Reklama

Profilaktyka czerniaka w łódzkiem z funduszami europejskimi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Profilaktyka czerniaka w łódzkiem z funduszami europejskimi  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Choroby nowotworowe od wielu lat stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów mieszkańców województwa łódzkiego. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią nowotwory skóry, w tym czerniak złośliwy, na którego choruje coraz więcej osób. Wykrycie raka skóry we wczesnym stadium rozwoju choroby znacznie zwiększa szansę na wyleczenie pacjenta i daje możliwość powrotu do pełnego zdrowia. Stąd Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego organizuje kolejny konkurs na dofinansowanie do programów profilaktycznych.

Ogłoszony konkurs dotyczy projektów, które zajmują się chorobami nowotworowymi skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego. Konkurs jest przeznaczony do podmiotów województwa łódzkiego.

Profilaktyka jest najważniejsza

Czerniak złośliwy jest najbardziej niebezpieczną odmianą raka skóry – ten nieprzewidywalny nowotwór charakteryzuje się szybkim wzrostem, a także wczesnymi i licznymi przerzutami, co bardzo utrudnia jego leczenie. Dlatego też tak ważne jest rozpoznanie go w początkowej fazie choroby i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Znajomość podstawowych zasad ochrony skóry przed promieniowaniem UV, szczególnie podczas letnich miesięcy, zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego. Warto więc promować dbanie o skórę i pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, gdy spędzamy coraz więcej czasu na słońcu.

W ramach profilaktyki równie istotnym działaniem jest dostęp do badań diagnostycznych. Pozwalają one na wczesnym etapie wykluczyć czerniaka złośliwego lub, w przypadku wykrycia zmian nowotworowych, umożliwiają pojęcie natychmiastowego leczenia. Szybka diagnoza daje większe szanse na całkowite wyleczenie pacjenta i szybszy powrót do normalnego życia.

Konkurs na dofinansowanie projektów profilaktycznych jest skierowany przede wszystkim do podmiotów, które zajmują się promowaniem działań edukacyjnych, diagnostycznych, oraz świadomościowych dotyczących nowotworów skóry w województwie łódzkim. Zaliczamy do nich w szczególności:

  • jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne oraz utworzone przez nie podmioty,
  • podmioty wykonujące działalność leczniczą wskazane w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej,
  • instytucje naukowe,
  • jednostki badawczo-rozwojowe,
  • organizacje pozarządowe,
  • podmioty ekonomii społecznej, legitymujące się doświadczeniem w świadczeniu usług stanowiących zakres projektu.

 

Z udziału w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski wyłączone są osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub oświatowej na podstawie przepisów odrębnych.

Należy również spełnić wymogi wynikające ze szczegółowych kryteriów dostępu obowiązujących dla konkursu, a niezbędne informacje można uzyskać na stronie www.rpo.lodzkie.pl w zakładce nabory wniosków: https://tiny.pl/9zgfj.

Wnioski o dofinansowanie do programów profilaktyki nowotworów skóry można składać od 30 czerwca br. od godz. 00:00 do 7 lipca br. do godz. 14:00 za pośrednictwem generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej efs-fundusze.lodzkie.pl. Jest to jedyny sposób zgłoszenia projektu do konkursu – wnioski złożone w innej formie nie będą brane pod uwagę. Po założeniu swojego konta w generatorze, wnioskodawca może rozpocząć wypełnianie formularza o unijne dofinansowanie do swojego projektu. Rozstrzygnięcie programu profilaktyki nowotworów skóry jest przewidywane na wrzesień/październik 2022 r.

Fundusze Europejskie na pomoc powiatowi bełchatowskiemu

„Program profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców województwa łódzkiego” to kolejna odsłona programu polityki zdrowotnej w Łódzkiem. Wcześniejsza edycja konkursu, która odbyła się pod koniec zeszłego roku, wyodrębniła 5 podmiotów działających na terenie województwa łódzkiego, które otrzymały dofinansowanie do swojej działalności z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. W tej edycji konkursu Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przeznaczy blisko milion złotych dofinansowania ze środków unijnych.

W powiecie bełchatowskim dotacje z Funduszy Europejskich zostały także przeznaczone m.in. na zakup sprzętu dla Ratownictwa Medycznego oraz na modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Oba projekty mogły liczyć łącznie na ponad 2,5 miliona złotych dofinansowania z Funduszy Europejskich. Wsparcie ze środków unijnych w działaniach na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców powiatu bełchatowskiego znacząco przyczynia się do wzrostu jakości otrzymywanej pomocy, a także poprawia warunki, w jakich pacjenci są przyjmowani na SOR-ze.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE