reklama

Maszyny CNC – sprawdzą się przy cięciu plazmowym?

Opublikowano:
Autor:

Maszyny CNC – sprawdzą się przy cięciu plazmowym? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościObecnie istnieje wiele sposobów na cięcie metalu, dzięki czemu możemy wybrać metodę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb. Ważne jest tylko to, żebyśmy wzięli pod uwagę dokładność oraz jakość wycinanych elementów. Dlatego często decydujemy się na cięcie plazmowe. Jednak dowiedzmy się, przy jakich użyciu maszyn możemy wykonywać tę czynność.

Cięcie plazmowe – na czym polega?

Zwróćmy uwagę na to, że cięcie plazmowe to służy do przycinania różnych materiałów. Zazwyczaj wymianie się tu stopy aluminium i miedzi, a także stal. Dzięki temu może być wykorzystywane na wiele sposobów. Ważne jest tylko to, żebyśmy mieli odpowiedni sprzęt, jak np. https://www.eckert.com.pl/pl/offer/80,ciecie-plazmowe.html. Zauważmy też, że dużą rolę w cieciu odgrywa łuk plazmowy, ponieważ wytwarza sporą gęstość energii cieplnej. Właśnie z tego powodu możliwe jest przycinanie wielu materiałów o różnej grubości.

Cięcie zmechanizowane – jakie maszyny są wykorzystywane?

W tym przypadku zauważmy, że proces przecinania różnych materiałów jest możliwy tylko wtedy, gdy wykorzysta się do tego specjalne urządzenia. Zazwyczaj służą do tego maszyny CNC, co zawdzięczają swojej budowie. Warto zwrócić uwagę na to, że w ich przypadku głównym źródłem ciepła jest łuk plazmowy. Wspomniana część znajduje się pomiędzy elektrodą a materiałem, przy którym pracujemy. Właśnie te czynniki sprawiają, że możemy uzyskać dobrą prędkość, co przekłada się na wydajność pracy.

Przecinarka plazmowa – kiedy możemy używać?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że przecinarka plazmowa jest często stosowanym przyrządem. Szczególnie jest to związane z możliwością cięcia różnych materiałów, np. metali lub aluminium. Poza tym radzi sobie z elementami o grubości 55 mm. Dzięki temu z powodzeniem jest wykorzystywana nie tylko w halach produkcyjnych, ale też w mniejszych warsztatach. Warto też podkreślić, że obecnie większość przecinarek plazmowych jest niewielka i lekka, co zawdzięczają technologii inwertorowej.

Typy cięć plazmowych

Warto też zwrócić uwagę na to, że istnieje wiele typów cięć plazmowych, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiałów, ale również sposobów wykonywania tej czynności, np. gdy decydujemy się na cięcie laserem. Poza tym pamiętajmy, że poszczególne typy pozwalają na uzyskanie bardziej lub mniej dokładnego efektu, co jest ważne w przypadku m.in. kierowania się jakimś szablonem.

Najpopularniejsze typy cięć plazmowych

Podstawowe – jest często wykorzystywane, ogranicza się do zwyczajnego rozcięcia.

Szablonowe – sprawdza się w przypadku drobnych detali oraz przy wykorzystaniu szablonu.

Zmechanizowane – wykorzystuje się do tego maszyny CNC.

Ukosowanie – cięcie odbywa się pod odpowiednim kątem, co prowadzi do uzyskania pochylonej krawędzi.

Żłobienie – to bardzo precyzyjny typ cięcia, a jego główną zaletą jest możliwość stworzenia wyżłobienia. Dzięki temu możliwe jest m.in. odłączenie od siebie jakichś elementów, które zostały ze sobą przyspawane.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE