reklama

Świeże powietrze przy zachowaniu ciepła w budynku? Poznaj współczesne możliwości rekuperacji

Opublikowano:
Autor:

Świeże powietrze przy zachowaniu ciepła w budynku? Poznaj współczesne możliwości rekuperacji - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościWydaje się, że najlepszą metodą zachowania świeżego powietrza w budynku, zwłaszcza zamieszkiwanym przez dużą ilość domowników, jest jego regularne wietrzenie. Jednak takie rozwiązanie powoduje znaczącą utratę ciepła zgromadzonego wewnątrz domu – co biorąc pod uwagę polskie realia klimatyczne, najczęściej oznacza poniesienie dodatkowych kosztów związanych z powtórnym nagrzaniem wnętrza. Jednak współczesna technika przynosi rozwiązanie tych problemów.

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie utraconego ciepła

Rozwiązaniem problemu zachowania świeżości powietrza i ciepła wytworzonego w budynku, jest montaż w nim rekuperatora. Urządzenie to – będące częścią systemu wentylacyjnego – pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywianego z budynku. Sposób działania tego bardzo użytecznego urządzenia jest prosty – strumień ciepłego powietrza jest zasysany przez rekuperator i przekazywany do wymiennika, gdzie dostarcza się ziemne powietrze z zewnątrz budynku. W wymienniku dochodzi do ogrzania zimnego powietrza z atmosfery ciepłym powietrzem wywiewanym z budynku. Dzięki temu świeże powietrze zostaje ogrzane energią cieplną, pobieraną od powietrza ogrzewanego w domu. Warto podkreślić, że konstrukcja rekuperatora uniemożliwia zmieszanie się strumieni powietrza, przez co do domu w praktyce powraca jedynie energia, która w przeciwnym razie zostałaby bezpowrotnie utracona. Stąd też zainstalowanie rekuperatora – przy właściwych wykonaniu ocieplenia budynku – pozwala znacząco zmniejszyć koszty przeznaczane na ogrzewane. Oczywiście zakup i instalacja rekuperatora nie jest małym wydatkiem – jego wysokość wzrasta proporcjonalnie do powierzchni budynku. Jednak w praktyce inwestycja ta szybko się zwraca. Oczywiście najkorzystniejszą opcją jest zakup domu z już zamontowaną tego typu instalacją.

Zyskaj odzyskiwanie ciepła w pakiecie z domem

Niestety w większości przypadków domów, oddawanych w stanie deweloperskim, rekuperacja nie wchodzi w zakres standardowego wyposażenia domu. Wyjątkiem w tym zakresie są domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach oferowane w ramach projektu „Osiedle Sielanka”. Deweloper realizujący ten projekt słynie – co potwierdza specjalny certyfikat wydany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – z budowania domów w wysokim standardzie energooszczędności. Każdy z takich energooszczędnych domów już w stanie deweloperskim jest wyposażony w system rekuperacji, dzięki czemu domy te pozwalają na maksymalne zminimalizowanie strat ciepła w budynku. Prostą konsekwencją takiego stanu rzeczy jest bardzo duża oszczędność w kosztach eksploatacji domów zbudowanych na „Osiedlu Sielanka”. Czynniki te sprawiają, że Tarnowskie Góry stały się jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na polskiej mapie inwestycji deweloperskich. Biorąc pod uwagę, że Śląsk jest ogromnym rynkiem pracy, lokalizacja ta może być interesująca dla nabywców z różnych rejonów Polski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE