Kiedy przysługuje nam zwrot składki OC?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kiedy przysługuje nam zwrot składki OC? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Z reguły obowiązkowa polisa OC obejmuje pełne 12 miesięcy i nie ma możliwości, aby zrezygnować z niej wcześniej. Istnieje jednak kilka przewidzianych w prawie sytuacji, gdy takie wypowiedzenie i odzyskanie składek jest możliwe. Kiedy taki zwrot można uzyskać? Jakie działania należy podjąć, aby się o niego starać? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

1. Kiedy przysługuje zwrot składki OC?

2. Formalności - wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie

3. Zwrot z ubezpieczenia w praktyce

Dość powszechna jest wiedza, że zwrot składki przysługuje po sprzedaży auta - więcej na ten temat przeczytasz tu: http://kalkulatoroc.org.pl/zwrot-skladki-oc-po-sprzedazy-samochodu/. Szczegółową składkę wyliczysz korzystając z kalkulatoroc.org.pl - sprawdź na kalkulatoroc.org.pl.

Kiedy przysługuje zwrot składki OC?

Kiedy wybierasz dla siebie najlepsze OC, sprawdź przy okazji kwestie wypowiedzenia umowy. Zasadniczo w polskim prawie rozwiązanie umowy jest jedyną sytuacją, gdy można odzyskać niewykorzystaną składkę OC - jej wysokość oszacujesz jeszcze przed podpisaniem dokumentu, wykorzystując do tego celu kalkulator OC - porównaj składki, podając jedynie kilka podstawowych danych.

Sytuacje, w których dochodzi do rozwiązania umowy polisy samochodu i zwrotu niewykorzystanych składek to:

  • wypowiedzenie umowy przez nowego właściciela samochodu - zwrot przysługuje wówczas sprzedającemu,

  • wyrejestrowany pojazd,

  • odstąpienie od polisy zawartej na odległość, na przykład przez internet,

  • odstąpienie od umowy ze względu na braku rejestracji samochodu służącego do jazd testowych.

  • Co ważne, zwrot niewykorzystanej składki nie następuje automatycznie. Należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, przekazując informację, na jakiej podstawie występujemy o zwrot. Większość towarzystw ubezpieczeniowych dysponuje gotowymi wzorami pism.

    Formalności - wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie

    Informację o wyrejestrowaniu lub sprzedaży auta możemy przesłać do towarzystw na kilka sposobów. Najchętniej wybierany jest e-mail, dostarczenie pisma do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego lub droga pocztowa. W zależności od formy może to być:

    • wypowiedzenie OC z odręcznym podpisem,

  • wypełniony formularz odstąpienia od umowy z odręcznym podpisem,

  • skan zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu.

  • Przeważnie pisma nie musimy przygotowywać sami - wystarczy przejrzeć internet, by zobaczyć, jak wygląda formularz.

    Zwrot z ubezpieczenia w praktyce

    Jak wygląda zwrot składki przez towarzystwo? Każde z towarzystw ubezpieczeniowych ma na to maksymalnie 14 dni od momentu:

    • wypowiedzenia umowy ubezpieczenia,

  • złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy,

  • rozwiązania umowy przez zakład ubezpieczeń z innych względów niż wypowiedzenie i odstąpienie (może to być na przykład kradzież).

  • Co ważne, przeniesienie własności nie gwarantuje zwrotu niewykorzystanej składki. W tym przypadku jesteś uzależniony od decyzji nowego właściciela pojazdu. Może on oczywiście wybrać nowe ubezpieczenie (i "kup online" w kilka chwil załatwi sprawę), ale jeśli zdecyduje się korzystać z dotychczasowej polisy, będziesz mieć związane ręce. Istotne jest jednak, że kupujący może zmienić zdanie nawet po kilku miesiącach.

    W przypadku wyrejestrowania samochodu informację wyślij do ubezpieczyciela drogą pocztową lub elektroniczną. W przesyłce umieść także kopię lub skan potwierdzający fakt wyrejestrowania - uzyskasz go w wydziale komunikacji - lub zaświadczenie o demontażu. Udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu może być wymagane także po kradzieży twojego samochodu.

     

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE