Rodzaje materiałów niebezpiecznych
Na początek należy sobie uświadomić, że szafy zabezpieczające są podzielone na kilka rodzajów. I każda z nich przeznaczona jest do odmiennych materiałów niebezpiecznych. Każdy typ szaf zabezpieczających można znaleźć na https://www.hartmann-tresore.pl/, ale się dowiedzieć, jak dobrać odpowiednią.Przede wszystkim materiały niebezpieczne można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to substancje łatwopalne, które wywołują zagrożenie dla życia i zdrowia, ponieważ mogą się bardzo w pobliżu ognia mogą się od razu zapalić. Drugim rodzajem są materiały agresywnie chemiczne. Już same ich opary mogą być szkodliwe, takie substancje wpływają też negatywnie na środowisko. Wszystkie te materiały charakteryzują się zupełnie innymi cechami i wywołują odmienne zagrożenie. Dlatego warto dobrać do każdego z nich odpowiedni rodzaj szafy zabezpieczającej.
Najpopularniejsze rodzaje szaf zabezpieczających
Jak już wspomnieliśmy dobór odpowiedniej szafy zabezpieczającej jest kluczowy. Od tego zależy, czy będzie spełni ona swoje zadanie. Dlatego warto się dobrze zapoznać z poszczególnymi rodzajami szaf zabezpieczających. Obecnie na rynku najpopularniejsze z nich to:
- Szafa na substancje łatwopalne
Najlepiej sprawdzą się szafy ogniotrwałe, które będą stanowić jeszcze lepsze zabezpieczenie. Szafy są podzielone na kilka sekcji, a ich typ określa, ile czasu upłynie, zanim temperatura osiągnie wartość krytyczną. Tym wyższy typ, tym lepsza jakość, ale też wyższa cena. Dlatego warto się dobrze zastanowić nad wyborem odpowiedniego modelu. Substancje łatwopalne można też przechowywać w zwykłych szafach zabezpieczających, ale wtedy należy zadbać, aby znajdowały się w nich odpowiedni piktogramy, a także wanny ociekowe i otwory wentylacyjne. - Szafa na chemikalia
Dobór szafy na chemikalia jest znacznie bardziej skomplikowany. Nie wszystkie rodzaje materiałów wybuchowych są ze sobą kompatybilne. Dlatego nie można ich razem przechowywać, ponieważ mogłoby dojść do niepożądanych reakcji. Dlatego warto zapoznać się z klasyfikacją GHS. Pomoże się ona upewnić, które materiały można razem przechowywać. Można też zdecydować się na zakup szaf służących do przechowywania substancji toksycznych lub żrących.