Reklama

Operator CNC – melodia przyszłości?

Opublikowano:
Autor:

Operator CNC – melodia przyszłości? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Tytułowa fraza dla wielu może brzmieć co najmniej obco. Termin ten nie funkcjonuje od dziś, a sama technologia CNC cieszy się obecnie ponad 60 letnią tradycją. W Polsce z nazwą tą możemy spotkać się od niedawna. Zanim ustalimy co tak naprawdę oznacza tytułowy rodzaj fachu, warto zdefiniować wspomnianą technologię.

Definicja CNC

CNC to skrót od angielskiej nazwy technologii opartej na systemie numerycznym. Mówiąc ściślej – układ sterowania numerycznego wyposażony jest w specjalny mikrokomputer, który został uprzednio zaprogramowany w zgodzie z założeniami danego projektu. Technologia typu CNC wykorzystywana jest przede wszystkim względem wielu urządzeń przemysłu wytwórczego. Najczęściej znajduje zastosowanie w obróbce metali.

Obowiązki operatora CNC

Operator CNC jest osobą odpowiedzialną za ustawienia i mocowania stosownych narzędzi oraz dbanie za ich prawidłowe funkcjonowanie, a także konserwację. Serwis, diagnostyka oraz bieżąca kontrola to w przypadku tego rodzaju narzędzi podstawa do prawidłowej ich pracy. W wielu przypadkach w zakres obowiązków operatora CNC wchodzi ponadto programowanie oraz korekty błędów. Żeby zdobyć odpowiednie kwalifikacje należy odbyć specjalny kurs polegający na programowaniu tego typu maszyn. Kurs ten umożliwia wiedzę teoretyczną, a także praktyczną, która w tej pracy odgrywa rolę kluczową. Bezpłatny kurs dla operatorów CNC dostępny jest na portalu EBMiA Wiedza pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/

Czy warto być operatorem CNC?

Współcześnie na rodzimym rynku wciąż istnieje deficyt na specjalistów z branży CNC. Szeroka paleta kursów oraz zwiększająca się konkurencja sprawia, że coraz większa liczba osób decyduje się na zdobycie wykształcenia w owym fachu. Szeroki zakres obowiązków, duża odpowiedzialność oraz umiejętności praktyczne sprawiają, że operator CNC jest łakomym kąskiem na współczesnym rynku pracy.

Kto może być operatorem?

Jakimi cechami powinny odznaczać się osoby pragnące podjąć pracę w tym fachu? Przede wszystkim zdolnością do ogromnej koncentracji. Pomimo całkowitego zautomatyzowania urządzeń typu CNC niezbędny do ich obsługi oraz kontroli jest człowiek. W dużej mierze jego praca polega na koordynowaniu pracy szeregu urządzeń i ewentualnych interwencjach. Do tej pracy z pewnością przyda się wiedza z przedmiotów ścisłych takich jak matematyka, fizyka, czy informatyka. Z pewnością jest to stanowisko, które wymaga odpowiedzialności, cierpliwości oraz indywidualności.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Akcesoria CNC specjalizujący się w częściach do maszyn CNC w tym między innymi sterowniki cnc, silniki krokowe, serwonapędy bądź części mechaniczne takie jak koła zębate, łożyska lub łańcuchy - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/49-mechanika/naped-lancuchowy/lancuchy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE