reklama

O czym warto pamiętać, gdy staramy się o kredyt hipoteczny?

Opublikowano:
Autor:

O czym warto pamiętać, gdy staramy się o kredyt hipoteczny? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZakup domu lub mieszkania to bez wątpienia jedno z największych wyzwań inwestycyjnych w naszym życiu. W końcu nieruchomość, która niebawem będzie naszą własnością to z reguły największy składnik naszego majątku. Sytuacja majątkowa Polaków sprawia jednak, że mało kto może pozwolić sobie na zakup domu bądź mieszkania z własnych oszczędności. Dlatego też niezbędne jest zawnioskowanie o kredyt hipoteczny, który jednoznaczny jest z wieloma latami regulowania miesięcznych rat.

Rozglądając się za kredytem hipotecznym, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które dobrze przeanalizowane mogą zaoszczędzić nam wielu trudów i pieniędzy. O czym powinniśmy pamiętać przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny? Czy warto korzystać ze wsparcia doradztwa finansowego przy poszukiwaniu najlepszej oferty?

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny to pojęcie często pomijane przez osoby, które nigdy nie miały do czynienia z kredytem hipotecznym lub nie dowiadywał się wcześniej o ogólnie przyjętych warunkach jego uzyskania. Wkład własny to środki pieniężne, które kredytobiorca powinien posiadać w ramach własnego udziału w zakupie nieruchomości. Co to oznacza?  Jeśli mieszkanie, które chcemy kupić, kosztuje 200 tysięcy złotych, bank nie wypłaci nam kredytu pokrywającej 100% wartości zakupu. My, jako wnioskujący musimy z własnej kieszeni pokryć część tego zakupu. Jaka to część? To zależy od poziomu wymaganego wkładu własnego, który każdy bank ustala we własnym zakresie, kierując się jednak wytycznymi Rady Polityki Pieniężnej i KNFu. W przeszłości wartość wkładu własnego była na bardzo niskim poziomie 5%, lecz z biegiem czasu wartość procentowa jest zwiększana i obecnie lwia część instytucji bankowych wymaga od nas 20% wkładu własnego. Warto o tym pamiętać, decydując się na wnioskowanie o kredyt hipoteczny. 

Całkowity koszt kredytu

Całkowity koszt kredytu to kwota, którą w całości musimy oddać bankowi w zamian za możliwość wykorzystania ich pieniędzy do spełnienia swojego marzenia. Jakie są składniki całkowitego kosztu kredytu? Oprócz tak oczywistych elementów, jak kapitał (kwota, którą bank nam wypłacił) i oprocentowanie, w skład opłat wchodzi też prowizja za udzielenie kredytu oraz inne dodatkowe opłaty jak na przykład opłata za nadpłatę kredytu. Dlaczego mielibyśmy nadpłacać kredyt? Na przestrzeni wielu lat regulowania miesięcznych rat, nasza sytuacja finansowa może się znacznie polepszyć, co motywuje nas do jak najszybszego pozbycia się zobowiązania finansowego. Banki jednak zabezpieczają się przed zbyt wczesną nadpłatą kredytu, stosując dodatkowe opłaty z tego tytułu. Warto więc zwrócić uwagę na zapis o potencjalnych kosztach w przypadku niespłacania kredytu.

Doradztwo finansowe - czy warto zwrócić się o pomoc profesjonalistów?

Jeśli zdecydujemy się znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego na własną rękę, czeka nas wiele godzin analiz, wizyt w placówkach banku i wczytywania się w skomplikowane umowy i tabele opłat i prowizji. Jeśli jednak złożymy wizytę doradcy kredytowemu, on z przyjemnością zbada nasze potrzeby i przedstawi najlepsze dla nas propozycje. W miejscu takim jak Expander otrzymamy kompleksowe wsparcie nie tylko w procesie wyboru kredytu, ale również podczas kompletowania dokumentów i wnioskowania o niego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE