Więcej klientów, większe obroty, większe zyski – tak obecnie przedstawia się sytuacja legalnych bukmacherów, którzy po latach bycia w cieniu nielegalnej konkurencji znowu rosną w siłę. O tym, jak bardzo w ciągu zaledwie 17 miesięcy zmieniło się położenie firm działających w tej branży w Polsce, przeczytasz w niniejszym tekście.
Odzyskać rynek bukmacherski
90% – taka część rynku zakładów bukmacherskich jeszcze w 2014 r. była zajęta przez zagranicznych bukmacherów działających w „szarej strefie”. Mamy na myśli takie firmy bukmacherskie, które omijały polskie prawo, świadcząc usługi bez wymaganej polskimi przepisami licencji i nie odprowadzając należnych podatków w Polsce. Jednak tego typu firmy zarejestrowane były poza Polską, a często również w egzotycznych krajach, w których polskie przepisy nie obowiązują, a dzięki Internetowi mogły docierać do polskich graczy pomimo niespełniania ustawowych warunków.Swego czasu firmy bukmacherskie nie posiadające polskiej licencji prawie w całości przejęły rynek, co zawdzięczały korzystniejszej ofercie możliwej do zaoferowania m.in. dzięki niższym kosztom wynikającym z niepłacenia podatków w Polsce. Legalni bukmacherzy byli obciążeni obowiązującymi w Polsce stawkami podatkowymi i musieli stosować się do obowiązujących przepisów. W oczywisty sposób przekładało się to na utratę ich konkurencyjności względem nielegalnych firm.
Konieczność płacenia dość wysokich podatków (przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje podatek obrotowy od zakładów bukmacherskich w wysokości 12%) i przestrzegania polskich przepisów prawa podwyższały koszty działalności legalnych firm i w zasadzie uniemożliwiały im konkurowanie z podmiotami z zagranicy. Taka sytuacja odbijała się więc negatywnie nie tylko na samych legalnych bukmacherach, ale również na budżecie państwa, który tracił potencjalne dochody z podatku uzyskiwanego z tego tytułu.
Wiedząc o tym wszystkim, w 2016 r. postanowiono wyjść naprzeciw opisanym problemom. Rozwiązaniem miała być nowelizacja ustawy hazardowej uchwalona w końcówce 2016 r. i wprowadzona w dwóch etapach w kwietniu i lipcu 2017 r. Czy nowe przepisy okazały się sukcesem? Spoglądając w statystyki pokazujące sytuację na rynku, można stwierdzić, że zdecydowanie tak.
Nowelizacja prawa z korzyścią dla legalnych bukmacherów
Już następnego roku po wejściu w życie nowego prawa hazardowego obroty legalnych firm bukmacherskich wzrosły niemal o 100%. Znacząco wzrosła także liczba graczy, którzy za pośrednictwem Internetu korzystają z usług bukmacherów działających w oparciu o licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów. Z rynku zniknęło też wiele nielegalnych firm, w efekcie czego ich odsetek zmalał ze wspomnianych 90% do ok. 60%.Korzyści dla legalnych firm po znowelizowaniu prawa hazardowego:
- wzrost obrotów o 94%,
Zarówno osoby z branży bukmacherskiej, jak i eksperci zajmujący się tym rynkiem jednogłośnie przyznają, że nowe prawo zadziałało tak, jak powinno (choć są jeszcze pewne niedoskonałości). Przyczyn sukcesu upatrują przede wszystkim w tym, że Ministerstwo Finansów pozbyło się wielu nielegalnych bukmacherów, blokując ich strony internetowe i uniemożliwiając im korzystanie z najpopularniejszych rodzajów płatności online.
Za korzystanie z oferty bukmacherów bez polskiej licencji graczom grożą kary finansowe (kary groziły również jeszcze przed nowelizacją), a tym samym gracze zmuszeni są do zwracania dużej uwagi na to, czy obstawiają u legalnych bukmacherów (jak rozpoznać legalne firmy informuje Wygranaonline.com). Jednocześnie wzrosła świadomość osób, które obstawiają wyniki i chcą to robić zgodnie z prawem, choćby dzięki temu, że po wejściu na stronę nielegalnego bukmachera gracz od razu otrzymuje komunikat, że ta firma nie działa zgodnie z polskimi przepisami, co przed nowelizacją prawa nie miało miejsca, a tym samym wiele osób mogło korzystać z usług takich bukmacherów nieświadomie. Trzeba jednak uważać, gdyż czasem z różnych przyczyn może się zdarzyć, że wchodząc na stronę nielegalnej firmy taki komunikat się nie pojawi.
Nowelizacja ustawy hazardowej okazała się korzystna także dla budżetu państwa, ponieważ dzięki niej bukmacherzy zapłacili w Polsce znacznie więcej podatków niż w poprzednich latach.
Lepsza sytuacja finansowa legalnych bukmacherów doprowadziła również do wzrostu nakładów na sponsoring polskiego sportu. Ponieważ jest on dla bukmacherów najlepszym sposobem na dotarcie do potencjalnych klientów, to firmy z tej branży chętnie angażują się we współpracę sponsorską z klubami i organizatorami rozgrywek sportowych, jeśli tylko stan finansów na to pozwala. Sytuacja finansowa legalnych bukmacherów się polepsza, a więc zwiększają się też nakłady na polski sport. I oby tak dalej!
Sytuacja legalnych bukmacherów w Polsce jest coraz lepsza, a niektóre firmy myślą już o rozszerzeniu zakresu swojej działalności na inne kraje Europejskie, a nawet Afrykę (więcej na ten temat pisze Rzeczpospolita).
Myśląc o rozpoczęciu gry musisz mieć świadomość, że zakłady bukmacherskie mogą prowadzić do uzależnienia i innych problemów związanych z grą.