reklama

Rodzaje kamery IP do celów przemysłowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rodzaje kamery IP do celów przemysłowych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościJeśli zamierzasz założyć profesjonalny monitoring na terenie zarządzanej firmy, z pewnością natkniesz się na kamery IP. To obecnie najbardziej innowacyjna technicznie grupa kamer. Monitoring sieciowy IP łączy system telewizji przemysłowej CCTV z siecią komputerową, zapewniając wysoki poziom funkcjonalności, stabilności i bezpieczeństwa.

Czym są kamery IP?

Kamera IP to urządzenie stworzone do systemów monitoringu – zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Dzięki temu, że łączy cechy kamery z cechami komputera, za jej pośrednictwem możesz obserwować teren również z daleka, nie będąc w budynku. Korzystanie z sieci internetowej sprawia, że kamery IP pozwalają nadzorować obraz w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie. Możesz też zapisywać nagrane materiały w chmurze. 

Kamera IP ma własny adres IP. Nie musi być podłączona do komputera, a dzięki technologii bezprzewodowej okablowanie staje się zbędne.

Kamery IP – rodzaje. Jakiej kamery szukasz?

Kamery sieciowe bywają stosowane w na prywatnych posesjach – domowe kamery IP są obecnie dość tanie i łatwe w instalacji. Monitoring IP wykorzystywany jest jednak przede wszystkim w warunkach przemysłowych. Jakie rodzaje kamer są dostępne?

Kamery IP zewnętrzne i wewnętrzne

Podstawowy podział wyróżnia kamery IP wewnętrzne i zewnętrzne. W zależności od zastosowania sprzęt musi mieć cechy, dzięki którym będzie działał bez zarzutu nawet w trudnych warunkach. Kamery zewnętrzne są przystosowane do zmian atmosferycznych i narażenia na zanieczyszczenia. Są więc odporne na działanie niskich i wysokich temperatur, wilgoci, pyłu i kurzu. Nie może zaszkodzić im upał ani opady deszczu.

Aby mieć pewność, że kupujesz odpowiednią kamerę, zwróć uwagę na klasy szczelności produktu, np. IP66, IP67, IP68 (im wyższy numer, tym większa ochrona przed pyłem i wodą). 

Kamery zróżnicowane pod względem budowy i funkcjonalności

Kamery IP możemy podzielić także ze względu na budowę, która warunkuje sposób działania, obszar nagrywania i widoczność urządzenia. Wyróżniamy:

  • kamery tubowe (inaczej kamery typu bullet), zazwyczaj zewnętrzne,
  • kamery kopułkowe, dyskretne i wytrzymałe,
  • kamery obrotowe, pozwalające na ręczne lub zdalne sterowanie głowicą,
  • kamery kompaktowe, zwykle wykorzystywane w niewielkich obiektach, również prywatnych,
  • kamery IP ukryte, czyli praktycznie niewidoczne, przez co ich używanie jest regulowane prawnie. 

Specjalistyczne kamery sieciowe do pracy w trudnych warunkach

Niektóre warunki pracy będą wymagały sięgnięcia po specjalnie zaprojektowane kamery IP. Kamery do pracy w strefie narażonej wysoką temperaturą są wyposażone w inteligentny system kontroli temperatury. Przykładowe modele DAHUA WizMind 8 Series Polarlight mogą bez przerwy działać w temperaturze +75°C i nawet w +85°C przez 12 godzin.

Wśród wysoce specjalistycznych urządzeń znajdują się też kamery w obudowie EX, czyli przeciwwybuchowej. Stosuje się je do monitorowania obszarów zagrożonych wybuchem, np. kopalni, oczyszczalni ścieków i platform wiertniczych. Ognioszczelne obudowy m.in. wytrzymują duże ciśnienie i zapobiegają iskrzeniu wewnątrz.

Nowoczesne kamery IP do monitoringu sieciowego

Krótko omówiliśmy różne rodzaje kamer IP stosowane w warunkach przemysłowych. Niezależnie od budowy i przeznaczenia kamery zwróć uwagę na rozdzielczość, która odpowiada za klarowność i szczegółowość nagrywanego obrazu. 1920 × 1080 pikseli to minimum, na jakie warto się zdecydować.

Ważną cechą dobrej kamery jest także wysoka jakość działania po ciemku. Tryb nocny i wyposażenie w oświetlacz IR pozwalają na skuteczne nadzorowanie nawet pod osłoną nocy – często w kluczowym momencie doby, jeśli myślisz o ochronie przeciwwłamaniowej.

Kamera sieciowa jest nowoczesnym rozwiązaniem, które może znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa na wielu poziomach. Przed wyborem konkretnego produktu warto określić indywidualne potrzeby i szczegółowo zapoznać się z funkcjonalnością i specyfikacją kamery. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy fachowców, np. obsługi danego sklepu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE