Reklama

Kominek. Jak prawidłowo o niego zadbać?

Opublikowano:
Autor:

Kominek. Jak prawidłowo o niego zadbać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Początek jesieni to najlepszy moment, by pomyśleć o instalacji klimatycznego kominka. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o montażu paleniska, najpierw sprawdźmy, jak należy podejść do kwestii jego konserwacji. Na co powinno się zwrócić największą uwagę?

Bezpieczeństwo to podstawa

Kominek to symbol przytulnej atmosfery, spokoju i domowego ciepła. Decydując się na jego instalację, większość z nas marzy o długich wieczorach przy trzaskającym ogniu, w których trakcie dogłębnie się zrelaksujemy. Pamiętajmy jednak, że choć palenisko jest gwarantem wyjątkowego klimatu, to wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością. Na czym ona polega?

Nieprawidłowa instalacja kominka może stać się przyczyną wielu różnego rodzaju awarii, które nierzadko kończą się prawdziwą tragedią. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, należy przede wszystkim stosować się do obowiązującego prawa. Zgodnie z nim, każde palenisko co najmniej dwa razy do roku musi być poddawane inspekcji, podczas której specjalista określi stan naszego pieca oraz sprawdzi, czy nie stanowi on zagrożenia dla domu i jego mieszkańców.

Opał ma znaczenie

Jeśli chcemy, by kominek posłużył nam przez wiele lat, zadbajmy o dobrej jakości opał. Jaką rozpałkę wybrać? Najczęściej zaleca się stosowanie drewna liściastego, które zawiera niewielką ilość żywicy. Dzięki temu polana z tego typu drzew nie zanieczyszczają wkładu, co przyczynia się do utrzymania kominka w dobrej kondycji. Pamiętajmy, że przed wykorzystaniem wybranego drewna należy dokładnie je wysuszyć – taki zabieg spowalnia proces niszczenia naszego paleniska i istotnie wydłuża czas jego prawidłowego funkcjonowania.

Zadbaj o szybę

Szkło kominkowe to jeden z najistotniejszych elementów każdego kominka. Jakie pełni funkcje? Szyba chroni nas przed kontaktem z otwartym ogniem oraz niebezpiecznymi iskrami. Dodatkowo zabezpiecza nas również przed duszącym dymem i zapobiega oparzeniom. Dzięki niej korzystanie z kominka jest nie tylko wyjątkowo przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Nie zapominajmy, że aby szkło kominkowe prawidłowo spełniało swoje zadanie, należy odpowiednio o nie dbać. Jak to zrobić? Przede wszystkim zawsze powinniśmy przestrzegać zaleceń producenta, który jasno określa, w jaki sposób należy korzystać z kominka. Oprócz tego zwróćmy uwagę również na czystość naszej szyby – regularnie ją przemywajmy miękką szmatką z płynem do naczyń, a jeśli zabrudzenia są poważniejsze, do ich usunięcia użyjmy specjalnego preparatu przeznaczonego do tego rodzaju szkła.

Pamiętaj o kominkowych porządkach

Brud jest największym wrogiem naszego paleniska i dlatego warto wypowiedzieć mu prawdziwą wojnę. Jak się za nią zabrać? Najważniejszym aspektem kominkowych porządków okazuje się regularnie pozbywanie się popiołu nagromadzonego w szufladzie. Oprócz tego warto również usuwać sadzę odkładająca się po wewnętrznej stronie ścian wkładu oraz systematycznie przecierać szybę. Pamiętajmy, że często organizowane i prawidłowo przeprowadzane czyszczenie paleniska zagwarantuje nam jego najlepszą konserwację. Dzięki kilku prostym zabiegom kominek długo będzie wyglądał jak nowy i stanie się prawdziwą ozdobą naszego salonu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE