Reklama

Podwodny świat

Opublikowano:
Autor:

Podwodny świat - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Akwarystyka to bardzo lubiane zajęcie - w Ameryce jest to drugie, najpopularniejsze hobby zaraz po zbieraniu znaczków pocztowych. Hodowlą ryb zajmowano się już 2500 lat p.n.e. - nie tylko w celach konsumpcyjnych, ale także rozrywkowych. Co takiego skrywa podwodny świat, że tak wiele osób wybiera właśnie to hobby?

Pierwsze akwarium

Wiemy już, że rybki hodowali Sumerowie 2500 lat. p.n.e., nie można jednak powiedzieć, że były to pierwsze akwaria, ponieważ bardziej przypominały kamienne bądź marmurowe baseny, bardzo często połączone z morzem. Dopiero po jakimś czasie przeniesiono je do domów. Dopiero w 50 roku n.e. zastąpiono jedną ścianę szkłem, aby można było obserwować rybki. Typowo dekoracyjna hodowla rybek zaczęła się w X wieku n.e. Na terenie Chin i Japonii trzymano w domu karasie złociste (złote rybki), których nie można było jeść. Nie przechowywano ich już w basenach - zastąpiły je eleganckie wazy i dzbany z odręcznymi malunkami. Złota rybka trafiła do Europy w XVII wieku i stała się niezwykle popularna między innymi dzięki jej hodowli na dworze Ludwika XV. Szczyt popularności rybek akwariowych przypada na wiek XIX, kiedy to powstało wiele dzieł dotyczących hodowli ryb, zwłaszcza tych słodkowodnych - w warunkach domowych można było już hodować kilkaset gatunków morskich stworzeń. Od tamtej pory akwarystyka stała się jednym z najpopularniejszych hobby - dane z przełomu 2005/2006 roku mówią, że Amerykanie są właścicielami około 139 milionów ryb słodkowodnych i 9,6 miliona ryb słonowodnych.

Lampy do akwarium

Dlaczego tak wiele gatunków możemy aktualnie trzymać w domu? Miały na to niewątpliwy wpływ wynalazki umożliwiające rybkom spokojne życie w akwarium. Pierwszym takim urządzeniem była pompa powietrza, zasilana bieżącą wodą, wymyślona około 1908 roku. Kolejne kroki milowe to elektryfikacja, która nastąpiła po I wojnie światowej. Dzięki niej możliwa była filtracja i ogrzewanie wody, a także wprowadzenie oświetlenia. Szczególnie ciekawa jest historia lampy LED, która została wynaleziona już w 1907 roku, jednak do powszechnego użytku weszła dopiero w latach 70. Wprowadzenie technologii LED było znaczącym krokiem w rozwoju oświetlenia, ponieważ statystyczna żarówka LED działa około 50 tysięcy godzin, czyli kilkadziesiąt razy dłużej niż zwykła żarówka. Poza tym lampka ledowa przetwarza na światło 95% energii - taki wynik jest poza możliwościami jakiejkolwiek innej żarówki. Dzięki odpowiedniemu oczyszczaniu, napowietrzaniu i oświetleniu akwarium każdy właściciel hodowli rybek może być z niej dumny!

Produkty Aquael

W ofercie polskiej firmy Aquael znajdą Państwo wszystkie elementy niezbędne do założenia własnej hodowli ryb. Zestawy akwariowe i akcesoria dostosowane są do potrzeb osób zaczynających przygodę z akwarystyką, jak i długoletnich hobbystów. Zapraszamy!

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE