Jak wybrać telefon dla seniora?
Na rynku dostępnych jest kilkaset modeli telefonów, z których możemy wybierać w zależności od naszych potrzeb i budżetu. Jednak przy wyborze urządzenia dla osoby starszy warto kierować się innymi aspektami niż tymi, którymi sugerujemy się przy kupnie sprzętu dla nastolatka czy osoby dorosłej. Dla seniorów najważniejsze są łatwość w obsłudze oraz intuicyjność urządzenia. Telefon niekoniecznie musi robić najlepsze zdjęcia czy mieć kilka gigabajtów pojemności – liczy się prostota.
Czym się kierować przy wyborze telefonu dla seniora?
Jeżeli chcemy zakupić urządzenie dla osoby starszej, to warto zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, które mogą zadecydować o tym, czy dany użytkownik będzie mógł bezproblemowo korzystać z nowego sprzętu.
- Wielkość urządzenia i klawiszy – osoby starsze preferują zwykle duże urządzenia, które z łatwością odnajdą na stole czy w torebce. Ważne jest również, aby telefon posiadał klawisze z dużymi napisami. To szczególnie istotne w przypadku, gdy dana osoba ma problemy ze wzrokiem. Unikajmy urządzeń z dotykowym ekranem, zazwyczaj ikony są małe i mogą sprawić problem w użytkowaniu.
- Prosty system operacyjny – zazwyczaj seniorzy nie potrzebują zaawansowanych aplikacji, które umożliwią im np. oglądanie filmów. Istotny jest jak najprostszy system, dzięki któremu będą mogli szybko i bezproblemowo komunikować się z innymi. Jednak warto zwrócić uwagę, aby telefon posiadał również podstawowe opcje, takie jak kalkulator czy kalendarz.
- Duży wyświetlacz – odpowiednio duży wyświetlacz znacznie ułatwi seniorom korzystanie z urządzenia. Ważne jest również, aby była możliwość jego rozjaśniania oraz przygaszania, ta opcja sprawdzi się przy korzystaniu z urządzenia w godzinach nocnych. Zwróćmy również uwagę na to, aby można było dostosować wielkość kroju pisma.
- Wytrzymała i odporna bateria – warto zakupić telefon, który możemy naładować raz na kilka dni. Zwróćmy również uwagę, na to, w jaki sposób ładuje się telefon – na rynku istnieje wiele rodzajów ładowarek, np. stacje ładujące czy klasyczne ładowarki podłączanie do kontaktu. Wybierzmy tę, która będzie najwygodniejsza dla naszego seniora.
- Szybkie wybieranie kontaktów – jedną z funkcji oferowanych przez niektórych producentów jest możliwość szybkiego wybieranie kontaktów. Polega ona na tym, że po dłuższym wciśnięciu danego klawisza automatycznie zostanie nawiązanie połączenie z przypisaną do niego osobą. To istotna funkcja zwłaszcza w przypadku, gdy senior ma duże problemy ze wzrokiem.
Zdarza się, że osoba starsza jest uprzedzona do korzystania z telefonu komórkowego. Może uważać, że to zbędny wydatek i dodatkowe sprawy na głowie. Dobrze więc w takiej sytuacji sprawić jej prezent i samemu kupić podobny telefon – w porównaniu do nowoczesnych smartfonów takie urządzenie kosztuje niewiele, a dzięki niemu będziemy mogli być w ciągłym kontakcie z babcią czy dziadkiem.
Aby odciążyć seniorów również w kwestiach formalnych, warto skorzystać z oferty Netia Mobile, w ramach której klienci mogą zdecydować się na opcję duet lub trio i dołączyć do swojego rachunku również rozliczenie za kartę SIM w telefonie osoby starszej. A jeśli szukasz innych porad związanych z telefonami czy internetem, zachęcamy do zajrzenia na blog Netii – artykuły mogą okazać się pomocne także dla seniorów, którzy dopiero wchodzą w świat technologii!