reklama

Praca za granicą - komu opłaca się wyjechać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Praca za granicą - komu opłaca się wyjechać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościŻyjemy teraz w takich czasach, w których możemy swobodnie decydować o swojej przyszłości. Możemy wybierać dowolnie miejscowość, w której chcemy żyć i pracować, a jeśli przyjdzie nam taki pomysł do głowy, możemy nawet wyjechać z granicę. Mamy nieograniczony wstęp do wszystkich krajów Unii Europejskiej, więc każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Dodatkowo, ułatwiona jest komunikacja z naszymi bliskim, rodziną lub przyjaciółmi. Mimo, że mieszkamy kilkaset, czy kilka tysięcy kilometrów od siebie, możemy codziennie mieć ze sobą kontakt, a nawet się widzieć. Komunikatory, tanie połączenia internetowe i tanie bilety lotnicze - wszystko to sprawia, że wyjeżdżając za granicę, nie czujemy się jak na wygnaniu, z daleka od rodziny.

Wyjechać może każdy, w każdym wieku i na każdym etapie życia. Oczywiście najłatwiej będzie to zrobić młodym ludziom, którzy nie posiadają jeszcze własnej rodziny. Dobrym momentem jest wyjazd na studia. Możemy jechać na wymianę z programu ERASMUS i zostać tam już na stałe. Dobrze wybrana uczelnia zagraniczna może być dla nas pierwszym krokiem dla znalezienie w przyszłości dobrej pracy. Na studiach możemy być samowystarczalni, jeśli uda nam się zdobyć stypendium i dorywczą pracę. Jest to bardzo dobra szkoła życia. Młody człowiek uczy się samodzielności, pracowitości, nie boi się podejmować wyzwań. Przede wszystkim szkoli języki obce, których znajomość w dzisiejszym świecie to podstawa. Wyjazd za granicę na studia, pozwala już za młodych lat się tam urządzić i zaplanować sobie przyszłość. Gdy jesteśmy młodzi łatwiej nam się przystosować do nowych warunków.

Jednak nawet, gdy mamy już ustabilizowaną sytuację życiową, wyjazd może być dobrym pomysłem, który zmieni nasze życie. Polska wciąż goni inne kraje Unii Europejskiej. Zarobki i siła nabywcza pieniądza są wciąż wyższe w wielu krajach unijnych niż w Polsce. Lepiej opłacane są zarówno zawody niewymagające wysokich kwalifikacji, jak i wysokiej rangi specjaliści. Polscy budowlańcy, spawacze, czy hydraulicy są cenieni za granicą. Lepszych możliwości mogą szukać również lekarze, pielęgniarki czy informatycy. Lepsze życie to nie tylko wyższe zarobki, choć to oczywiście podstawa, ale również większe możliwości awansów i zmiany miejsca pracy. Za granicą wciąż jest lepsza konkurencja, jest więcej firm, które nie otworzyły swoich oddziałów w Polsce. W związku, z tym są większe możliwości zmiany pracy, przejścia z jednej firmy do drugiej. Dobrym sposobem, jest rozpoczęcie pracy w Polsce, w firmie która swoje siedziby ma również w innych krajach Unii Europejskiej. Możemy się wtedy postarać o oddelegowanie do działu za granicą. Warto również brać udział w rekrutacji i aktywnie poszukiwać pracy, jeszcze przed wyjazdem. Obecnie mamy możliwości zostać zrekrutowanym, nie wyjeżdżając z kraju. Rozmowy telefoniczne lub wideokonferencje, umożliwiają potencjalnemu pracodawcy poznać nas, a nawet zobaczyć, tak samo jak zrobiłby to podczas osobistej rozmowy kwalifikacyjnej. Jako, że siła nabywcza pieniądza jest wyższa w unii, możemy pozwolić sobie na dużo więcej. Pewne usługi mogą być droższe, np. dentysta lub mechanik samochodowy, jednak to te podstawowe produkty, które codziennie kupujemy, stanowią główny wydatek w naszym budżecie domowym.

Oczywiście, wyjazd za granicę, do pracy lub na studia, jest skokiem na głęboką wodę. Znajdujemy się nagle w obcym kraju, gdzie ludzie mówią innym językiem i mogą mieć inna mentalność i obyczaje. W związku z tym, warto dobrze przygotować się do takiego wyjazdu. Możemy popytać znajomych, którzy wyjechali. W Internecie jest również wiele tematycznych portali, które opisują każdy aspekt związany z wyjazdem, np. pl.europa.jobs. Znajdziemy tam informacje, gdzie najlepiej wyjechać, czego oczekiwać i z czym się liczyć. Możemy znaleźć tam setki interesujących nas ofert pracy. Dzięki takim informacjom, organizacja wyjazdu będzie o wiele łatwiejsza. Nie bójmy się wziąć życia we własne ręce i poszukać dla siebie lepszych możliwości, nigdy nie jest na to za późno.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE