Reklama

Reklama

Nawet o 80 proc. spadnie w tym roku liczba podróży turystycznych na świecie. Jak zniesie to branża turystyczna?

Opublikowano: 20 listopada 2020 11:11
Autor: materiał partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

rozmaitosci Pandemia koronawirusa doprowadziła do wprowadzenia szeregu ograniczeń mających na calu zwiększenie dystansu społecznego. Do tego reżim sanitarny i zamknięte granice. Nie było wyjścia. Sytuacja musiała skutkować niemal totalnym zastojem branży turystycznej. Niektórzy nie wierzą, że uda się przetrwać kryzys i już teraz zamykają biznes. A branża turystyczna pociąga za sobą kolejne firmy.

Reklama

Miniony sezon urlopowy był nadzieją na "odbicie się"

Podniesione ceny, bony turystyczne, deklaracje rodaków dotyczące spędzenia urlopu w kraju. Wszystko to stanowiło dla wielu firm z branży turystycznej obietnicę wyjścia z trudnej sytuacji. Gwałtowny przyrost zaległości, jaki odnotowała branża nieco wyhamował, jednak okazuje się, że zaległe zobowiązania wobec dostawców i banków tutaj odnotowują szybszy przyrost niż w innych sektorach.

Kwota zadłużenia turystyki w miesiąc po wprowadzeniu lockdownu przyrosła bardziej niż w ciągu całego poprzedniego roku. Co osobliwe i przeciwne do sytuacji w innych sektorach, w turystyce mocniej ucierpiały z powodu kryzysu większe firmy. Obowiązująca od października Tarcza Kryzysowa 5.0. adresowana m.in. do firm z branży turystycznej może przynieść chwilową ulgę, ale czy to wystarczy? Trudno stwierdzić. Większość firm przyznaje, że kolejnego ewentualnego lockdownu nie przetrwa. 

Zamknięcie granic to najtrudniejszy moment dla branży. Jednak nie tylko

Branżę turystyczną tworzą obiekty noclegowe, biura podróży, agenci turystyczni, czy piloci wycieczek. To jednak także usługi przewoźników, czy firm świadczących usługi okołoturystyczne, jak chociażby parkingi zlokalizowane w sąsiedztwie portów lotniczych. Dla przykładu, podróżujący z lotniska Warszawa Modlin korzystali jak dotąd z oferty pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym lub długoterminowym dostępnej na modlinparking.pl. Problem w tym, że wraz z zamknięciem granic, branża turystyczna doświadczyła najtrudniejszego momentu w swojej działalności. Wraz z nią inne firmy, świadczące usługi bezpośrednio związane z sektorem turystyki.

Całkowite zamknięcie granic, jakie miało miejsce w tym roku, to zjawisko w światowej turystyce bez precedensu, i to na przestrzeni ostatnich dekad. Z dnia na dzień zamknięte zostały hotele i lotniska, odwołane loty zatrzymały podróżujących w przeróżnych zakątkach świata. Wówczas wyzwaniem było m.in. sprowadzenie polskich turystów z zagranicy. Dzisiaj branża stoi przed wyzwaniem w postaci wyjścia z finansowego dołka. Parkingi przy lotniskach, czy obiekty usługowe w portach lotniczych muszą zmierzyć się z tym problemem także.

Choć podróżowanie jest obecnie trudniejsze, nie brakuje chętnych na wyjazdy

Pewną nadzieją może napawać fakt, że turyści, mimo iż wszelkie podróże są obecnie zarówno trudniejsze, jak i mniej bezpieczne, nie dają za wygraną i deklarują podróże, jeśli tylko będzie taka możliwość. Niektóre z popularnych destynacji są obecnie dostępne. Inne, jak Hiszpania, czy Malta, od 2. września zostały objęte zakazem lotów. Przed nami sezon zimowy. Tutaj zawsze znaczącą role odgrywały wyjazdy dalekiego zasięgu, dzisiaj praktycznie niemożliwe w realizacji lub w dużym zakresie ograniczone. Pozostaje poczekać nam na dalszy rozwój wydarzeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.