Reklama

Kosmiczna wiedza w Bełchatowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kosmiczna wiedza w Bełchatowie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Fundusze Europejskie pomagają w realizacji wielu działań. Finansują inwestycje w projekty z dziedziny kultury, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Od wielu lat środki unijne przeznaczane są też na cele związane z kształceniem młodych ludzi oraz poszukiwaniem nowych oryginalnych rozwiązań w dziedzinie edukacji. Korzystają z tego uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie, gdzie dzięki wykorzystaniu nowego sprzętu, pomocy dydaktycznych oraz organizacji szkoleń, podwyższa się jakość kształcenia.

Szkoły coraz częściej korzystają ze wsparcia nowoczesnego sprzętu i nowych technologii jako narzędzi ułatwiających nauczanie. Mają one ogromny wpływ na rzeczywistość szkolną, ponieważ podnoszą efektywność procesu edukacyjnego.

Nowe rozwiązania edukacyjne

Szkoła powinna przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Nowoczesny proces dydaktyczny opiera się w dużym stopniu na umiejętnościach i postawach pozwalających w efektywny i bezpieczny sposób rozwiązywać problemy i przekazywać praktyczną wiedzę. Przekonali się o tym dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, którzy uczestniczą w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską. Projekt „Kosmiczna wiedza II - kursy i szkolenia w ZSP nr 1 w Bełchatowie” zakładał staże, specjalistyczne kursy i szkolenia, zarówno dla uczniów klas III i IV Technikum Energetycznego kształcących się w zawodach technik: elektronik, elektryk, informatyk, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, pojazdów samochodowych, jak i dla nauczycieli „Energetyka”. Zorganizowano tam szkolenia z zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych działających w przestrzeni kosmicznej, kursy zawodowe przygotowujące do egzaminu sprawdzającego znajomość przepisów i zasad w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych oraz staże zawodowe ze stypendium w wysokości 1 800 zł brutto dla każdego ucznia. Staże zostały zorganizowane w miejscowych firmach z powiatu bełchatowskiego o profilu zbieżnym do kierunku kształcenia uczniów. Dzięki udziałowi w unijnym projekcie młodzi bełchatowianie mogli nieodpłatnie podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać dodatkowe kompetencje w swoim zawodzie. Doskonalenie kompetencji objęło również grono pedagogiczne. Przeprowadzone szkolenia pogłębiły wiedzę nauczycieli w obszarze wykorzystywania nowoczesnych technologii w pracy z młodzieżą.

Kolejny krok

W ramach projektu ZSP nr 1 w Bełchatowie zyska również nowoczesne wyposażenie do dwóch pracowni: elektryczno-elektronicznej i pracowni informatyki, w tym nowy sprzęt komputerowy, dydaktyczny, diagnostyczny, pomiarowy oraz wyposażenie dodatkowe za ponad pół miliona złotych, które będzie służyć uczniom w kolejnych latach. Będzie to sprzęt i wyposażenie elektroniczne, czyli między innymi drukarka 3D, stół elektrotechniczny, trenażery z układami elektrycznymi i elektronicznymi oraz sprzęt i wyposażenie elektryczne, a w nim autotransformatory, kondensatory i rezystory, amperomierze i woltomierze oraz oscyloskopy. Wśród nowoczesnego wyposażenia nie zabraknie również sprzętu komputerowo-informatycznego, są to między innymi komputery, dyski twarde, karty graficzne i karty sieciowe. Zakupiono też ekrany projekcyjne, tablice i całe wyposażenie pracowni komputerowej. Dzięki nowoczesnym technologiom informacyjno-komunikacyjnym możliwe jest wykorzystanie komputerów i internetu podczas zajęć. Nowoczesne metody nauczania, zwłaszcza wykorzystanie profesjonalnego sprzętu, umożliwiają przyswojenie większej ilości informacji niż lekcje prowadzone w tradycyjnym stylu polegające na słuchaniu i notowaniu. Postęp techniczny dotyczy wszystkich sektorów rynku, można więc stwierdzić, że skoro w technice zmiany są dzisiaj intensywne, musi się to przekładać na wyposażenie szkół. Unijny projekt zdecydowanie przyczynił się do podniesienia jakości kształcenia młodzieży, wzmocnił umiejętności praktyczne absolwentów, co zwiększa ich szansę na znalezienie zatrudnienia w przyszłości.

Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 1,5 mln zł, w tym dofinansowanie unijne niemal 1,3 mln zł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE