurs żeglarski i motorowodny – wszystko, co musisz wiedzieć!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Weekendowy kurs żeglarski i motorowodny – wszystko, co musisz wiedzieć! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Sporty wodne cieszą się rosnącą popularnością. Jeśli pływanie jachtem lub łodzią napędzaną motorem od zawsze było Twoim marzeniem, nic straconego! Wystarczy odbyć weekendowy kurs i cieszyć się nowymi umiejętnościami w praktyce. O czym warto wiedzieć w tym temacie?

Pływanie jachtem ma wiele zalet. Pozwala poznawać nowych ludzi, spędzać czas na świeżym powietrzu, podziwiać piękne krajobrazy. Kształtuje wydolność i siłę, a także wpływa na determinację i odpowiedzialność. Jeśli sporty wodne wywołują u Ciebie pozytywne emocje, weekendowy kurs żeglarski będzie dla Ciebie idealny. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najważniejsze zagadnienia dotyczące jego realizacji.

Weekendowy kurs żeglarski czy kurs motorowodny – co wybrać?

Weekendowy kurs żeglarski przeznaczony jest dla wszystkich osób powyżej 14. roku życia, podobnie jak kurs motorowodny. Zalew Sulejowski jest idealnym miejscem do realizacji obu szkoleń. Wybór odpowiedniego zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Uzyskanie patentu sternika motorowodnego da Ci uprawnienia na skutery oraz „prawo jazdy” na motorówki.

Z kolei patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtu żaglowego po wodach śródlądowych bez ograniczeń dotyczących długości jednostki. Zastanów się więc, które obiekty wodne będą docelowo przez Ciebie wykorzystywane.

Przebieg kursu żeglarskiego i motorowodnego

Planując zapisanie się na kurs, warto wcześniej zapoznać się z jego przebiegiem. Składają się na niego 2 części:

  • teoretyczna – zajęcia odbywają się najczęściej przy niesprzyjającej pogodzie. Obejmują teoretyczne podstawy żeglugi, pierwszej pomocy, pływania, czynności w sytuacjach awaryjnych, przepisów prawnych;

  • praktyczna – praktyczne ćwiczenia manewrów wodnych, obsługi obiektu pływającego, zasad jego eksploatacji.

  • Podobnie wygląda egzamin, którego zdanie decyduje o przyznaniu patentu. Składa się z części teoretycznej (test 75 pytań jednokrotnego wyboru z zagadnień zgodnych z wytycznymi PZMiNW) oraz praktycznej, oceniającej zdobyte umiejętności. Opłata za egzamin zazwyczaj uiszczana jest dodatkowo – nie zawiera się w cenie kursu.

    Kurs żeglarski i motorowodny dla osób niepełnoletnich

    O uzyskanie patentu mogą starać się osoby powyżej 14. roku życia. To świetna zabawa, ale także sposób na kształtowanie charakteru i zdobywanie nowych umiejętności. Wszystkie osoby niepełnoletnie muszą jednak postarać się o zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Taka zgoda powinna mieć formę pisemną. Dostarcza się ją podczas zapisu na kurs.

    Umiejętność pływania

    Wiesz już, jaki rodzaj łodzi preferujesz, znasz przebieg kursu, jednak wciąż zastanawiasz się, czy jest on dla Ciebie, ponieważ nie potrafisz pływać? Musisz wiedzieć, że przyszły sternik motorowodny oraz żeglarz nie potrzebują umiejętności pływania, aby uzyskać patent. Nie jest ona egzaminowana ani sprawdzana. Z całą pewnością może się przydać w życiu, dlatego warto rozważyć dodatkowo kurs pływania, np. po zdobyciu patentu lub w trakcie jego zdobywania. Nie jest to jednak konieczność.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE