Najczęstsze choroby skóry - kiedy należy zgłosić się do dermatologa?

Opublikowano:
Autor:

 Najczęstsze choroby skóry - kiedy należy zgłosić się do dermatologa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Skóra to największy narząd powłoki wspólnej ciała - układ narządów osłonowych pokrywających ciało człowieka. Składa się z powłoki, skóry właściwej oraz przydatków, do których zaliczamy gruczoły skórne, włosy i paznokci.

Powierzchnia skóry wynosi 1,5 – 2,0 m². Ze względu na budowę, funkcje i powierzchnię styku organizmu z czynnikami zewnętrznymi, jest organem najbardziej narażonym na działanie czynników zewnętrznych. Stanowi warstwę ochronną dla całego organizmu przed bakteriami, grzybami i wirusami oraz czynnikami mechanicznymi, termicznymi, chemicznymi i promieniowaniem świetlnym.

Skóra odgrywa ważną rolę w termoregulacji organizmu, wymianie gazowej, gospodarce elektrolitowej, tłuszczowej oraz w odbiorze bodźców zewnętrznych. Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami skóry i jej przydatków.

Objawy chorób skóry

Do dermatologa zobacz udajemy się po zauważeniu zmian w funkcjonowaniu lub wyglądzie skóry - tak zwanych wykwitów. Jest to bardzo duża i różnorodna grupa schorzeń. Jedne są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe a w rezultacie mogą przekształcić się w poważne choroby.

Mimo różnych przyczyn i przebiegu, wspólną cechą jest dokuczliwość widocznych zmian, trudnych do zaakceptowania przez pacjentów. Objawami charakterystycznymi dla schorzeń skóry są plamki, rumienia, grudki, bąble, guzki, pęcherze, krosty. Często towarzyszy im świąd, pieczenie i bolesność skóry. Chorobom skóry głowy najczęściej towarzyszy zaś wypadanie włosów prowadzące do łysienia.

Choroby najczęściej mają podłoże pasożytnicze, bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Jest to grupa chorób zakaźnych.

Druga grupa to choroby alergiczne skóry i choroby autoimmunologiczne skóry. Ta grupa chorób nie jest zakaźna.

Choroby skóry często powodują problemy z psychiką, a te z kolei wpływają na pogorszenie stanu skóry. Choroby skóry są zazwyczaj widoczne i utrudniają kontakty z otoczeniem, a konsekwencją może być depresja izolacja i samotność. Żeby leczenie było skuteczne lekarz dermatolog prowadzący pacjenta uwzględnia w terapii jego stan psychiczny.

Przyczyny chorób skóry i ich leczenie

Przyczyn chorób skóry jest tak dużo, jak chorób uznanych za choroby skóry. Przyczyną chorób skóry są między innymi oparzenia, jak i odmrożenia, zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, genetyczne, alergiczne, choroby o podłożu nowotworowymi wiele innych.

Skóra to organ największy i najbardziej narażony na wszelkiego rodzaju szkodliwe czynniki mogące mieć negatywny wpływ na całość organizmu. Na skórze zatrzymują się wszelkiego rodzaju bakterie, grzyby, wirusy i wszelkie bodźce mechaniczne, termiczne i chemiczne. Zależnie od ich rodzaju i intensywności linia obronna organizmu w jakimś miejscu nie wytrzymuje i pojawiają się zmiany chorobowe.

Dlatego po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów powinniśmy udać się do dermatologa, który z pomocą badań laboratoryjnych i testów alergicznych zdiagnozuje schorzenie i pokieruje w efektywny sposób dalszą terapią. W wielu centrach medycznych, na przykład w Scanmed S.A. w likwidacji zmian skórnych stosuje się nowoczesne metody jak: elektrokoagulację, kriochirurgię, dermatoskopię, czy laseroterapię. Zastosowane w porę leczenie pozwala wyeliminować źródło choroby i możliwe powikłania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE