Markizy tarasowe – alternatywa dla stałych konstrukcji
Aby taras był w pełni funkcjonalny, warto zadbać o jego zadaszenie, przynajmniej częściowe. To stwarza możliwość korzystania z tarasu również w dni, kiedy słońce praży zbyt mocno. Pozwoli także uchronić meble czy sprzęt ogrodowy przed blaknięciem pod wpływem słońca i przed nieoczekiwaną mżawką. Wiele osób ze względów estetycznych wybiera otwarty taras, co wygląda bardzo efektownie zwłaszcza przy nowoczesnych domach, jednak z czasem zadaszenia brakuje. Rozwiązaniem, które potrafi zastąpić daszek, są markizy. Będą one spełniać najważniejsze funkcje zadaszenia, jednocześnie będąc lekkie i łatwe w montażu. Zaletą jest także to, że można je zwinąć w momencie, kiedy nie są potrzebne.
Markizy tarasowe – rodzaje
Markizy tarasowe składają się ze stelażu, rozwijanego materiału oraz mechanizmu rozwijania i zwijania. Ten ostatni może być ręczny lub w droższych wersjach elektryczny. Również uzależniony od ceny i potrzeb jest podstawowy rodzaj markizy – czy jest ona bez kasety, z kasetą lub półkasetą. Mówiąc najprościej: czy zwinięta markiza to po prostu bela materiału, czy chowa się ona w całości do kasety (najczęściej aluminiowej), czy też jest osłonięta tylko częściowo. Kaseta zapewnia osłonę przed opadami, a gdy jest ona naprawdę dobrej jakości, to zwinięta markiza spokojnie zniesie zimę na zewnątrz w idealnym stanie. Przydatne mogą być także markizy boczne – montuje się pionową kasetę i słupek lub inny element do zaczepienia po rozwinięciu, a markizę rozwija się w poziomie, w taki sposób, że przypomina parawan. To świetne rozwiązanie na taras, uzupełniające zadaszenie od góry, gdyż zapewnia dyskrecję i prywatność.
Markizy na taras – jak wybrać
Oczywistą sprawą jest dobór wymiarów. Trzeba ustalić, czy zacieniona ma być cała powierzchnia tarasu czy tylko jej część, a następnie wykonać pomiary i wybrać rozmiar markizy. Ważne jest, żeby kierować się wskazówkami producenta, dodając odpowiednie wymiary na elementy konstrukcyjne markizy. Zdecydować się też trzeba na kwestie typowo estetyczne i użytkowe, czyli markizę poziomą lub ukośną, wspomniany już typ samej markizy, jak i sposób jej mocowania. Po przyswojeniu instrukcji, które ułatwią wybór, zostaje już tylko przejrzenie dostępnych wzorów tkanin.