Reklama

Reklama

Rynek pracy w Bełchatowie. Gdzie szukać pracy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rynek pracy w Bełchatowie. Gdzie szukać pracy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Bełchatów jest miastem znajdującym się w województwie łódzkim, 50 km od Łodzi i ok. 25 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Jest to duże miasto, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na koniec grudnia 2019 zamieszkiwało tu prawie 60.000 mieszkańców, co plasuje miasto na 5 miejscu pod względem liczby ludności w województwie łódzkim.

Reklama

Charakterystyka rynku pracy w Polsce i województwie łódzkim

Każdego roku GUS podaje dane, które pozwalają obrazować stan wielu zjawisk, w tym społecznych w Polsce. Jednym z nich są szczegółowe wskaźniki, które umożliwiają charakterystykę rynku pracy w kraju. Analiza uzyskanych danych na przestrzeni kolejnych lat pozwala ocenić kierunek i tempo rozwoju rynku, zarówno w skali krajowej jak i lokalnej. Na tej podstawie przygotowywane są możliwe scenariusze rozwoju, a analitycy wskazują potencjalne szanse i zagrożenia, które mogą mieć wpływ na kształtowanie się zatrudnienia.

Analiza stopy bezrobocia w skali Polski na koniec 2020 i 2021 r wskazuje, że w skali kraju sytuacja na rynku pracy poprawiła się, biorąc pod uwagę zjawisko bezrobocia rejestrowanego. Na koniec grudnia 2020 wynosiła ona 6,2%, natomiast rok później - na koniec grudnia 2021 - 5,4%. Oczywiście w skali kraju wartości te dość mocno się między sobą różnią. Dla porównania stopa bezrobocia w województwie wielkopolskim wynosiła ok. 3%, natomiast w województwie wielkopolskim aż ponad 8%.

Z kolei w województwie łódzkim poziom stopy bezrobocia na koniec 2020 r. kształtował się tak samo jak średnia krajowa - 6,2%, natomiast w tym samym okresie rok później - 2021 r. była nieco wyższa niż w skali kraju, bo osiągnęła poziom 5,6%.

Rynek pracy w powiecie bełchatowskim

Powiat bełchatowski w porównaniu do województwa oraz Polski charakteryzuje się dobrą sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2020 wynosiła 5,4%, co jest wynikiem znacznie lepszym niż w przypadku województwa i kraju. Na koniec roku 2021 trend ten został utrzymany, bo pomimo że wartość wskaźnika spadła w każdym wariancie, to w przypadku powiatu bełchatowskiego odnotowano również istotne jego obniżenie. Z końcem grudnia 2021 poziom bezrobocia wynosił tu zaledwie 4,7%.

Analiza rynku pracy w kontekście zarobków również pokazuje, że powiat bełchatowski wypada znacznie korzystniej niż inne miasta w województwie. Porównując wyniki można zauważyć, że w województwie łódzkim średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 6250 zł, natomiast w mieście Łodzi 6458 zł. W Bełchatowie średnie wynagrodzenie brutto uplasowało się na poziomie 6200 zł.

Gdzie szukać pracy w powiecie Bełchatowskim?

Wysokie wynagrodzenia, niższa niż w województwie stopa bezrobocia sugerują, że sytuacja na rynku pracy jest korzystna. W powiecie jest wiele ofert pracy, co bardzo łatwo można zauważyć przeglądając Gowork.

Analiza ofert pokazuje, że w powiecie Bełchatowskim dostępnych jest wiele ofert pracy, bardzo zróżnicowanych. Zatrudnienie znaleźć można zarówno w produkcji, jak również na stanowiskach specjalistycznych. Duże możliwości stwarza m.in. transport, spedycja i logistyka, co ma związek z dogodnym położeniem geograficznym miasta. Sporo ofert pracy dotyczy pracy na stanowisku kierowcy, a także osób zajmujących się przeładunkiem. Pole manewru posiadają też pracownicy branży budowlanej - dekarze, murarze, kierownicy budowy. Oczywiście to nie jedyne możliwości, bo funkcjonujące w mieście i okolicach duże firmy poszukują pracowników biurowych, księgowych, a także specjalistów w zakresie handlu czy poszukujących pracy w usługach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE