5 frakcji odpadów komunalnych
Śmieci bytowe, inaczej komunalne, to wszystkie te odpady, które powstają w toku codziennego funkcjonowania mieszkańców domów czy lokali mieszkalnych. Do roku 2020 sprawa dokładnej klasyfikacji śmieci komunalnych pod względem ich segregowania była nie w pełni uregulowana. Później zaś w życie weszły przepisy jednoznacznie wskazujące na istnienie pięciu frakcji odpadów. I tak; śmieci dzielimy ze względu na surowce, z których się składają. Umieszczając odpady w koszu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z czego dany odpad się składa, a następnie wyrzucić go tylko i wyłącznie do odpowiadającym mu kosza — na papier, plastiki lub metal, opakowania szklane, śmieci bio oraz odpady zmieszane. Dzięki takiemu podziałowi, prawidłowe składowanie odpadów może przyczynić się do późniejszego efektywnego recyklingu.
- Plastik lub metal — kosze na osiedlowych śmietnikach przeznaczone na ten rodzaj odpadów mają odpowiednią nalepkę z podpisem oraz są w kolorze żółtym. Umieszczać można w nim odpady z tworzyw sztucznych oraz metalu, takie jak:
- plastikowe butelki
- opakowania po żywności, w tym styropianowe
- plastikowe torebki i worki, reklamówki, folie
- drobny złom żelazny (np. stare klamki, zawiasy)
Czego nie wolno umieszczać w koszu na plastik i metal? Zabrudzonych i zatłuszczonych plastikowych naczyń, ubrań, opakowań po aerozolach.
- Papier — kosz na śmieci z papieru występuje w kolorze niebieskim. Umieszcza się tutaj:
- wszelkie opakowania z papieru i kartonu
- torby papierowe, papier pakowy
- gazety, czasopisma
- papier biurowy
Nie umieszcza się zaś zużytych pieluch, chusteczek i ręczników papierowych, kartonów po mlekach i sokach, wszelkiej makulatury, która byłaby mokra bądź tłusta.
- Szkło — a dokładniej pojemnik na opakowania szklane jest w kolorze zielonym i można w nim umieszczać:
- szklane butelki
Nie umieszcza się w nich zaś porcelany, ceramiki, luster, szyb, szkła okiennego.
- Odpady bio — w brązowym pojemniku na odpady bio umieszcza się wszelkie odpady organiczne pochodzenia roślinnego. Będą to zatem:
- odpadki warzywne i owocowe
Nie wolno tutaj wrzucać odpadów organicznych innego rodzaju niż roślinne, czyli np. mięsa i kości, odchodów zwierzęcych, kamieni, żwiru, popiołu.
- Odpady zmieszane — w czarnym pojemniku na odpady zmieszane umieszczamy w większości te odpady komunalne, które nie nadają się do umieszczenia w żadnej z powyższych kategorii. Będą to więc:
- zatłuszczona i mokra makulatura
Nie wolno zaś umieszczać tutaj baterii, świetlówek, farb czy resztek lakierów, sprzętu elektrycznego ani elektronicznego oraz niczego, co zawiera rtęć. Tego rodzaju odpady muszą trafić do punktu PSZOK.
Co z odpadami po budowie i remoncie?
Odpady, które generują się podczas prac budowlanych i remontowych, nie należą do kategorii odpadów komunalnych. Ich utylizacja rządzi się więc innymi prawami niż te związane z postępowaniem z odpadami bytowymi. Śmieci po remoncie nie można bowiem umieszczać w tych samych pojemnikach, co pozostałe odpady. Budując bądź remontując trzeba zaopatrzyć się w kontener na gruz lub specjalny worek bigbag. Pojemnik taki może być mały, idealny w przypadku niewielkich prac, a może być ogromny, nadający się na plac budowy - firmy oferujące ich wynajem mają zwykle spory wachlarz wyboru. Przykładowo, w ofercie skipgroup.pl znaleźć można kontenery na śmieci po remoncie i budowie zaczynające się już od 1,7 m3 do aż 40 m3 i ładowności kilku ton! Kontenery można też wynajmować do utylizacji odpadów zielonych, takich jak ziemia, kamienie, liście, krzewy, gałęzie, roślinność ogrodowa w dużych ilościach.
Odpowiednie postępowanie z odpadami przyczynia się do efektywnego recyklingu, czyli odzysku surowców wtórnych. Recykling nie tylko jest przeciwdziałaniem piętrzenia się śmieci na wysypiskach, ale też ogranicza produkowanie nowych surowców, oszczędzając tym samym środowisko.