reklama

Kupno i sprzedaż samochodu a podatki - podstawowe informacje

Opublikowano:
Autor:

Kupno i sprzedaż samochodu a podatki - podstawowe informacje - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZdecydowałeś się na zakup samochodu? Cena auta to nie jedyny koszt, który musisz ponieść. Pamiętaj, że po zakupie musisz jeszcze uiścić w urzędzie skarbowym podatek od kupna samochodu, a niedopełnienie tego obowiązku może Cię dużo kosztować.

 

Kiedy kupujesz towar w sklepie, płacisz nie tylko za sam produkt, ale w cenę wliczona jest też marża sklepu oraz podatek. Taka sama sytuacja jest w przypadku zakupu samochodu. Każdy nabywca musi zapłacić na rzecz państwa podatek od kupna, a ściąganiem tego zobowiązania zajmuje się urząd skarbowy. Za brak dopełnienia tego obowiązku grożą konsekwencje, więc trzeba pamiętać, żeby w ciągu 14 dni od zakupu dopełnić niezbędnych formalności.

 

Kupno i sprzedaż samochodu a podatki

 

Podatek od kupna samochodu jest rodzajem opłaty od czynności cywilnoprawnych. Ten obowiązek dotyczy sprzedaży i zakupu przedmiotów wartościowych, takich jak domy czy samochody. Jednak to, czy zapłacisz podatek od kupna samochodu, jest uzależnione od tego, kto jest zbywcą. Jeśli kupiłeś pojazd od salonu samochodowego, komisu, który był właścicielem pojazdu, czy też osoby prowadzącej działalność gospodarczą – nie zapłacisz podatku. W takiej sytuacji zamiast podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedawca płaci podatek VAT. Jeśli natomiast umowa dotyczy dwóch przedsiębiorców, np. w przypadku sprzedaży samochodu firmowego, istnieje jeszcze możliwość odliczenia podatku VAT.

 

Inaczej jest wtedy, gdy kupujesz auto od osoby prywatnej lub komisu, który pośredniczy w sprzedaży samochodu między klientami. W takiej sytuacji to Ty jako nabywca jesteś zobowiązany zgłosić do urzędu skarbowego fakt zakupu samochodu i zapłacić podatek.

 

Z zapłaty podatku zwolnione są osoby niepełnosprawne, które kupują auto na własny użytek. Również wtedy, gdy wartość samochodu wynosi mniej niż 1000 zł lub kupujesz pojazd za granicą, nie płacisz podatku.

 

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu wynosi 2% wartości pojazdu. Niektórzy próbują oszczędzać, obniżając wartość auta na umowie kupna-sprzedaży samochodu, jednak nie jest to dobry pomysł. Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym urząd skarbowy przez 5 lat od zakupu może podważyć deklarowaną wartość pojazdu i zobowiązać właściciela do uiszczenia dodatkowej kwoty, zgodnej z faktyczną wartością samochodu. Kieruje się przy tym rynkową wyceną samochodu. Od decyzji można się odwołać, jednak konieczne będzie przedstawienie dowodów na to, że zadeklarowana wartość jest zgodna z rzeczywistym stanem auta. Potrzebne będą do tego dowody, takie jak zdjęcia, zeznania świadków lub inne dokumenty, które poświadczają stan techniczny auta w dniu zakupu. Jeśli planujesz wziąć kredyt na zakup samochodu, porównywarkę kredytów znajdziesz na stronie: http://kredytna4kolka.pl/.

 

Podatek od zakupu samochodu – jak dopełnić formalności?

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych należy zapłacić w ciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu. Konieczne będzie uzupełnienie formularza PCC-3 i dostarczenie go do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Można też przesłać dokument pocztą lub w formie elektronicznej. Wysokość podatku trzeba obliczyć samemu i wskazać tę kwotę w deklaracji, a następnie przelać ją na konto bankowe urzędu skarbowego. Jeśli urząd podważy wysokość podatku, skontaktuje się z Tobą i zobowiąże do poprawy deklaracji i zapłaty brakującej kwoty.

 

Co zrobić, gdy spóźniłeś się zapłatą podatku? Nabywcom samochodów zdarza się zapominać o konieczności zapłaty podatku od zakupu, a kara nałożona przez urząd skarbowy może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych i jest zależna przede wszystkim od wartości auta. Jednak nie warto czekać biernie na konsekwencje. Należy jak najszybciej zgłosić się do urzędu i wyrazić “czynny żal” oraz zapłacić podatek wraz z odsetkami. O konsekwencjach decyduje naczelnik urzędu skarbowego, jednak najczęściej kara zostaje złagodzona.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE