Reklama

Reklama

Sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi – obowiązkowe miejsce dla inwestora!

Opublikowano: wt, 24 sie 2021 13:57
Autor:

Sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi – obowiązkowe miejsce dla inwestora! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Zwarcie instalacji elektrycznej to jedno z największych zagrożeń dla domów jednorodzinnych oraz bloków i kamienic. Wskutek uderzenia pioruna może dojść do przepięcia, które jest niebezpieczne zarówno dla domowników jak i dla sprzętów znajdujących się w domu i podpiętych do gniazdek elektrycznych. Wrażliwe na takie skoki napięcia będą komputery, telewizory, radia czy inne domowe sterowniki, co może być kosztowne w ewentualnej wymianie. Jak więc zabezpieczyć się przed przepięciami? Warto już w czasie budowy domu lub wykończenia mieszkania odwiedzić sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi i wyposażyć się w specjalne ochronniki – to te niewielkie urządzenia zainstalowane w odpowiednich miejscach ochronią nasz dobytek przez zgubnymi skutkami znacznego wzrostu napięcia.

Reklama

Przepięcia i ich źródła

Przepięcie występujące w sieci elektrycznej to zjawisko polegające na znaczny wzroście napięcia – powyżej wartości znamionowej, czyli takiej o której mówimy, że jest bezpieczna dla ludzi i elektroniki. Należy pamiętać, że źródła przepięć w zdecydowanej większości przypadków są dwa. Po pierwsze są to czynniki zewnętrzne, czyli wyładowania atmosferyczne zwane potocznie piorunami. Mogą one uderzyć bezpośrednio w nasz budynek, lecz mogą również uderzyć w przechodzącą obok sieć napowietrzną i w ten sposób dostać się do naszej sieci. Drugim źródłem przepięć – wewnętrznym – są zazwyczaj wadliwie działające urządzenia domowe. Ich włączenie lub wyłączenie powoduje wtedy wzrost napięcia powyżej bezpiecznych wartości. Skutkom przepięć można przeciwdziałać montując zabezpieczenia antyprzepięciowe dostępne w miejscach takich jak na przykład sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi VCX.

Rodzaje zabezpieczeń

Jak była mowa wyżej, zadaniem systemów antyprzepięciowych jest eliminowanie lub minimalizowanie skutków przepięć. Im lepsza klasa ochrony – typ skuteczniej będziemy chronić nasze domowe urządzenia. Ograniczniki przepięć typu pierwszego, zwanego również klasą B zabezpieczają przed bezpośrednim oraz bardzo bliskim uderzeniem pioruna – z kolei te klasy C czyli typu 2 mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo większości urządzeń odbierających energię elektryczną przed przepięciami komutacyjnymi oraz przepięciami, które wcześniej zostały zredukowane ochronnikami klasy B.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE