Prawidłowa higiena jamy ustnej – krok po kroku

Opublikowano:
Autor:

Prawidłowa higiena jamy ustnej – krok po kroku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wydawać się może, że każdy wie, jak myć zęby i dbać o higienę jamy ustnej. W praktyce pacjenci gabinetów dentystycznych ciągle przychodzą do stomatologów z problemami z próchnicą, nieświeżym oddechem czy chorobami dziąseł – efektami nieprawidłowych zabiegów higienicznych. Jak dbać o higienę jamy ustnej krok po kroku, aby móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem?

Szczotkowanie zębów

Zęby powinny być dokładnie wyszczotkowane dwa razy dziennie lub po każdym posiłku. W ten sposób można pozbyć się resztek jedzenia oraz osadu nazębnego. Ważne jest mycie zębów po śniadaniu, ale najistotniejsze dla przeciwdziałania kamieniowi nazębnemu i próchnicy okazuje się dokładne wyczyszczenie zębów przed snem.

Szczotkowanie zębów i języka powinno trwać przynajmniej 2 minuty, a najlepiej do momentu, aż poczuje się, że udało się pozbyć wszystkich zanieczyszczeń. Zamiast szorowania ruchem w przód czy tył czy ruchem okrężnym, zalecany jest ruch wymiatający podczas mycia. Dzięki niemu udaje się skutecznie usunąć bakterie, resztki pokarmu oraz przebarwienia po napojach. Każdy ząb powinno się myć osobno od dziąsła po koronę, starając się delikatnie naciągać dziąsło na ząb (w ten sposób zapobiega się odsłanianiu szyjek zębowych). Zęby trzeba myć od strony zewnętrznej i wewnętrznej, a także na powierzchniach gryzienia (góra trzonowców i przedtrzonowców).

Do wyboru są rozmaite szczoteczki do zębów – manualne, elektryczne oraz soniczne. Każda dobrze nadaje się do higieny jamy ustnej. Optymalna jest średnia twardość włosia. W niektórych przypadkach dentyści zalecają wybieranie szczoteczek o miękkim włosiu, np. przy obrzęku dziąseł.

Ponadto stosowana pasta do zębów powinna chronić szkliwo i być dopasowana do aktualnych problemów – ograniczać krwawienie dziąseł, łagodzić nadwrażliwość zębów, wspierać remineralizację szkliwa, ułatwiać pozbywanie się osadu, redukować przebarwienia i wybielać albo intensywnie odświeżać oddech. Zaleca się używanie różnych past zamiennie, w zależności od bieżących potrzeb. W stosowaniu past silnie rozjaśniających zaleca się robić przerwy i sięgać wówczas po delikatniejsze produkty.

Nitkowanie zębów

Dbanie o higienę jamy ustnej nie powinno kończyć się na szczotkowaniu zębów. Szczoteczką trudno usunąć bakterie i zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych. Kolejnym zabiegiem higienicznym powinno być zatem użycie nici dentystycznej. Z jej pomocą uda się dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków i szczelin.

W jaki sposób powinna być używana nić dentystyczna? Należy oderwać kawałek długości ok. 50 cm, po owinięciu jego końców między środkowymi palcami. Używając kciuków i palców wskazujących napina się nić, a następnie umieszcza się ją między kolejnymi zębami. Nitkowanie przeprowadza się delikatnymi ruchami góra-dół. Przy każdym zębie między palcami powinien znajdować się czysty fragment kawałka nici.

Płukanie jamy ustnej płynem

Ostatnim krokiem w prawidłowej higienie jamy ustnej jest wypłukanie ust specjalnym płynem. Preparat dociera do miejsc niedostępnych dla szczoteczki i nici, usuwając pozostałe zanieczyszczenia. Płyn do płukania jamy ustnej może działać antybakteryjnie, wspierać usuwanie osadu, redukować przykry zapach z ust, ograniczać nadwrażliwość zębów czy działać przeciwzapalnie. Produkty stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej sięgać po preparaty bez alkoholu – długotrwałe używanie tego typu płynów może być szkodliwe i wywoływać podrażnienia.

Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej wymaga dokładności i regularności. Zakłada wykonywanie zabiegów szczotkowania i nitkowania zębów oraz płukania ust specjalnym płynem. Dzięki nim można uchronić się przed odkładaniem się osadu nazębnego oraz powstawaniem próchnicy, a także zapobiegać problemom z dziąsłami czy nieświeżym oddechem.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE