Reklama

Rodzaje skanerów kodów kreskowych

Opublikowano:
Autor:

Rodzaje skanerów kodów kreskowych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Od wielu lat kody kreskowe wykorzystywane są masowo zarówno w sklepach spożywczych, odzieżowych, jak i przemyśle, a nawet można znaleźć je na kartach do biblioteki i samych książkach. Cóż, stosowanie kodów niesie za sobą wiele udogodnień, gdyż za pomocą pasków można w szybki sposób zidentyfikować dany towar. Należy jednak pamiętać, że kody kreskowe będą bezużyteczne bez specjalnego skanera, który szyfruje dane zawarte w nich i przekazuje do komputera.

Jaki rodzaj skanera będzie odpowiedni?

Tutaj wszystko uzależnione jest od rodzaju kodu kreskowego. W przypadku stosowania kodów jednowymiarowych, czyli tak zwanych kodów paskowych przydatny okaże się skaner diodowy lub laserowy, jednak do sczytywania kodów dwuwymiarowych należy użyć skanera wizyjnego. Wybór urządzenia nie jest łatwym zadaniem patrząc na fakt, iż na rynku dostępnych jest wiele typów urządzeń, które można sklasyfikować pod względem techniki czytania kodów. Tutaj wyróżnić należy:
- skanery linear image, które cechują się dużą opornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Zaletą takich skanerów jest fakt, iż można używać ich do wszystkich rodzajów kodów a także przydadzą się do czytania kodów z ekranów LCD
- skanery area image, które wyposażone są w specjalny sensor zbliżony wyglądem do kamery, który najpierw robi zdjęcie kodu a następnie przesyła go do identyfikacji
- skanery diodowe, które posiadają diody LED, za pomocą których kod jest czytany
- skanery laserowe, obecnie najpopularniejsze, Czytanie kodów odbywa się tutaj za pomocą wiązki lasera. Taki typ skanera można z kolei podzielić na liniowe, czyli odczyt następuje za pomocą jednej wiązki bądź wieloliniowe, gdzie odczyt możliwy jest w dowolnym położeniu skanera i odbywa się za pomocą przecinających się ze sobą kilku wiązek lasera.

Skaner bezprzewodowy – wygoda użytkowania

Tak, pod względem komfortu użytkowania skanery bezprzewodowe okazują się niezastąpione. Nie wymagają bezpośredniego podłączenia do komputera za pomocą kabla, lecz wykorzystują technikę bluetooth o zasięgu nawet dziesięciu metrów. Jeśli w miejscu użytkowania skanera została stworzona sieć bezprzewodowa skaner może zyskać zasięg nawet trzystu metrów. Nowoczesne skanery bezprzewodowe posiadają dodatkowo specjalny odbiornik USB, który podpina się pod komputer i gniazdko elektryczne. Niesie to za sobą wiele zalet, bo taka stacja może być jednocześnie ładowarką skanera.

Wybór skanera- czy się kierować?

Przede wszystkim własnymi potrzebami. Czytnik kodów musi być trwały i odporny na uszkodzenia. Szukając najlepszego urządzenia warto najpierw sprawdzić ofertę logopakeast.pl bądź:
- określić miejsce, gdzie skaner będzie użytkowany. Na pewno inny typ sprawdzi się w dużym magazynie a inny w sklepie spożywczym
- sprawdzić w jaki sposób skaner jest obsługiwany oraz czy urządzenie można łatwo przenosić z miejsca na miejsce
- jaki zasięg posada skaner
- czy czytnik ma funkcję czytania uszkodzonych kodów
- czy skaner umożliwia robienie zdjęć oraz, czy skanuje dokumenty
- z jaką szybkością następuje skanowanie

Jak widać, wybór czytnika nie jest wcale prostą sprawą, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE