To jasne, przy pierwszym dziecku nie mamy żadnego punktu odniesienia, jednak to jasne, że plecak, który służył przedszkolakowi nie sprawdzi się w szkole, a ten, którego dziecko używa w klasach 1-3 nie pójdzie razem z dzieckiem do kolejnych klas. Nie mówimy tutaj tylko i wyłącznie o kwestiach wizualnych. Dziecko rośnie i wraz z upływem kolejnego roku, zmienia się jego figura, wzrost i postawa. To główne cechy, którymi musimy się kierować podczas zakupów przed 1 września.
Jaki plecak dla przedszkolaka, a jaki dla nastolatka?
Nasze pierwsze doświadczenia związane z zakupem plecaka rozpoczynają się zwykle wraz z wysłaniem dziecka do przedszkola. Wiadomo, w tym wypadku musimy wybrać plecak niewielkich rozmiarów, a przede wszystkim możliwie jak najlżejszy. Wynika to z kilku kwestii. Po pierwsze dziecko przedszkolne zabiera z domu co najwyżej buty na zmianę, ubranie i jakąś zabawkę. Po drugie zbyt duży lub ciężki plecak, może spowodować wadę postawy i dyskomfort. Dlatego przy zakupie pamiętaj o zdrowiu i komforcie dziecka, nie tylko o interesującym malucha wzorze.
Plecaki szkolne dla uczniów klas 1-3, 4-6, 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych powinny być wymieniane co najmniej przed każdym z podanych etapów nauczania. W sumie dużo ważniejszy jest wzrost i sylwetka ucznia. Dzieci czy młodzież mają w swoim życiu pewien okres, w którym bardzo szybko rosną. Może się więc okazać, że plecak nie nadaje się już do użytku po kilkunastu miesiącach noszenia! Dlatego też warto przed rozpoczęciem każdego semestru sprawdzić, czy plecak nadal spełnia swoje podstawowe funkcje, tzn. czy będą się w nim mieścić wszystkie potrzebne przedmioty oraz czy wspiera prawidłowy rozwój fizyczny, nie uciskając na żadne partie ciała, ani nie powodując bólu kręgosłupa. Warto szukać takich rozwiązań wśród uznanych producentów takich jak np. fjallraven.
Rodzaje plecaków i toreb do użytku szkolnego
Na rynku możemy znaleźć bardzo wiele modeli plecaków i toreb do użytku szkolnego, które możemy podzielić na kilka kategorii:
- Tornister - to torba, która jest specjalnie usztywniona i dość masywna. Zapewnia dobre podtrzymanie pleców oraz wymusza zachowanie prawidłowej postawy. To świetna sposób na ochronę podręczników i zeszytów przed zgnieceniem. Niestety, miejsca w nim jest za mało dla ucznia starszych klas, a zarazem jest zbyt ciężki dla najmniejszych dzieci.
- Plecak – podobny do tornistra, jednak o wiele mniejszy. Z pewnością dla dziecka będzie bardziej komfortowy. Wiele modeli posiada specjalne usztywnienia, które zapewniają zachowanie prawidłowej postawy podczas użytkowania. Warto znaleźć odpowiedni model dla swojego dziecka w którymś ze sklepów internetowych np. na https://sklep.jack-wolfskin.pl.
- Torba/Plecak na kółkach – czyli swego rodzaju plecak z kółkami i rączką, podobnie jak w przypadku walizek turystycznych. To odpowiedź na sytuacje, w których mniejsze dzieci codziennie muszą zabierać ze sobą sporo ciężkich przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że jeśli w trakcie podróży dziecko często musi podnosić torbę, a droga, którą podąża do szkoły jest wyboista lub nieutwardzona, może okazać się, że będzie to bardziej niekomfortowe niż plecak na plecach/
- Torba na ramię – to rozwiązanie, które należy wziąć pod uwagę dopiero w przypadku licealistów lub studentów, którzy przestają nosić ze sobą zatrważającą ilość rzeczy. Ze względu na stały rozwój kręgosłupa, tego typu przedmiot nie jest polecany dla mniejszych dzieci.
Jaki więc plecak kupić?
Pamiętaj, że plecak kupujesz dla swojej pociechy a nie dla siebie. Kwestie estetyczne pozostaw jej, jednak zwróć szczególną uwagę na komfort i ochronę kręgosłupa.