reklama
reklama

Ulga termomodernizacyjna: Co możesz odliczyć w ostatniej chwili?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ulga termomodernizacyjna: Co możesz odliczyć w ostatniej chwili? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPodatnicy, którzy płacą podatek dochodowy, mają prawo do korzystania w czasie rozliczaniu podatku PIT różnych odliczeń i ulg podatkowych. Najwięcej osób korzysta z ulgi prorodzinnej, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na internet czy na robotyzację. Coraz więcej osób odlicza również ulgę termomodernizacyjną. Kto może z niej skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić?
reklama

Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Ulgę termomodernizacyjną regulują przepisy zawarte w art. 26h Ustawy o PIT. Wynika z nich, że podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego (również szeregowca i bliźniaka), może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia oraz usługi związane z termomodernizacją posiadanego budynku. Z ulgi nie mogą skorzystać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych ani lokali przemysłowych w takich budynkach. Wymieniona ulga budowlana nie obejmuje budynków, które są w budowie. Termomodernizacja musi być zakończona w ciągu 3 lat od pierwszego poniesionego na nią wydatku. Należy również pamiętać, że ulga obejmuje wyłącznie wydatki, które zostały wymienione w audycie energetycznym. Poniesione wydatki nie mogą być dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ani wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

reklama

Co oznacza termomodernizacja?

Ulga termomodernizacyjna jest możliwa do odliczenia od 1 stycznia 2019 roku. Jej celem jest zachęcenie podatników do przeprowadzania prac termomodernizacyjnych, dzięki którym można ograniczyć rachunki za ogrzewanie oraz zmniejszyć ilość zużywanego paliwa zasilającego domową instalację. Ma pomóc w poprawie stanu środowiska i gospodarki wodnej. Termomodernizacja polega m.in. na ograniczeniu zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej lub przeznaczonej do ogrzewania domów mieszkalnych. Obejmuje również ulepszenie lokalnych sieci ciepłowniczych oraz zamianę źródeł energii na odnawialne źródła energii.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna?

Osoby, które skorzystają z ulgi termomodernizacyjnej, mogą liczyć na duży zwrot podatku. Limit ustalony w ustawie wynosi 53 tys. zł. Kwota jest taka sama jak w ubiegłym roku. Odliczenia można dokonać w pełnej kwocie, nieprzekraczającej podanego limitu – oznacza to, że ile podatnik wydał, tyle odliczy. Kwota jest niezależna od liczby inwestycji oraz budynków, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Jeżeli dwóch współwłaścicieli lub małżonków korzystających ze wspólnego opodatkowania dokona termomodernizacji w tym samym budynku, to każdy z tych osób będzie mogła odliczyć całość poniesionych wydatków.

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Osoby, które chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, muszą wypełnić odpowiednią deklarację. Ulga przysługuje osobom, które rozliczają się za pomocą PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37, na podstawie skali podatkowej, podatku liniowego oraz płacącą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ulgę wykazuje się w załączniku PIT/O oraz w deklaracji podatkowej. Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym, w którym poniesiono wydatek. W PIT za 2024 rok należy uwzględnić wydatki na termomodernizację, poniesione w roku 2024. Osoby, które chcą ująć wydatki z poprzednich lat, muszą złożyć korektę do wcześniejszych deklaracji. Aby odliczyć ulgę, należy posiadać faktury, które zostały wystawione przez podatnika VAT, który nie korzysta ze zwolnienia z tego podatku. Ulgi termomodernizacyjnej nie trzeba odliczać ręcznie. W internecie można znaleźć darmowe programy, pozwalające złożyć rozliczenie pit 2024, z uwzględnieniem przysługujących ulg.

reklama

Jakie wydatki obejmuje ulga termomodernizacyjna 2024?

Ulga termomodernizacyjna 2024/2025 obejmuje zarówno materiały, jak i usługi. Do podstawowych materiałów, które można rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, należą:

  • Materiały budowlane, służące do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych czy fundamentów, które wchodzą w skład systemów dociepleń lub zabezpieczają przed zawilgoceniem,
  • Węzły cieplne oraz programatory temperatury,
  • Kotły gazowe kondensacyjne razem ze sterownikami i całym oprzyrządowaniem,
  • Kotły olejowe kondensacyjne z oprzyrządowaniem,
  • Kotły na paliwo stałe, spełniające określone normy,
  • Przyłącza do sieci gazowej lub ciepłowniczej,
  • Materiały budowlane wykorzystywane do budowy instalacji grzewczej,
  • Pompy ciepła z niezbędnym osprzętem,
  • Kolektory słoneczne z osprzętem,
  • Ogniwa fotowoltaiczne z osprzętem,
  • Materiały budowlane, potrzebne do stworzenia systemu wentylacji mechanicznej itp.
Usługi, które pozwalają na skorzystanie z ulgi na termomodernizację, to:

reklama

  • Wykonanie audytu energetycznego budynku przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych,
  • Wykonanie dokumentacji projektowej, potrzebnej do prac termomodernizacyjnych,
  • Wykonanie potrzebnej ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej,
  • Wymiana stolarki zewnętrznej, tj. drzwi, okna, bramy garażowe itp.,
  • Wymiana lub wykonanie nowej instalacji grzewczej, instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • Montaż kotła gazowego kondensacyjnego,
  • Montaż kotła olejowego kondensacyjnego,
  • Montaż pompy ciepła,
  • Montaż kolektora słonecznego,
  • Montaż systemu wentylacji mechanicznej,
  • Montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • Demontaż źródła ciepła na paliwo stałe itp.
Wszystkie wydatki obejmujące usługi i materiały wymienione są w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Warto się z nim zapoznać, aby uniknąć pomyłek.

Ulga termomodernizacyjna to doskonała okazja dla osób posiadających jednorodzinne budynki mieszkalne, które planują inwestycje w termomodernizację. Dzięki niej można nie tylko poprawić komfort mieszkania, ale także przyczynić się do ochrony środowiska i zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem. Należy pamiętać, że skorzystanie z ulgi wymaga odpowiednich dokumentów i spełnienia określonych warunków. Procedura odliczenia ulgi, dzięki dostępnym programom jest prosta i dostępna dla każdego podatnika.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo