Reklama

Ubezpieczenie samochodu o niezwykłym przeznaczeniu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ubezpieczenie samochodu o niezwykłym przeznaczeniu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Każde auto poruszające się po drodze i dopuszczone do jazdy musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Również auta o niestandardowym przeznaczeniu wymagają ubezpieczenia. W tym artykule opowiemy jakie ubezpieczenie wybrać i gdzie szukać, aby z powodzeniem ubezpieczyć samochody do zadań specjalnych.

 

  1. Ubezpieczenie samochodu o niezwykłym przeznaczeniu
  2. Auta do przewożenia przesyłek kurierskich czy wykonywania usług holowniczych
 

Ubezpieczenie samochodu o niezwykłym przeznaczeniu

No dobrze, ale co to są pojazdy specjalne i jak grupy ubezpieczeniowe traktuję te auta? Jak ubezpieczyć pojazdy o takim przeznaczeniu?

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenie OC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania wtedy, kiedy jesteśmy poszkodowanymi w kolizji lub w wypadkach spowodowanych przez kierowcę ubezpieczonego pojazd. Dodatkowe ubezpieczenia, czyli AC (autocasco) służy do pokrycia kosztu likwidacji szkód, które zostały spowodowane na pojeździe, dla którego wykupiono AC. Aby auto posiadało takie ubezpieczenie wymagane jest wniesienie dodatkowej opłaty.

Dzięki temu ubezpieczeniu można otrzymać likwidację szkód powstałe w wyniku winy właściciela pojazdu, strat spowodowanych żywiołami, zderzenia z dzikim zwierzęciem czy zniszczenia auta przez nieznanego sprawcę. Autocasco pomoże również odzyskać część wartości samochodu, który skradziono lub stracony w inny sposób.

Włączenie ochrony niestandardowego ubezpieczenia pojazdu jest możliwe, a ich opłaty są stosunkowe niższe, gdyż pojazdy te traktowane są jako niezbędne do wykonywania prac na drogach bądź w funkcjonowaniu działalności gospodarczej. Każde ubezpieczenie chroni właściciela pojazdu.

 

Auta do przewożenia przesyłek kurierskich czy wykonywania usług holowniczych 

Wiemy już jakie są rodzaje ubezpieczeń to teraz omówmy jakie są przeznaczenia samochodu specjalnego?

Do grupy pojazdów specjalnych należą m.in. auta do odpłatnego przewozu osób, pojazdy służbowe, wykorzystywane do przewożenia przesyłek kurierskich, wozy strażackie i policyjne, karetki pogotowia, oczyszczarki dróg, dźwigi, koparki, spycharki, samochody przeznaczone do nauki jazdy lub do zarobkowego wynajmowania pojazdu, do transportowania niebezpiecznych ładunków.

Firma ocetka.pl, która ubezpiecza pojazdy daje możliwość kierowcy wyboru ubezpieczenia. Na przykład ubezpieczenia komunikacyjne można rozszerzyć o przeróżne opcje. Jak wygląda ubezpieczenie auta o specjalnym przeznaczeniu możecie przeczytać na stronie: http://ocetka.pl/ubezpieczenia-pojazdow-samochodow-specjalnych-jak-to-wyglada/.

Co ciekawe, a większość osób może nie zdawać sobie sprawy warto zarejestrować pojazd jako specjalny jeśli jest to auto ciężarowe. Standardowo za pojazd przekraczający 3,5 tony trzeba zapłacić większe składki. A zarejestrowanie pojazdu ciężarowego jako auto o niezwykłym przeznaczeniu pozwoli na duże oszczędności w płaconych składkach. Jedyne co trzeba zrobić przed ubezpieczeniem maszyny to udowodnić w Urzędzie komunikacji, że faktycznie posiadamy taki pojazd. 

Każdy pojazd specjalny będzie miał inne przeznaczenie dlatego składki również mogą się różnić. Przykładowo auto wykorzystywane do nauki jazdy będzie generowało większe opłaty, gdyż szanse na spowodowanie kolizji są większe niż dla pojazdu, które przewozi osoby niepełnosprawne. Auto do jazdy w wyższym celu społecznym może być potraktowane specjalnie kwota składki może zostać dodatkowo obniżona. 

Podsumowując, przy wyborze ubezpieczyciela i ubezpieczenia warto poinformować o specjalnym przeznaczeniu auta. Taka informacja często też jest bramą do dodatkowych ubezpieczeń i korzystniejszych warunków, a co za tym idzie przyczynić się do zmniejszenia opłat za ubezpieczenie. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE