Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Muzea zajmują w polskiej tradycji znaczące miejsce. Gromadzą i przechowują materialne świadectwa historii i kultury oraz dorobek artystyczny naszych przodków. Ekspozycje muzealne stanowią świadectwo minionych wieków. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków unijnych wykonuje się nie tylko prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach muzealnych i rekonstruuje wiekowe wnętrza, ale przede wszystkim chroni dziedzictwo kulturowe. Są to nie tylko tradycyjne muzea, to również dworki i obiekty sakralne, gdzie znajdują się unikalne eksponaty i dzieła sztuki. Wakacje to znakomity czas, by zwiedzić te wyjątkowe miejsca, zajrzeć do tajemniczych sal i poczuć powiew historii.

Nowoczesna odsłona muzeów

Źródłem naszej wiedzy historycznej są przede wszystkim książki czy Internet. Warto jednak na własne oczy zobaczyć cenne pamiątki z dawnych lat. Tym bardziej, że muzea są coraz bardziej przyjazne dla odwiedzających, także tych najmłodszych. Czasy kiedy w czterech ścianach stały tylko zakurzone eksponaty już minęły. Teraz powstają nowoczesne wystawy, często interaktywne oraz organizowane są warsztaty tematyczne. Pomoc w tym zakresie zaoferowały Fundusze Europejskie, a dzięki dotacjom unijnym wiele obiektów odzyskało utracony blask i służy teraz zwiedzającym w całkiem nowym wymiarze.

Od tkactwa do metropolii

W województwie łódzkim duża część inwestycji związanych z ochroną zabytków archeologicznych, rozwojem instytucji muzealnych, edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury finansowana jest z dotacji unijnych. Są to również muzea, które opowiadają historię miasta i regionu. Już w XIX wieku Łódź stała się ośrodkiem przemysłowym wyspecjalizowanym w tkactwie i sukiennictwie, słynęła z fabryk eksportujących materiały na cały niemal świat. Narzędzia i maszyny włókiennicze, bogate kolekcje artystycznej tkaniny zabytkowej, tkactwo ludowe XIX i XX w., dokumenty i pamiątki związane z historią przemysłu włókienniczego – wszystko to można zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dzięki projektowi inwestycyjnemu współfinansowanemu ze środków unijnych budynek Białej Fabryki odzyskał dawną świetność. Zmodernizowane przestrzenie zostały przystosowane do spełniania nowoczesnych standardów ekspozycyjnych oraz multimedialnych i interaktywnych funkcji kulturalno-edukacyjnych. Z Funduszy Europejskich skorzystało też Muzeum Miasta Łodzi mieszczące się w Pałacu Poznańskich. Tam odwiedzający mogą zapoznać się z przemysłowym dziedzictwem miasta, jego wielokulturową tożsamością, architekturą, sztuką, ale też kulturą popularną i zwyczajami życia codziennego. Naprawiono tynki, wyremontowano balkony, gzymsy i detale architektoniczne. Powstała nowa przestrzeń wystawiennicza, zakupiono też nowoczesny sprzęt multimedialny, służący ekspozycji treści dla zwiedzających.

Warto zobaczyć w powiecie bełchatowskim

Województwo łódzkie zachwyca swoim dziedzictwem historycznym. Faktem jest jednak, że bez dofinansowań unijnych remonty oraz modernizacje zabytkowych budynków byłyby utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. I tak było tym razem. W powiecie bełchatowskim kompleksowo odrestaurowano zabytkowy budynek Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, w którym można zobaczyć fragment ciosu mamuta, który jest najstarszym eksponatem znajdującym się w placówce. Odkryto go podczas prac na terenie odkrywki Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”. Dworek i jego otoczenie wymagały renowacji. Wnętrza wyglądają znakomicie, jednak elewacja, dach, tarasy, balkon i schody zdecydowanie domagały się już remontu. Dookoła budynku rozstawiono rusztowania, a specjaliści już rozpoczęli renowację. Jednym z ważniejszych etapów prac będzie remont poszycia dachu oraz instalacji odgromowej. To zabezpieczenie przed zniszczeniem budynku, urządzeń i porażeniem prądem przebywających w dworku osób. Wykonawca zajmie się również instalacją odwadniającą, okablowaniem w części biurowej budynku i wymianą części stolarki okiennej. Dawny blask odzyskają schody wejściowe z obu stron oraz balkon od strony wschodniej. Finalnie zostanie naprawiona i pomalowana elewacja budynku. Zmiany upiększą fasadę Dworku Olszewskich i przez szereg lat będą cieszyć oczy turystów i mieszkańców powiatu bełchatowskiego. Zakupiono też sprzęt i oprogramowanie umożliwiające uruchomienie kina plenerowego oraz wirtualnych podróży po muzeum. Skorzystają z tego nie tylko wielbiciele historii i turyści, ale również nowożeńcy, którzy często pozują do zdjęć na tle Dworku Olszewskich. Projekt pn. „Remont budynku Muzeum Regionalnego w Bełchatowie” współfinansowany był ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to 419 127,81 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 278 121,71 zł. Wiele zabytkowych obiektów muzealnych oraz zawartych w nich dzieł sztuki zachowało się dzięki dofinansowaniom z Funduszy Europejskich. Udane rewitalizacje stają się jednym z największych atutów województwa łódzkiego, Polski i całego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: rpo@aplanmedia.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE