Reklama

Samokontrola piersi, czyli jak uchronić się przed chorobą

Opublikowano:
Autor:

Samokontrola piersi, czyli jak uchronić się przed chorobą - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wprawdzie świadomość dotycząca kobiecych chorób nowotworowych wzrasta dzięki ogólnodostępnym środkom przekazu, prasie kobiecej, informacjom internetowym oraz powszechnym kampaniom edukacyjnym, to jednak w praktyce kobiety często nie mają czasu na odpowiednią diagnostykę. Warto to zmienić, gdyż dzięki regularnym badaniom możemy zapobiec rozwojowi chorób. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym większe szanse mamy na jej pełne wyleczenie. Powinniśmy pamiętać, że niezwykle ważne jest samodzielne badanie piersi oraz systematyczne badania kontrolne.

Samokontrola, czyli piersi pod kontrolą

Regularne badanie piersi ma na celu wczesne wykrycie wszelkich zmian oraz nieprawidłowości w zakresie gruczołów piersiowych. Dzięki temu można wykryć chorobę we wczesnym lub nawet bardzo wczesnym stadium i całkowicie ją wyleczyć. Warto pamiętać, że nie każda zauważona zmiana musi oznaczać poważną chorobę, jednak w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy zrobić badania, aby wykluczyć ryzyko groźnej choroby.

Podstawowe badania piersi

Podstawą jest samodzielnie badanie piersi, które warto wykonywać regularnie – najlepiej raz w miesiącu. Inne specjalistyczne badania lekarskie obejmują badanie ultrasonograficzne piersi, mammografię i biopsję piersi. Różnica między badaniem USG, a mammografią polega na tym, że podczas USG wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, a w trakcie mammografii - promienie rentgenowskie. W serwisie http://biopsjamammotomiczna.pl/ można przeczytać więcej na temat tego, w jaki sposób stosować profilaktykę i leczyć choroby piersi.

Jak prawidłowo badać piersi?

Samobadanie piersi nie jest skomplikowanym ani czasochłonnym zabiegiem. Wystarczy 10-15 minut, aby je przeprowadzić, ważne jednak, żeby wykonać je prawidłowo. Badanie można wykonać w dwóch pozycjach – na leżąco oraz na stojąco.

Badanie na stojąco

Stajemy przed lustrem z rękoma wzdłuż ciała i sprawdzamy, czy skóra na piersiach nie jest zaczerwieniona lub pomarszczona. Następnie podnosimy ręce do góry i przyglądamy się kształtowi swoich piersi, sprawdzając, czy biust symetrycznie uniósł się do góry. Kolejne badanie polega na badaniu piersi po zgięciu lewej ręki i ułożeniu jej z tyłu głowy, a następnie zbadaniu lewej piersi prawą dłonią. Kładziemy płasko prawą dłoń na lewej piersi i rozpoczynamy dokładne badanie całej powierzchni piersi palcami. Okrężnymi ruchami delikatne uciskamy pierś zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem w przeciwnym kierunku. W trakcie badania zwracamy uwagę na wszelkie zgrubienia i guzki, które różnią się twardością od całej piersi. W ten sam sposób badamy drugą pierś. Na końcu badania kciukiem i palcem wskazującym delikatnie uciskamy brodawki sutkowe każdej piersi, obserwując czy nie pojawiła się żadna wydzielina lub krew.

Badanie piersi na leżąco

Badanie w pozycji leżącej przebiega w podobny sposób, jednak wówczas pod lewe, a następnie prawe ramię kładziemy małą poduszkę albo zwinięty ręcznik. Lewą rękę układamy pod głową i wykonujemy analogiczne czynności, badając dokładnie każdą pierś okrężnymi ruchami palców. Podczas tego badania kontrolujemy także gruczoły chłonne, sprawdzając, czy nie są powiększone.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE