Reklama

Niwelator laserowy – instrument potrzebny na każdej budowie

Opublikowano:
Autor:

Niwelator laserowy – instrument potrzebny na każdej budowie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Niwelator laserowy na placu budowy to narzędzie niezbędne. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale bardzo często geodeci nie mogliby wykonywać swojej pracy należycie, gdyby nie odpowiednie narzędzia. Niwelatory pojawiły się na budowach już wcześniej. Można powiedzieć nawet, że niwelatory optyczne były najbardziej popularnymi narzędziami, koniecznymi do dalszych, płynnych prac.Jednak postęp techniczny sprawił, że optyka laserowa została zmieniona na pomiarowe narzędzia laserowe, które lepiej radzą sobie z pomiarem w trudniejszych i bardziej wymagających warunkach. W ciągu ostatnich 20 lat instrumenty przeszły olbrzymie zmiany – z czego zdają sobie sprawy inżynierowie oraz geodeci. Najbardziej wydajne narzędzie musi charakteryzować się wieloma cechami. Jak znaleźć to najbardziej potrzebne narzędzie, które sprawdzi się na każdej budowie?

Czym dokładnie są niwelatory laserowe?

Niwelatory laserowe z funkcją obrotu są nowoczesnymi narzędziami do pomiaru. Wyznaczają różnice wysokości (tak zwanej niwelacji) oraz tyczą linie proste. Ich nowoczesność polega na większej praktyczności niż w urządzeniach sprzed kilkunastu lat. Można wykonywać pomiar w przypadku tylko jednej osoby – nie ma potrzeby proszenia o pomoc drugiego człowieka, jak w przypadku niwelatorów optycznych. O wysokiej jakości niwelatora decydują przede wszystkim: dokładność, tryb pracy, dodatkowe funkcje oraz istotny zasięg, na jakim można pracować z elektronarzędziem. Często sprzedaje się niwelatory laserowe w zestawach, które zawierają między innymi stojak.

Istotne funkcje niwelatorów laserowych, o jakich należy pamiętać

Wybór odpowiedniego niwelatora wiąże się ściśle z jego przeznaczeniem. Proste pomiary można wykonywać w poziomie, wykorzystując do tego tańsze urządzenie, dostępne w marketach sieciowych. Jednak każde specjalistyczne zadanie, takie jak chociażby tyczenie spadów, powinno się wykonywać za pomocą profesjonalnych narzędzi. Wtedy wynik będzie precyzyjny, a obliczenia rzeczywiste. Innymi słowy, dalszy plan budowy nie zmieni się i nie zostanie znacznie utrudniony. Profesjonalny niwelator potrafi pracować w pionie oraz poziomie, pozwalają na wyznaczanie na przykład kąty proste. Jeżeli mamy niwelator obrotowy, dodatkowo na placu budowy, potrzebujemy odbiornika laserowego. Trudne warunki potrafią szybko zepsuć urządzenia, niezależnie od stopnia jego użytkowania. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie dodatkowych zabezpieczeń w postaci odpowiedniej obudowy. To ochroni czułe elementy niwelatora przed wodą oraz pyłem.

Niwelator laserowy – na każdej budowie

Zastosowanie niwelatorów jest bardzo uniwersalne. Najczęściej wykorzystuje się je na budowie, podczas kopania fundamentów czy podczas wyznaczania linii startowej układania płytek. Nie trzeba być profesjonalistą, by wykonywać podobne zadania. Wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi. Z niwelatorem laserowym każdym remont jest znacznie ułatwiony. Dodatkowo geodeci często korzystają z niwelatorów, chociażby do precyzyjnego wyrysowania mapy terenu, na którym się pracuje. Wiele sklepów oferuje specjalistyczne instrumenty, często sprzedawane w wyżej wymienionych zestawach – wraz ze statywem, tyczką. Ciekawą ofertę można znaleźć w jednym z lepszych sklepów dla geodetów – https://pomiar24.pl/produkty/niwelatory-i-zestawy-do-niwelacji/niwelatory-laserowe. Dzięki temu w łatwy sposób możemy zaopatrzyć się w potrzebne urządzenia pomiarowe, które ułatwią całą pracę i jej przebieg od początku do końca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE