Planowanie podróży autem – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Planowanie podróży autem – jak zadbać o bezpieczeństwo? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Przepiękne zakątki Polski i całej Europy zachęcają do szybkiego wyjazdu – w końcu czeka nas masa atrakcji. Zanim jednak ruszymy przed siebie, zapewnijmy sobie i najbliższym bezpieczeństwo na drodze. Pomoże w tym przemyślane planowanie trasy oraz dokładne zadbanie o sprawność pojazdu.

W 2023 roku niemal 1/3 wypadków wydarzyła się latem. Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, w których jeździmy dużo i – niestety – zbyt szybko oraz nierozważnie. Według policyjnych statystyk tylko w ciągu pierwszych 30 dni wakacji 2024 na polskich drogach zginęło ponad 170 osób. Obok niestosowania się do przepisów i ograniczeń prędkości powodem wypadków jest zły stan pojazdu. Na szczęście zadbanie o kilka kwestii poprawi bezpieczeństwo nasze, a w efekcie – również innych użytkowników drogi.

Kluczowe kwestie przed wyjazdem w Polskę i za granicę

Pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie całej trasy. Polskie przepisy przynajmniej w teorii znane są każdemu kierowcy, ale jadąc za granicę, warto upewnić się w kwestii lokalnego prawa. Chorwacki, Norweski czy Holenderski ustawodawca mógł bowiem przewidzieć inne obowiązkowe wyposażenie auta. W wielu krajach w pojeździe trzeba mieć apteczkę lub kamizelkę odblaskową. Zobacz, co warto wiedzieć o wymaganiach dotyczących pojazdu w różnych państwach Europy.


Inną kwestią jest sprawdzenie warunków na trasie. Jadąc w Alpy czy Norweskie góry, zabierzemy w drogę nieco inny ekwipunek niż na autostrady z Warszawy do Paryża. W każdym jednak wypadku warto zadbać o dokładną mapę lub skuteczną nawigację. Niezbędne będzie też zbadanie pojazdu, w tym oświetlenia czy wycieraczek. Zajrzyjmy pod maskę samochodu, aby sprawdzić poziom oleju oraz płynów: hamulcowego, chłodniczego, od wspomagania kierownicy i do spryskiwaczy. Dużo uwagi powinniśmy poświęcić również oponom, które bywają niedoceniane, a okazują się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia auta. Przed wyjazdem należy sprawdzić ciśnienie ogumienia, a także głębokości bieżnika – zbyt płytka warstwa stanowi wystarczający powód do wymiany opon.

Jakie opony wybrać na wakacyjną podróż?

Ogumienie powinno być też dostosowane do trasy, którą zamierzamy pokonać. Na autostrady warto założyć opony gwarantujące niskie opory toczenia, co pozwoli ograniczyć ilość spalonego paliwa. Należy się jednak zastanowić, czy dość gładkie modele letnie sprawdzą się w błotnistych górach. W zmiennych warunkach, a także w terenie, lepiej poradzi sobie mocniej bieżnikowana opona całoroczna. Na długiej trasie ciężko przewidzieć też pogodę, a gwałtowne opady latem nie są rzadkością. Zwróćmy więc uwagę na to, aby opony były dobrze zabezpieczone przed aquaplaningiem.


Istnieje wiele technologii przydatnych na wakacyjnej wyprawie. Topowi producenci oferują system samouszczelniający, dzięki któremu po niewielkim przebiciu opony można zachować ciśnienie i jechać dalej. Podobnie działa technologia Run Flat, ale w jej przypadku podróż po przebiciu odbywa się praktycznie bez ciśnienia. Mocna konstrukcja „runflatów” sprawia bowiem, że na krótką metę nie będzie to niebezpieczne ani dla jazdy, ani kondycji samochodu. W obu przypadkach lepiej jednak nie zwlekać zbyt długo z udaniem się do wulkanizatora – opisane technologie zapobiegają przede wszystkim konieczności natychmiastowego zatrzymania się i wymiany opon na trasie.

Na unijnej etykiecie warto też sprawdzić poziom generowanego hałasu, ponieważ będzie on wpływał na komfort, istotny zwłaszcza podczas długich podróży. Aby uzyskać wygodę jazdy, wcale nie trzeba sięgać po najdroższe rozwiązania, bo już firmy z segmentu ekonomicznego produkują odpowiednie opony na wakacyjne drogi. Doskonałym przykładem jest polski Kormoran – sprawdź letnie i całoroczne propozycje marki.

Co robić, kiedy na trasie przebiła się nam opona?


Jeśli nie posiadamy w oponach technologii samouszczelniających lub typu Run Flat, to w przypadku przebitej opony trzeba zareagować natychmiast. Jak postępować w sytuacji uszkodzenia ogumienia na trasie? Należy:

  1. Zachować spokój i nie hamować gwałtownie.

  • Znaleźć najbliższe miejsce, w którym można bezpiecznie zaparkować.

  • Wyłączyć silnik auta.

  • Zaciągnąć hamulec ręczny.

  • Ostrożnie wysiąść i zadbać o widoczność miejsca awarii (trójkąt, kamizelka odblaskowa).

  • Użyć podnośnika, aby podnieść samochód.

  • Kluczem do kół odkręcić śruby mocujące obręcz z przebitą oponą, zdjąć koło i odłożyć je na bok.

  • Wyjąć koło zapasowe, odkręcić w nim śruby, założyć je i przykręć śruby na nowo.

  • Opuścić podnośnik, a wraz z nim samochód i zabrać lewarek.

  • Dopompować założone koło.

  • Schować uszkodzone koło.

  • I można ruszać w drogę. Co zrobić potem z przebitą oponą? Po zakończonej podróży ogumienie najlepiej poddać wulkanizacji, aby dalej służyło – oczywiście, jeśli uszkodzenie nie jest zbyt obszerne. Warto też pamiętać, że oponę można naprawiać wyłącznie, gdy nie ma więcej niż trzech przebić – po czwartym należy zutylizować ogumienie. Przeciwskazanie do dalszego używania stanowi także bliskie występowanie przebić – nawet jeśli widać je tylko w dwóch miejscach, trzeba pomyśleć o wymianie. Poznaj rady na temat wyboru opon, aby model, który ma zastąpić zużyte ogumienie, był odpowiedni względem wszelkich wymagań.

    Artykuł pochodzi z portalu trybunalski.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE