Kiedy mamy do czynienia z rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron?
Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron odbywa się zgodnie ze znowelizowanymi i obowiązującymi przepisami z dnia 22.02.2016. Zgodnie z nimi, pracownik ma prawo zainicjować taką formę rozstania z pracodawcą, składając pismo o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w konkretnej dacie, który stanowi zarazem ostatni dzień pracy. Darmowy wzór porozumienia stron można znaleźć w internecie. Warto pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest zaledwie jednym z kilku możliwości zakończenia współpracy z obecnym przełożonym.
Czy pracodawca może odmówić rozwiązania umowy za porozumieniem stron?
Tak, pracodawca może odmówić takiej ugody, która prowadzi do rozstania z pracownikiem. Co zrobić w takiej sytuacji? Do rozwiązania umowy wówczas nie dochodzi, gdyż wymaga to zgody obu stron. Pracownik ma w takiej sytuacji prawo złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, jednak musi zachować obowiązujące terminy okresu wypowiedzenia. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę można bez większych problemów znaleźć w internecie. Ważną kwestią jest również prawidłowe liczenie okresu wypowiedzenia przez samego pracownika oraz jego długość uzależniona od formy zawartej umowy. W przypadku umowy o pracę na okres próbny muszą to być co najmniej dwa tygodnie. W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę na czas określony musi świadczyć pracę na rzecz dotychczasowego pracodawcy przez kolejny miesiąc, natomiast w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony muszą to być trzy miesiące. Istotny jest tu również staż pracy danego pracownika. Szczegółowe informacje w tym temacie można znaleźć na blogu pewny-prawnik.pl/blog/74/rozwiazanie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron.
Okres ochronny a rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Co ciekawe, wniosek o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron można zastosować także względem kobiet będących na urlopie macierzyńskim, znajdujących się w sytuacji tymczasowej niezdolności do pracy lub osób w wieku przedemerytalnym, o ile stroną wnioskującą jest pracownik, a nie pracodawca.