Reklama

Reklama

Kiedy przysługuje nam zwrot składki OC?

Opublikowano: pt, 24 wrz 2021 23:11
Autor:

Kiedy przysługuje nam zwrot składki OC? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Z reguły obowiązkowa polisa OC obejmuje pełne 12 miesięcy i nie ma możliwości, aby zrezygnować z niej wcześniej. Istnieje jednak kilka przewidzianych w prawie sytuacji, gdy takie wypowiedzenie i odzyskanie składek jest możliwe. Kiedy taki zwrot można uzyskać? Jakie działania należy podjąć, aby się o niego starać? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

Reklama

1. Kiedy przysługuje zwrot składki OC?

2. Formalności - wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie

3. Zwrot z ubezpieczenia w praktyce

Dość powszechna jest wiedza, że zwrot składki przysługuje po sprzedaży auta - więcej na ten temat przeczytasz tu: http://kalkulatoroc.org.pl/zwrot-skladki-oc-po-sprzedazy-samochodu/. Szczegółową składkę wyliczysz korzystając z kalkulatoroc.org.pl - sprawdź na kalkulatoroc.org.pl.

Kiedy przysługuje zwrot składki OC?

Kiedy wybierasz dla siebie najlepsze OC, sprawdź przy okazji kwestie wypowiedzenia umowy. Zasadniczo w polskim prawie rozwiązanie umowy jest jedyną sytuacją, gdy można odzyskać niewykorzystaną składkę OC - jej wysokość oszacujesz jeszcze przed podpisaniem dokumentu, wykorzystując do tego celu kalkulator OC - porównaj składki, podając jedynie kilka podstawowych danych.

Sytuacje, w których dochodzi do rozwiązania umowy polisy samochodu i zwrotu niewykorzystanych składek to:

  • wypowiedzenie umowy przez nowego właściciela samochodu - zwrot przysługuje wówczas sprzedającemu,

  • wyrejestrowany pojazd,

  • odstąpienie od polisy zawartej na odległość, na przykład przez internet,

  • odstąpienie od umowy ze względu na braku rejestracji samochodu służącego do jazd testowych.

Co ważne, zwrot niewykorzystanej składki nie następuje automatycznie. Należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, przekazując informację, na jakiej podstawie występujemy o zwrot. Większość towarzystw ubezpieczeniowych dysponuje gotowymi wzorami pism.

Formalności - wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie

Informację o wyrejestrowaniu lub sprzedaży auta możemy przesłać do towarzystw na kilka sposobów. Najchętniej wybierany jest e-mail, dostarczenie pisma do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego lub droga pocztowa. W zależności od formy może to być:

  • wypowiedzenie OC z odręcznym podpisem,

  • wypełniony formularz odstąpienia od umowy z odręcznym podpisem,

  • skan zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu.

Przeważnie pisma nie musimy przygotowywać sami - wystarczy przejrzeć internet, by zobaczyć, jak wygląda formularz.

Zwrot z ubezpieczenia w praktyce

Jak wygląda zwrot składki przez towarzystwo? Każde z towarzystw ubezpieczeniowych ma na to maksymalnie 14 dni od momentu:

  • wypowiedzenia umowy ubezpieczenia,

  • złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy,

  • rozwiązania umowy przez zakład ubezpieczeń z innych względów niż wypowiedzenie i odstąpienie (może to być na przykład kradzież).

Co ważne, przeniesienie własności nie gwarantuje zwrotu niewykorzystanej składki. W tym przypadku jesteś uzależniony od decyzji nowego właściciela pojazdu. Może on oczywiście wybrać nowe ubezpieczenie (i "kup online" w kilka chwil załatwi sprawę), ale jeśli zdecyduje się korzystać z dotychczasowej polisy, będziesz mieć związane ręce. Istotne jest jednak, że kupujący może zmienić zdanie nawet po kilku miesiącach.

W przypadku wyrejestrowania samochodu informację wyślij do ubezpieczyciela drogą pocztową lub elektroniczną. W przesyłce umieść także kopię lub skan potwierdzający fakt wyrejestrowania - uzyskasz go w wydziale komunikacji - lub zaświadczenie o demontażu. Udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu może być wymagane także po kradzieży twojego samochodu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE