reklama

Muay Thai – dyscyplina z niemal tysiącletnią tradycją

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Muay Thai – dyscyplina z niemal tysiącletnią tradycją - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Tajski boks, nazywany również boksem syjamskim i Muay Thai, zyskuje coraz większą popularność. Jeśli chcesz, możesz dziś zapisać na treningi nawet kilkulatka. Czym jest Muay Thai? Czym różni się od klasycznego boksu? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Polak mistrzem świata w Muay Thai

 

W lipcu 2021 r. Mateusz Duczmal zdobył pas mistrza świata Muay Thai federacji WBC w wadze ciężkiej. Ten utalentowany zawodnik, który ma na swoim koncie liczne medale zarówno w tajskim boksie, jak i w kickboxingu, jednogłośną decyzją sędziów zwyciężył po 5 rundach Anglika Lyndona Knowlesa. Niestety, w listopadzie tego samego roku, w rewanżowym spotkaniu z zawodnikiem z Wysp Brytyjskich przegrał walkę i z pewnością z żalem rozstał się z mistrzowskim pasem.

Duczmal jednak nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i liczymy na to, że podobnie jak sportowe puchary w innych dyscyplinach przechodzą z rąk do rąk, tak pas mistrza WBC zawiśnie jeszcze na biodrach Polaka.

 

Muay Thai – co to za dyscyplina?

 

Historia Muay Thai jest ściśle związana z tradycją Tajlandii i Tajów. Jej początki sięgają blisko tysiąca lat wstecz, choć na skutek licznych wojen niewiele zachowało się źródeł pisanych, na podstawie których można byłoby zbadać dokładnie, jak rozwijał się Muay Thai od najwcześniejszych lat.

Muay Thai wywodzi się od Muay Boran, walki wręcz, w której trenowali się tajscy wojownicy na wypadek utraty broni. Co ciekawe, Muay Boran było zarówno techniką stosowaną podczas bitew, jak i sportem. Z czasem zawody bokserskie stały się integralną częścią obchodów lokalnych świąt, i cieszyły się coraz większym zainteresowaniem widowni, pośród której zasiadali także władcy.

Czy Muay Thai „zna” każdy Taj?

 

Muay Thai tak bardzo związane jest z historią Tajlandii, że przez wiele wieków niezależnie od pochodzenia i płci, wszyscy mieszkańcy tego kraju praktykowali tajski boks. Miało to uzasadnienie praktyczne – w dawnych, niebezpiecznych czasach Muay Thai stanowił formę obrony przed napaścią.

Kiedy w Tajlandii upowszechniło się szkolnictwo, oczywiście tajski boks stał się częścią programu szkolnego. Obecnie podejście Tajów do boksu nieco się zmienia, jednak obserwowanie walk, treningi i naśladowanie mistrzów jest ciągle jeszcze elementem wychowania każdego dziecka w Tajlandii.

Co się zmieniło w tajskim boksie współcześnie?

 

Muay Thai ewoluowało przez lata, ale największe zmiany przyniósł wiek XX. W 1930 r. wprowadzono używanie rękawic (wcześniej owijano ręce linami, a jeszcze wcześniej – końskim włosiem) oraz ochraniaczy na krocze. Przedtem używano w tym celu poduszek lub muszli. Wprowadzono również kategorie wagowe oparte na klasyfikacji boksu międzynarodowego.

Większość Tajów walczy w lżejszej kategorii wagowej. Aż 70 % z nich kwalifikuje się do wagi muszej i koguciej. Walki kategorii średniej spotykane są rzadko, a ciężkiej – właściwie głównie poza Tajlandią.

 

Czym Muay Thai różni się od zachodniego boksu?

 

Różnic pomiędzy klasycznym boksem, a boksem tajskim jest wiele. Najważniejsza związana jest oczywiście z liczbą punktów kontaktowych. Tradycyjny boks identyfikuje dwa punkty kontaktowe (pięści), natomiast w Muai Thai jest ich aż osiem. Są to:

  • pięści;
  • łokcie;
  • kolana;
  • nogi.
Walki odbywają się zwykle w 5 rundach po 3 minuty. Co ciekawe, zgodnie z tradycjami Muay Thai, przed pierwszą rundą każdy z zawodników wykonuje taniec rytualny „wai khru” . Przed i po walce obaj zawodnicy powinni sobie uścisnąć nawzajem dłonie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE