PRZYJEMNY CZAS JESIENIĄ? TYLKO W BEŁCHATOWIE!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PRZYJEMNY CZAS JESIENIĄ? TYLKO W BEŁCHATOWIE! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Trwająca od niedawna jesień bywa kapryśna, choć piękne dni zdarzają się naprawdę często. Jak skorzystać ze wspaniałej pogody w Bełchatowie? Sposobów jest wiele, a do najciekawszych należy bez wątpienia spacer Jabłoniowym Sadem!

Zlokalizowany przy ulicy Okrzei Jabłoniowy Sad jest pierwszym użytkowym ogrodem w mieście. Na powierzchni blisko hektara zasadzonych zostało ponad 2 tysiące roślin. Większość to oczywiście jabłonie, ale wśród sadzonek znajdują się również porzeczki, pigwy i krzewy agrestu. Jak nietrudno się domyślić, na pierwsze owoce przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale to nic – Jabłoniowy Sad to już teraz niezwykle ciekawa miejscówka.

Dlaczego? Choćby dlatego, że przez ogród przechodzą trzy szlaki turystyczne. Pierwszy z nich to liczący 4 kilometry szlak historyczny, który otrzymał nazwę „Bełchatów wczoraj i dziś”. Trasa przebiega m.in. przez Muzeum Regionalne, fabrykę Frajtaga, czy kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.

Drugi ze szlaków – „Energia jest tu” – to liczący ponad 5,5 kilometra szlak sportowo-rekreacyjny. Przejście tego odcinka pozwoli zapoznać się z historią bełchatowskiego sportu, a także zajrzeć w wiele ważnych dla lokalnej kultury fizycznej miejsc. Wśród nich znajdują się Siatkarska Aleja Gwiazd, hala Energia, stadion oraz skatepark i pumptrack. Dwa ostatnie przywołane obiekty dzieli od Jabłoniowego Sadu przysłowiowy rzut beretem.

Ostatni ze szlaków turystycznych to rodzinny szlak spacerowy „Bełchatów pełen dobrej energii”. Przy odcinku usytuowane jest m.in. Miejskie Centrum Kultury, a także muzeum PGE Giganty Mocy, które cieszy się wielkim uznaniem wśród swoich najmłodszych gości. Wszystko dlatego, że informacje o węglu i energii przekazywane są na praktyczne sposoby, które bez reszty angażują dzieci.

Jabłoniowy Sad wraz z opisanymi szlakami turystycznymi powstał w ramach projektu „Energia, natura i tradycja - na bełchatowskim szlaku”. Projekt pochłonął środki w wysokości blisko 2 milionów złotych, z czego niemal 1,2 miliona stanowiła dotacja z Funduszy Europejskich. W ramach inwestycji powstały alejki spacerowe, ścieżki rowerowe i elementy małej architektury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE