reklama

Odwiedziliśmy gabinet Chwila Oddechu. Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odwiedziliśmy gabinet Chwila Oddechu. Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościOdwiedziliśmy dzisiaj gabinet tlenoterapii hiperbarycznej Chwila Oddechu przy ulicy Okrzei 33a. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Bełchatowie. Tak nowoczesna terapia wzbudza ogromne emocje i ekscytację. Pani Anna i Pan Aleksander pokazali nam dostępne w gabinecie dwie różne komory hiperbaryczne, przybliżyli nam w ten sposób na czym polega i jak wygląda taki zabieg. Opowiedzieli dokładnie jak wiele korzyści dla naszego zdrowia niesie regularna terapia tlenem.

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna? Ostatnio coraz częściej słyszę o tym w radio i telewizji.

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na oddychaniu tlenem w większym stężeniu, ponad 90-procentowym, w warunkach podwyższonego ciśnienia. W gabinecie Chwila Oddechu udostępniamy dwie komory o ciśnieniu 1,3 ATA. W takich warunkach tlen zostaje pozbawiony barier fizjologicznych i staje się łatwiej przyswajalny przez nasz organizm. Dociera do każdej komórki, rozpuszcza się nie tylko w czerwonych krwinkach, jak w normalnych warunkach, ale także bezpośrednio w osoczu i płynie mózgowo- rdzeniowym. To wszystko wpływa na poprawę funkcjonowania całego ciała.

 

Czy zabieg jest bezpieczny i czy do obsługi potrzebna jest specjalistyczna wiedza i wykształcenie medyczne?

Zabieg w naszym gabinecie jest bezpieczny. Do obsługi komory o ciśnieniu 1,3 ATA co prawda nie jest wymagany personel medyczny, jednak mając na celu przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort naszych klientów, w Chwili Oddechu pracuje absolwentka uniwersytetu medycznego, która dodatkowo na bieżąco pogłębia swoją wiedzę o tlenoterapii hiperbarycznej. To na pewno wyróżnia nasz gabinet na tle konkurencji – kompetentny personel.

 

Jak wygląda sam zabieg?

Pierwsza wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu odnośnie przebytych chorób i przeciwwskazań. Nasz personel wyjaśni jak zachować się wewnątrz komory, w jaki sposób radzić sobie ze zmianą ciśnienia. Będzie też do Państwa dyspozycji przez cały czas trwania zabiegu. Osoba korzystająca z zabiegu jest stopniowo wprowadzana w warunki podwyższonego ciśnienia. Czas zabiegu odliczamy od momentu uzyskania ciśnienia roboczego, czyli 1,3 ATA. Jest to tzw. ciśnienie bezpieczne, które nie powoduje skutków ubocznych, które zdarzają się przy zabiegach z większym ciśnieniem. W komorze można poczytać książkę, posłuchać muzyki, rozwiązać krzyżówkę itp. Ostatnim etapem jest wyrównanie ciśnienia w komorze i bezpieczne jej opuszczenie. Dzieci korzystają z zabiegów wraz z opiekunem, wejście do komory jest dla naszych najmłodszych klientów prawdziwą przygodą! Można wybrać się razem w podróż statkiem kosmicznym lub łodzią podwodną.

 

Czy trzeba się szczególnie przygotować do wizyty w Chwili Oddechu?

Przed zabiegiem należy wstrzymać się z paleniem papierosów i przyjmowaniem kofeiny na 3-4 godziny przed rozpoczęciem sesji i jak najdłużej po jej zakończeniu. Do komory nie należy wnosić ostrych i łatwopalnych przedmiotów. W przypadku chorych na cukrzycę, lub osób, które leczą się przewlekle, należy przyjąć odpowiednią dawkę leków tak jak zawsze. Należy odłączyć elektroniczny sprzęt medyczny. Jeżeli mamy opatrunki, nie mogą one zawierać preparatów na bazie tłuszczu. Najlepiej zjeść lekki posiłek na 2-3 godziny przed zabiegiem. Dobrze jest założyć lekką, najlepiej bawełnianą odzież. Po prostu żeby było nam wygodnie. Warto pamiętać, żeby nie pić alkoholu i ograniczyć napoje gazowane w dniu zabiegu. Przed samym zabiegiem koniecznie trzeba skorzystać z toalety.

 

Cukrzyca, borelioza, COVID-19, porażenie ruchowe, porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, przewlekłe bóle stawowe, nagła głuchota, spektrum autyzmu, ostra krwotoczna niedokrwistość, choroba dekompresyjna, Parkinson, Alzheimer, zator gazowy, anemia, małopłytkowość, oparzenia i uszkodzenia skórne, infekcje bakteriami beztlenowymi, ogólne niedotlenienie tkanek… i tak chyba nie wymieniłam wszystkiego. Czy to możliwe, że jedna terapia pomaga w leczeniu tych wszystkich chorób?

Tak! Działanie tlenoterapii hiperbarycznej ma szeroki zakres zastosowań. Tlen napędza do działania nasz organizm, poprawia natlenienie mózgu i wszystkich tkanek, stymuluje produkcję komórek macierzystych, zwiększa koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Zabiegi wzmacniają odporność, łagodzą stany zapalne w organizmie, pomagają pozbyć się toksyn, poprawiają krążenie i mikrokrążenie. Tlen podany pod ciśnieniem przyspiesza rekonwalescencję po przebytych chorobach i interwencjach lekarskich, przyspiesza metabolizm, poprawia pracę układu trawiennego, redukuje obrzęki i zwiększa produkcjię kolagenu. Generalnie zwiększa wydolność organizmu.

 

Czy każdy może skorzystać z zabiegu w komorze hiperbarycznej? Czy są jakieś ograniczenia wiekowe, czy schorzenia, które wykluczają tlenoterapię?

Nie ma ograniczeń wiekowych, jednak zawsze zalecamy konsultacje z lekarzem w przypadku najmłodszych, jak i starszych osób. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest stosowanie niektórych chemioterapeutyków (czyli leków używanych w leczeniu nowotworów), ciąża (z wyjątkiem ciężkiego zatrucia czadem), rozedma płuc, aktywne zakażenie dróg oddechowych, przebyta operacja ucha lub operacja w obrębie klatki piersiowej oraz rozsiana choroba nowotworowa. O wszystkich przeciwskazaniach i przebytych chorobach szczegółowo rozmawiamy podczas pierwszej wizyty, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości zalecamy konsultacje z lekarzem.

 

Kto najczęściej korzysta z zabiegów w Waszym gabinecie?

Trudno wskazać jedną grupę. Nasza najstarsza klientka ma 80 lat, a najmłodsza 5. Przychodzą osoby z różnymi problemami i z różnych powodów. Osoby po zabiegach chirurgicznych, żeby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia, chorzy na cukrzycę, boreliozę, rodzice z dziećmi ze spektrum autyzmu i po prostu osoby przemęczone, przepracowane, żeby naładować baterie. Również dużą grupę naszych klientów stanowią osoby, które przeszły COVID-19 i po konsultacji ze swoim lekarzem korzystają z tlenoterapii.

 

Czy skuteczność tlenoterapii potwierdzają badania naukowe?

Oczywiście, hiperbaria to dziedzina medycyny, która miała swoje początki już w 1662 roku, kiedy to wykorzystano prototyp komory hiperbarycznej do leczenia uzdrowiskowego. Zainteresowanie terapią hiperbaryczną odżyło na nowo w XIX wieku. W większości europejskich miast zaczęły wtedy działać komory ciśnieniowe. Z kolei na kontynencie amerykańskim ogromną popularnością cieszyła się komora Cunninghama. Leczono w niej chorych z nadciśnieniem, cukrzycą, kiłą, a nawet nowotworami, ale głównym celem jej powstania było wykorzystanie tlenu w terapii ofiar pandemii grypy hiszpanki. Tak naprawdę cały czas trwają nowe badania na temat zastosowania tlenoterapii. Ostatnio pojawiły się doniesienia o niesamowitym odmładzającym działaniu komory. Muszę także wspomnieć o leczeniu osób chorujących na COVID-19. Jest wiele zaskakujących informacji na temat skuteczności tlenoterapii w walce z samym wirusem, a także w walce z objawami tzw. pocovidowymi.

 

Jaka ilość zabiegów jest zalecana? Czy po jednym wejściu do komory jesteśmy w stanie doczuć działanie tlenoterapii?

Trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny. Niektórzy już po pierwszej wizycie czują tzw. zastrzyk energii, innym potrzeba 3 zabiegów. W zależności od problemu z jakim przychodzi klient ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie. Dla regeneracji organizmu, na przykład osobom przepracowanym czy zestresowanym, na początek zalecamy pięć wejść i zazwyczaj to wystarcza. Natomiast przy boreliozie, ranach cukrzycowych czy autyzmie trzeba się przygotować na większą ilość zabiegów.

 

Jak wyglądają zabiegi w Waszym gabinecie w czasie pandemii?

W naszym gabinecie stosujemy się do wytycznych sanepidu: zachowujemy odstępy między umówionymi godzinami zabiegów, tak żeby uniknąć bezpośredniego kontaktu między klientami, personel stosuje maseczki ochronne, każdorazowo dezynfekujemy klamki, ladę i urządzenia sanitarne. Bezpieczeństwo i komfort klientów jest dla nas priorytetem, więc niezależnie od pandemii kładziemy duży nacisk na czystość i dezynfekcję. Każda komora jest zawsze dokładnie dezynfekowana i wietrzona, materace są pokryte certyfikowanym medycznym materiałem, który łatwo się dezynfekuje. Każdy klient dostaje swoją własną maseczkę tlenową, niestety niektóre gabinety tego nie robią i używają jednej „końcówki” do podawania tlenu dla wszystkich korzystających. Nie ma możliwości, żeby dokładnie zdezynfekować wszystkie zakamarki takiego urządzenia, dlatego wolę ponieść większe koszty, ale mieć pewność, że nasi klienci są bezpieczni.

 

Podsumowując: tlenoterapia hiperbaryczna to regeneracja organizmu, odmładzanie, odprężenie i zastrzyk energii w jednym zabiegu. Zapraszamy do gabinetu Chwila Oddechu przy ulicy Okrzei 33A w Bełchatowie.

 

Godziny otwarcia:

pon-pt: 10:00-20:00,

sob: 10:00-14:00

Telefon kontaktowy: 734 061 354

Zapraszamy na Facebooka Chwili Oddechu [LINK]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy