Polska od zawsze przyciągała turystów, również z innych krajów. W 2021 roku Polskę odwiedziło ponad 9,7 milionów cudzoziemców, którzy spędzili tu czas w celach turystycznych. Jeśli mieszkasz poza granicami Polski lub chciałbyś przenieść się w inną jej część, zastanów się nad wynajmem długoterminowym. Mieszkania odpowiadającego swoim oczekiwaniom warto poszukać na zaufanych serwisach. Znajdź i porównaj aktualne oferty na stronach, takich jak na przykład Rentola. Dzięki temu poznasz zupełnie nowy region mieszkając w jednym z najpiękniejszych polskich miast. W tym artykule przedstawimy Ci jedne z najciekawszych miejsc w Polsce, które zostaną otwarte dla zwiedzających w 2023 roku.
taranchic, Canva.com
Kolejka gondolowa w Solinie
Kolejka gondolowa, której trasa przebiegała nad Jeziorem Solińskim była wielką atrakcją dla osób przyjeżdżających w Bieszczady. Niedawno miała miejsce rozbudowa kolejki, dzięki czemu dziś w użytku jest 25 wagoników poruszających się z prędkości 6 metrów na sekundę. Cała trasa ma już łącznie około 1,5 kilometra, a w planach jest przedłużenie jej do 2km. Tego typu atrakcja pozwala spojrzeć na wspaniały górski krajobraz z zupełnie innej perspektywy.
Wagoniki same w sobie są nowoczesne i w każdym z nich może pomieścić się maksymalnie osiem osób. Gondole mają panoramiczne przeszklenia, dlatego z każdej strony można zobaczyć inną część tej niezwykłej krainy. Jest to jedyna w swoim rodzaju atrakcja, niemalże na skalę światową.
Nowe uzdrowiska
Dwa zupełnie nowe uzdrowiska zostaną otwarte w Województwie Podkarpackim oraz na Warmii i Mazurach. Pierwsze z nich będzie świetnym miejscem do poddania się aeroterapii i klimatoterapii, ze względu na wspaniałe warunki bioklimatyczne. W skład tego obiektu wchodzi tężnia i pijalnia wód, jednak uzdrowisko to zachęca przede wszystkim tamtejszymi gorącymi źródłami o dobroczynnych właściwościach. Drugi obiekt znajduje się natomiast w mieście Lidzbark Warmiński, które ze względu na swoją nietypową architekturę nazywane jest również Wenecją. Tamtejsze nowo otwarte uzdrowisko będzie miejscem odpowiednim dla osób leczących się na problemy związane z narządami ruchu.
Zarnell, Canva.com
Podwarszawski port komunikacyjny
Aktualnie w planach jest budowa całkiem nowego obiektu, który ma usprawnić transport lotniczy i kolejowy. Centralny Port Komunikacyjny będzie nosił nazwę „Solidarność” i stanie się najważniejszym węzłem komunikacyjnym pomiędzy Warszawą a Łodzią. Rocznie ma obsługiwać około 40 milionów pasażerów. Obiekt będzie znajdował się około 40 km na zachód od Warszawy. Węzeł ten umożliwi przedostawanie się z Warszawy do największych miast Polski w ciągu 2 godzin.
Na infrastrukturę CPK ma składać się nie tylko nowoczesne lotnisko, ale też pasy startowe i pasy do kołowania oraz lądowania. Ponadto na jego terenie będzie znajdowało się Airport City, w którego skład będą wchodziły między innymi obiekty targowe i konferencyjne.
Aquapark we Wrocławiu
Już wkrótce we Wrocławiu zostanie otwarty nowy aquapark, którego największymi atrakcjami będą baseny i plaża. Kompleks będzie całoroczny, a w jego skład będą wchodzić sanatorium i SPA. Być może nie będzie to jeden z największych obiektów rozrywkowych tego typu, ale na pewno pozwoli on oddać się cudownym momentom wypoczynku i rekreacji. Pojawi się też siłownia i fitness, a także nauka pływania i sauna. Będzie to jednocześnie pierwszy w Polsce aquapark zbudowany z myślą o ideologii eko.
Marap1963, Canva.com
Mazurska Pętla Rowerowa
MPR to inwestycja, która ma wspomóc turystykę Mazur. Prawie 300 km trasy wytyczonej po najbardziej malowniczych miejscach na Mazurach będzie idealnym sposobem na poznanie tej wspaniałej krainy jeszcze lepiej. Trasa przebiega przez największe mazurskie ośrodki wypoczynkowe: Giżycko, Mrągowo, Mikołajki. Dodatkowo w ramach tego projektu wyremontowano drogi i zbudowano punkty obsługi turystów, a także wieże widokowe. Przy szlaku znajdują się parki krajobrazowe i tereny chronione, dlatego podczas wycieczek można spotkać tu rzadkie gatunki zwierząt, w ich naturalnym środowisku. Część trasy zahacza o amfiteatr w Mrągowie, w którym w okresie letnim organizowane są różne imprezy.
Ścieżki w chmurach
W miejscowości Świeradów-Zdrój, zaraz przy czeskiej granicy, powstała wieża widokowa Sky Walk. Na jej szczyt wchodzi się schodami lub kładką o długości 850 metrów, po to, by zaraz zjechać z niego 105-metrową zjeżdżalnią. Oczywiście tym, co przyciąga turystów do odwiedzenia tej właśnie atrakcji, jest możliwość oglądania cudownych masywów górskich z niespotykanej perspektywy. Przemieszczając się po ścieżce można znaleźć się niemalże na wysokości chmur, czym zainspirowano się tworząc ogólną nazwę dla tego typu obiektu. Warto wspomnieć, że polska wieża Sky Walk jest pod względem wysokości pierwszą w kraju i drugą w Europie.
Ścieżka w koronach drzew
Bardzo podobny obiekt turystyczny znajduje się przy słowackiej granicy. Tym razem jednak nie poruszamy się wśród chmur, a pomiędzy najwyższymi koronami drzew. Długość ścieżki wynosi około 1150 metrów, a wysokość konstrukcji – 45 metrów. Na jej terenie znajduje się sześć przystanków o charakterze rozrywkowo-dydaktycznym, sklep i restauracja. Cały obiekt otwarty jest do zwiedzania przez cały rok, dlatego piękno natury można w ten sposób podziwiać zarówno w lecie, jak i zimą. Podczas zwiedzania można brać udział w grach i zabawach dla dzieci i dorosłych.