Reklama

Motywacja do działania – skąd ją brać?

Opublikowano:
Autor:

Motywacja do działania – skąd ją brać? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Motywacja to w dużej mierze czynniki, których celem jest zachęta do podjęcia działania. Wpływa ona na to, w jakim kierunku pójdziemy oraz w jakim stopniu i z jakim nastawieniem wykonamy dane działanie. Czy bycie zmotywowanym może być cechą, która towarzyszy komuś od urodzenia? Czy da się jej nauczyć? Jak zmotywować się do działania? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

Skąd brać motywację do działania?

Każdy z nas ma w swoim życiu dni, w których nie chce mu się nawet wstawać z łóżka, a co dopiero zabierać do codziennych obowiązków. Czy w takim wypadku najlepiej się położyć i nic nie robić? Można i tak. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, czasem warto po prostu poleżeć i odpocząć. Jednak są takie momenty, w których nie jest to możliwe. Wtedy właśnie przychodzą nam z pomocą sposoby, które warto znać, żeby w razie takich wypadków wiedzieć, jak się zachować i zmobilizować do wykonania wyznaczonych zadań. Jest mnóstwo sposobów, dzięki którym można sobie pomóc i odnaleźć motywację. Pierwszym z nich jest po prostu wykonanie z pierwszego z wyznaczonych zadań – nawet jeśli bardzo nie mamy na to ochoty. Czasem wystarczy przekonać się, że da się i z każdym kolejnym będzie nam łatwiej.

Dobrym sposobem na odnalezienie motywacji są cytaty motywacyjne. Każdy zna siebie i wie, co u niego się sprawdza. Warto w tak zwanym lepszym okresie, kiedy jesteśmy naładowani motywacją do działania, poszukać odpowiednich tekstów. Cytaty motywacyjne mogą mieć różny wydźwięk. W końcu każdy człowiek jest inny i każdego motywuje coś innego. Mogą to być teksty w formie inspiracji. Odnalezione cytaty warto powiesić na ścianie i każdego dnia rano patrzeć na nie zaraz po przebudzeniu. Mogą to być także teksty, które dotyczą rzeczy i ludzi, za które jesteśmy wdzięczni, dla których warto wstawać każdego dnia niezależnie od okoliczności. 

Sposoby na zmotywowanie się

Nastaw się pozytywnie

W motywacji do działania kluczowe jest nastawienie. Warto mieć pozytywne nastawienie do codziennego życia niezależnie od tego, czy wykonujemy swoje obowiązki, czy robimy rzeczy, które sprawiają nam radość. Nastawienie jest kluczową sprawą. W wypadku wykonywania danego zadania osoba z dobrym nastawieniem może szybko znaleźć powód, dla którego warto ten obowiązek wykonać. Gdy będziemy wiedzieli, że dane zadanie sprawi nam frajdę lub poczujemy się dzięki niemu lepiej, z czasem łatwiej będzie nam się go podejmować. 

Wyznaczaj cele

Z motywacją bywa różnie. Warto w lepszym okresie spisać sobie kilka rzeczy, które sprawią, że w gorszym czasie będzie nam łatwiej działać. Na początek warto określić, co jest naszym celem i jak wstanie rano z łóżka przybliży nas do osiągnięcia go. Cel często sam w sobie jest motywacją. Najważniejsze, żeby był on realny do osiągnięcia – w krótszym lub dłuższym czasie.

Ustalaj mniejsze zadania

Jeżeli mamy do wykonania większe zadanie, warto rozłożyć je na mniejsze części, by ułatwić sobie wykonanie go. Dzięki temu nie stracimy motywacji już na początku, uważając je za niewykonalne albo zabierające zbyt dużo czasu i energii. Najlepiej rozkładać zadania na kolejne godziny czy dni – w perspektywie czasu przyczyni się to do osiągnięcia celu. Planowanie może skutecznie zmotywować do działania. Najlepiej planować zadania na konkretne terminy, dzięki czemu unikniemy przekładania ich na bliżej nieokreślone „później”. 

Działaj rutynowo i zaczynaj dzień od czegoś pozytywnego

Rutyna to dobry sposób na odnalezienie motywacji. Dzięki niej zwykle działamy automatycznie i nie musimy zastanawiać się, czy mamy chęci do zrobienia czegoś, tylko po prostu to robimy. Warto poukładać codzienne czynności w taki sposób, żeby nie zabierały nam więcej czasu, niż zaplanujemy. Dobrze jest zaczynać każdy dzień z uśmiechem. Na pewno ten uśmiech będzie bardziej szczery, gdy odpowiednio zadbamy o jakość snu i dietę, jaką stosujemy na co dzień. Dobrze zaczynać każdy dzień od trzech najtrudniejszych zadań albo trzech najprzyjemniejszych, żeby odnaleźć w sobie motywację do działania.

Motywacja dla każdego

Motywacja to coś, czego każdy może się nauczyć. Warto w odpowiednim momencie zadbać o znalezienie sposobów, które zmotywują nas do działania w gorszym czasie. Podstawowymi zasadami, do których powinien stosować się każdy z nas, są odpowiednia jakość snu oraz dieta, znajomość własnego celu, zadbanie o odpowiednią rutynę oraz nastawienie. Dzięki temu nawet w gorszym okresie łatwiej będzie nam zmobilizować się do działania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE