Reklama

Rynek kredytów a kryzys gospodarczy spowodowany koronawirusem. O aktualnej sytuacji i możliwych jej skutkach dla Kredytobiorców rozmawiamy z Jarosławem Fuzowskim, właścicielem Kancelarii Kredytów Hipotecznych FINDOM.

Opublikowano:
Autor:

Rynek kredytów a kryzys gospodarczy spowodowany koronawirusem. O aktualnej sytuacji i możliwych jej skutkach dla Kredytobiorców rozmawiamy z Jarosławem Fuzowskim, właścicielem Kancelarii Kredytów Hipotecznych FINDOM. - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości

Globalna pandemia, krach na giełdach, zamknięte Firmy. Czy mamy już do czynienia z poważnym kryzysem?

Koronawirus wywrócił rynek gospodarczy do góry nogami. Zjawisko cyklów koniunkturalnych występujących w gospodarce, polegających na jego wahaniach w okresach kilkuletnich przyszło zgodnie z jego oczekiwaniem ale z najmniej oczekiwanej strony. Od ostatniego kryzysu minęło prawie 12 lat, a zwykle cykle te nie trwają tak długo. Eksperci prognozują, że mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem, który dopiero na dobre się zaczyna i z takim, z którym jeszcze się nie mierzyliśmy jako społeczeństwo.

Jak ograniczenia związane z wprowadzeniem pandemii wpłynęły na sytuację Pana Klientów?

Obsługuję Klientów zarówno prowadzących własne biznesy jak i zatrudnionych na podstawie umowy o prace w małych Firmach jak i dużych korporacjach. Wiele Firm jest zamkniętych całkowicie lub częściowo. Sparaliżowany jest sektor m.in: kultury i rozrywki, gastronomii, transportu, handlu, turystyki oraz usług. Właściciele tych Firm oraz ich Pracownicy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Zamknięta Firma nie generuje przychodów, nie może w związku z tym mieć zysków, co przekłada się na to, iż nie będzie mogła regulować na bieżąco swoich zobowiązań, zarówno finansowych wobec Pracowników, podatkowych wobec Urzędów jak i kredytowych wobec Banków.

Następuje przewaga pesymizmu nad optymizmem, obniżył się popyt na wiele towarów i usług. Jedni gromadzą zapasy na gorsze czasy, inni martwią się jak przeżyć kolejne dni, a część osób zastanawia się czy ta sytuacja efektem domina nie uderzy również w nich.

Co z Klientami spłacającymi kredyty? Na jaką pomoc mogą liczyć ze strony Banków?

Praktycznie wszystkie komercyjne Banki wprowadziły możliwość zawieszenia płatności kolejnych rat dla swoich Klientów. Nie w każdym z Banków wygląda to dokładnie tak samo. Część banków daje możliwość zawieszenia rat do 3 miesięcy, część nawet do pół roku. W kilku Bankach można zawiesić całość raty kapitałowo odsetkowej, w innych można zawiesić cześć kapitałową przy bieżącym spłacaniu odsetek.

Część kredytów zostanie wydłużona o okres zawieszenia, w części zwiększą się kolejne raty. Każdy przypadek pomagam rozwiązać indywidualnie w zależności od Banku, w którym Klient ma kredyt.

Czy takie zawieszenie będzie miało konsekwencje w przyszłości w przypadku kolejnych kredytów?

Biuro Informacji Kredytowej w swoim komunikacie poinformowało, iż fakt skorzystania przez Klienta z zawieszenia spłaty rat, oferowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa, nie będzie miał negatywnego wpływu na historię kredytową klienta w BIK, nie obniży też Scoringu a więc jego oceny przez Bank.

Dużo się mówi, że Banki wstrzymały udzielanie kredytów. Czy to prawda?

Na rynku bankowym pojawiło się bardzo dużo informacji dotyczących aktualnej sytuacji. Cześć z nich jest plotkami, część można zdecydowanie potwierdzić.

