Listwy przypodłogowe PCV w łazience?
Do produkcji tworzyw sztucznych o dużej wytrzymałości wykorzystuje się m.in. polimer syntetyczny, jakim jest polichlorek winylu, znany powszechnie jako PCV. Pozwala na wyprodukowanie różnego typu materiałów, w tym listew przypodłogowych. Czy można je położyć w łazience? Jak najbardziej! Jest to możliwe przede wszystkim z uwagi na to, że listwy przypodłogowe PCV są z materiału sztucznego. A co za tym idzie – niestraszna im wilgoć, a nawet narażenie na bezpośrednie działanie wody. Jeśli więc kłaść w łazience listwy przypodłogowe, to tylko te z PCV! A na jakie konkretnie się zdecydować?
Jaki kolor listew przypodłogowych PCV wybrać do łazienki?
Plusem PCV jest to, że materiał ten może być dowolnie barwiony, dzięki czemu łatwo można dopasować listwę przypodłogową PCV np. do paneli laminowanych. Często producenci mają w swojej ofercie takie gotowe zestawy. A co w przypadku kładzenia listew przypodłogowych PCV w łazience? Na pewno warto rozważyć uniwersalne kolory.Można kupić białe listwy przypodłogowe z PCV. To doskonały wybór do wnętrz w jasnych kolorach. Nie będą się odznaczać. Niezależnie od tego, czy płytki będą w ciepłej, czy w zimnej tonacji – biel zawsze będzie pasować. Uważać na pewno trzeba będzie z zestawianiem ich z białymi płytkami i innymi okładzinami, gdyż może się zdarzyć, że przez to któryś z materiałów będzie wyglądał na brudny.
Listy przypodłogowe PCV czarne to z kolei doskonały wybór do nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych łazienek. Tak kontrastujący element nada wnętrzu ekstrawagancji. Może to być dość ryzykowny wybór w małym pomieszczeniu, jeśli nie ma innych czarnych dodatków.
Pośrednim wyborem są szare listwy przypodłogowe PCV. Da się znaleźć zarówno jasnoszare, jak i antracytowe. Jednak tego typu dodatek będzie się dobrze komponował tylko w pomieszczeniach w chłodnej tonacji.
Warto wiedzieć, że listwy przypodłogowe PCV położone w łazience mogą wpłynąć na jej optykę. Zakłada się, że te w kolorze ścian będą optycznie wydłużać. Jeśli jednak pomieszczenie ma się prezentować jako o większej przestrzeni, to lepiej dopasować listwę przypodłogową PCV do koloru podłogi.
Montaż listew przypodłogowych PCV w łazience
Listwy przypodłogowe z PCV można montować na dwa sposoby. Wiele zależy od tego, jakie są ściany. Dlaczego? Choć można je w łazience przykleić bezpośrednio do ściany, to jednak nie jest to wskazane w sytuacji, gdy jest ona krzywa. Choć listwy są dość elastyczne, to jednak może to źle wyglądać. Właśnie dlatego częściej wybieraną metodą montażu jest ta z wykorzystaniem klamer. Trzeba je przykręcić do ściany i na nich zaczepić listwy przypodłogowe PCV. Dzięki temu jest przestrzeń na regulację docisku. Tak, by nie powstała zbyt duża szczelina, ale i by nie wpijała się w ścianę. Plusem montażu na klipsach czy klamrach jest to, że w razie konieczności można je zdemontować, po czym ponownie założyć bez ryzyka uszkodzenia ściany i samej listwy.Montaż listew przypodłogowych jest dość prosty, pod warunkiem posiadania odpowiednich narzędzi. Trzeba mieć czym je przyciąć, ale i jak wywiercić w ścianach otwory pod kołki do montażu klamer. Nie można zapomnieć także o zamocowaniu akcesoriów takich jak narożniki i elementy kończące. Dzięki nim cała instalacja będzie spójna i co najważniejsze w łazience – szczelna.
Uszczelnienie listew przypodłogowych PCV w łazience
Wykończenie podłogi w łazience listwami przypodłogowymi PCV to dobry pomysł na nieco odmienne niż tradycyjne rozwiązanie w postaci cokołu z płytek. Wnętrze prezentuje się dzięki temu inaczej, bardziej elegancko. Jednak nie można zapominać o tym, że łazienka to pomieszczenie narażone nie tylko na permanentną wilgoć, ale i na zalewanie wodą. W związku z powyższym nie można pominąć dobrej izolacji. Czy da się uszczelnić połączenie podłogi z listwą przypodłogową PCV? Oczywiście, że tak! W tym celu można wykorzystać silikon. Trzeba jednak wiedzieć, że to spoiwo na stałe. Można pomyśleć o czymś innym, np. o wykorzystaniu gumowej uszczelki. Niezależnie od wybranej metody najważniejszy jest efekt – woda nie może dostać się pod listwę. Na szczególną uwagę zasługują narożniki i elementy kończące.Jeśli kłaść listwy przypodłogowe w łazience, to koniecznie te z PCV. W przeciwieństwie do drewnianych i tych z MDF-u, są w pełni wodoodporne. Dzięki temu nie niszczeją pod wpływem wilgoci. Odpowiednio uszczelnione nie narażają pomieszczenia na zalanie. Z kolei dzięki mnogości kolorów i wzorów listew przypodłogowych z PCV możliwe jest takie dopasowanie do wnętrza, by tak z pozoru błahy element wykończeniowy stał się wręcz jego dekoracją.