Samokontrola, czyli piersi pod kontrolą
Regularne badanie piersi ma na celu wczesne wykrycie wszelkich zmian oraz nieprawidłowości w zakresie gruczołów piersiowych. Dzięki temu można wykryć chorobę we wczesnym lub nawet bardzo wczesnym stadium i całkowicie ją wyleczyć. Warto pamiętać, że nie każda zauważona zmiana musi oznaczać poważną chorobę, jednak w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy zrobić badania, aby wykluczyć ryzyko groźnej choroby.
Podstawowe badania piersi
Podstawą jest samodzielnie badanie piersi, które warto wykonywać regularnie – najlepiej raz w miesiącu. Inne specjalistyczne badania lekarskie obejmują badanie ultrasonograficzne piersi, mammografię i biopsję piersi. Różnica między badaniem USG, a mammografią polega na tym, że podczas USG wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, a w trakcie mammografii - promienie rentgenowskie. W serwisie
http://biopsjamammotomiczna.pl/ można przeczytać więcej na temat tego, w jaki sposób stosować profilaktykę i leczyć choroby piersi.
Jak prawidłowo badać piersi?
Samobadanie piersi nie jest skomplikowanym ani czasochłonnym zabiegiem. Wystarczy 10-15 minut, aby je przeprowadzić, ważne jednak, żeby wykonać je prawidłowo. Badanie można wykonać w dwóch pozycjach – na leżąco oraz na stojąco.
Badanie na stojąco
Stajemy przed lustrem z rękoma wzdłuż ciała i sprawdzamy, czy skóra na piersiach nie jest zaczerwieniona lub pomarszczona. Następnie podnosimy ręce do góry i przyglądamy się kształtowi swoich piersi, sprawdzając, czy biust symetrycznie uniósł się do góry. Kolejne badanie polega na badaniu piersi po zgięciu lewej ręki i ułożeniu jej z tyłu głowy, a następnie zbadaniu lewej piersi prawą dłonią. Kładziemy płasko prawą dłoń na lewej piersi i rozpoczynamy dokładne badanie całej powierzchni piersi palcami. Okrężnymi ruchami delikatne uciskamy pierś zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem w przeciwnym kierunku. W trakcie badania zwracamy uwagę na wszelkie zgrubienia i guzki, które różnią się twardością od całej piersi. W ten sam sposób badamy drugą pierś. Na końcu badania kciukiem i palcem wskazującym delikatnie uciskamy brodawki sutkowe każdej piersi, obserwując czy nie pojawiła się żadna wydzielina lub krew.
Badanie piersi na leżąco
Badanie w pozycji leżącej przebiega w podobny sposób, jednak wówczas pod lewe, a następnie prawe ramię kładziemy małą poduszkę albo zwinięty ręcznik. Lewą rękę układamy pod głową i wykonujemy analogiczne czynności, badając dokładnie każdą pierś okrężnymi ruchami palców. Podczas tego badania kontrolujemy także gruczoły chłonne, sprawdzając, czy nie są powiększone.