W Bankach występują braki kadrowe i zamykane są Oddziały, a to wpływa na wydłużenie procesów kredytowych i ograniczenie możliwości procesowania wniosków. Większy wpływ niż dotychczas na przyznawalność kredytów ma różnicowanie Klienta na zewnętrznego i wewnętrznego danego Banku. Zaostrzone zostały kryteria oceny Klienta tzw. scoringowe a częściowo w ogóle wykluczono finansowanie dla Klientów z określonych branż, uznawanych dzisiaj za branże wysokiego ryzyka oraz dla osób zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach.

Można się więc spotkać z dużym problemem z uzyskaniem kredytu, niemniej jednak posiadając odpowiednią wiedzę dotyczącą ofert kredytowych część transakcji można zrealizować.

Czy kredyty będą tanieć czy może drożeć?

Na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano o obniżeniu głównej stopy procentowej do najniższego poziomu w historii. Bardzo mocno spadła stopa WIBOR, czyli składnik oprocentowania kredytów hipotecznych, obniżyło się również maksymalne możliwe oprocentowanie kredytów gotówkowych. Te działania spowodują, że zmniejszą się posiadane raty kredytów, a w kieszeni Klientów zostanie więcej pieniędzy. Trzeba pamiętać, że kiedy oprocentowanie wzrośnie, wzrosną też Nasze raty kredytów.

Jak Pan przewiduje, ile może potrwać taka sytuacja?

Pandemia, a za nią kryzys kiedyś się skończy, a gospodarka wróci do normalnego trybu funkcjonowania. Ten powrót może być bardzo dynamiczny, ale może też być bardzo powolny. Nie ma pewności czy do tej pory rentowne Firmy i miejsca pracy, które były przez nie stworzone, pomimo tych problemów przetrwają i zaczną działać prężnie, czy może luki po nich zostaną zastąpione przez nowe Firmy i nowe miejsca pracy.

Ciężko również przewidzieć jak długo Rząd będzie w stanie realizować pakiet tarczy antykryzysowej zwierającej wiele pozytywnych rozwiązań, które mają pomóc firmom przetrwać i wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Gospodarka może potrzebować wielu lat aby odrobić straty, wszystko zależy od tego, kiedy wrócimy do normalności, której każdy tak dzisiaj oczekuje.

Na jaką pomoc mogą liczyć Pana Klienci?

W tym trudnym nadchodzącym czasie, bo niewątpliwie taki on będzie, bardzo wiele Klientów będzie musiało zmagać się z problemami natury emocjonalnej oraz finansowej. Od ponad 17 lat pomagam Klientom nie tylko w podejmowaniu decyzji finansowych, ale również przeżywam i uczestniczę w ich życiu prywatnym i zawodowym, szukam pomysłów, rozwiewam wątpliwości oraz odpowiadam na trudne pytania. Jestem przekonany, że robię to w sposób prosty, zrozumiały i czytelny dla każdego, zachowując przy tym szeroko rozumiany obiektywizm, rozwagę oraz odpowiedzialność.

Dzisiaj odpowiadam na bardzo dużo pytań związanych z prognozami na przyszłość oraz nad sensem podejmowania decyzji finansowych przez Klientów.

Jeżeli ktokolwiek znajduje się w sytuacji, w której potrzebuje pomocy w zakresie finansów, a nie potrafi znaleźć sam rozwiązania, bądź nie jest pewny czy jest ono właściwe to proponuję skorzystać z mojego doświadczenia w tym zakresie. Spotkanie ze mną jest niezobowiązujące i nic nie kosztuje.

Dla Klientów, którzy planują inwestycje w zakresie budowy, zakupu nieruchomości lub innych produktów finansowych oferuję pomoc w znalezieniu najtańszego produktu bądź Banku, który w obecnych czasach będzie chciał udzielić finansowania.

Dostępny jestem pod nr. telefonu: 602 297 443 bądź mailowo: jaroslaw.fuzowski@kancelariafindom.pl

Proszę pamiętać, że po fazie kryzysu przyjdzie fala ożywienia i rozkwitu. Ekonomia w tym zakresie się nie myli.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE