Reklama

Najbardziej ekologiczne kryptowaluty | Cardano, Chia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Najbardziej ekologiczne kryptowaluty | Cardano, Chia - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wystąpienie Elona Muska, w którym otwarcie skrytykował on rynek bitcoinów za ich negatywny wpływ na środowisko naturalne, spotkał się z ogromnym odzewem i zintensyfikował rozpoczętą wiele miesięcy wcześniej dyskusję na temat wpływu, jaki rynek kryptowalut posiada na wzrost emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Tym, co najbardziej niepokoi ekologów jest wykorzystywanie do przeprowadzania transakcji kryptowalutowych komputerów o dużej mocy, pochłaniających wiele energii, pochodzącej głównie ze źródeł nieodnawialnych. Komputery (zwane węzłami) konkurują między sobą, w zamian otrzymując nagrody w postaci kryptowaluty - szacuje się, że większość wydobycia najpopularniejszej kryptowaluty Bitcoin ma miejsce w Chinach, w której dwie trzecie energii pochodzi z węgla.

Czy istnieją ekologiczne kryptowaluty?

Eksperci i ekolodzy nie mają wątpliwości co do tego, że podczas wydobywania bitcoina wykorzystuje się duże ilości paliw kopalnych. Dodają także, że na rynku pojawia się coraz więcej kryptowalut, które są przyjazne dla środowiska i nie wykorzystują tak dużych ilości energii. Przede wszystkim są one bardziej energooszczędne i posiadają ograniczony wpływ na środowisko. Wśród najpopularniejszych “zielonych” walut cyfrowych wymienia się Cardano i Chia.

Co warto wiedzieć o Cardano?

Cardano to platforma blockchain, która pojawiła się na rynku w 2017 roku. Wewnątrz Cardano wykorzystywana jest kryptowaluta ADA (na cześć Ady Lovelace, brytyjskiej hrabiny i matematyczki żyjącej w XIX wieku, która jest znana z pracy nad teoretycznym silnikiem obliczeniowym i uznawana przez wielu za pierwszą programistkę komputerową).

Założycielem Cardano jest z kolei współzałożyciel Ethereum, Charles Hoskinson. Od momentu pojawienia się Cardano na rynku, inwestorzy zanotowali zwroty w wysokości 7080% początkowej wartości tokenu. Cardano jest uważane za „zieloną” i bardziej ekologiczną kryptowalutę, ponieważ wykorzystuje specyficzny model blockchain proof of stake. Cardano jest uznawany za znacznie szybszy niż Bitcoin pod względem czasu przeprowadzania transakcji - w ciągu sekundy może przetworzyć 1000 transakcji (Bitcoin wyłącznie 7).

Jedną z największych aktualizacji Cardano, której ogłoszenie spowodowało znaczący wzrost cen jest Alonzo. Celem Alonzo jest wprowadzenie do blockchaina inteligentnych kontraktów, które będą przechowywane w łańcuchu bloków i działały wyłącznie, gdy zostaną spełnione z góry ustalone warunki umowy. Te programy będą używane do automatyzacji wykonywania umowy i pozwolą Cardano wdrożyć własne inteligentne kontrakty i utorować drogę własnym zdecentralizowanym aplikacjom (dApps).

Co warto wiedzieć o Chia?

W przypadku kryptowaluty Chia proces “wydobycia” został zastąpiony “rolnictwem”. Zamiast typowego wydobywania waluty cyfrowej, które jest oparte na pracy procesorów komputerowych, Chia wykorzystuje do procesu twarde dyski i “proof of work”. Oznacza to, że walutę Chia można “hodować” na twardych dyskach komputerów i laptopów.

Aby „hodować” Chia, potrzebna jest więc duża liczba pustych twardych dysków, na których zmieszczą się „działki”, które następnie są nagradzane liczbą bloków w zależności od dostępnej przestrzeni. Aby rozpocząć cały proces pozyskiwania Chia, należy pobrać odpowiednie oprogramowanie, które rozpocznie w imieniu użytkownika hodowlę Chia.

W efekcie zużywane jest znacznie mniej energii niż w przypadku najpopularniejszych kryptowalut. Z drugiej strony, wielu krytyków twierdzi, że hodowanie Chia doprowadza do rosnącej produkcji odpadów elektronicznych wskutek zwiększonego popytu na sprzęt komputerowy.

Twórcy Chia podkreślają, że obecnie do górnicy domowi, którzy chcieliby wydobywać Bitcoina mogą spotkać się z zaporowymi ograniczeniami dotyczącymi niezbędnego w tym celu sprzętu i dostępu do dużych ilości energii. Tak kolosalne zużycie energii ma także negatywny wpływ na planetę.

Chia nie wykorzystuje procesu kopania i jest chwalona za potencjalne otwarcie nowej, opłacalnej drogi dla użytkowników domowych, a także za zapewnienie bardziej przyjaznej dla środowiska alternatywy dla energochłonnego Bitcoina. Wydaje się więc, że na pierwszy rzut oka Chia w pełni spełnia postawione przed sobą ekologiczne wymagania - przede wszystkim nie musi zużywać dużych ilości energii elektrycznej. Jednak środki, za pomocą których rolnicy z Chia tworzą nowe tokeny, nie są w zupełności pozbawione kosztów środowiskowych.

Na koniec

Obawy dotyczące negatywnego wpływu wydobywania kryptowalut na środowisko naturalne wziąć rosną. W tym celu pojawia się wiele nowych inicjatyw, które mają poprawić tę sytuację i promować bardziej ekologiczne podejście sektora walut cyfrowych. Przede wszystkim prace skupiają się nad zwiększeniem wykorzystywania energii odnawialnej, kompensowanie tworzonego śladu węglowego oraz bardziej energooszczędne protokoły.

Eksperci z Bitcoin revolution spodziewają się stworzenia nowych i jeszcze bardziej zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska kryptowalut, a także dużych zmian w dotychczasowym sposobie działania już istniejących walut cyfrowych. Chia i Cardano to tylko niektóre z kryptowalut uważanych za “zielone”, które zobowiązały się do zmniejszenia negatywnego wpływu przeprowadzanych transakcji na środowisko naturalne. Ponadto coraz więcej firm przystępuje do porozumienia Crypto Climate Accord, którego celem jest osiągnięcie neutralnego śladu węglowego w branży kryptowalut.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE