Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z autocasco?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z autocasco? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Właściciele samochodów, którzy chcieliby wykupić dla nich dobrowolne ubezpieczenie autocasco, zawsze powinni najpierw sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. W innym wypadku mogą być niemile zaskoczeni, gdy ubezpieczyciel odmówi udzielenia im pomocy.

Wyłączenia odpowiedzialności w dobrowolnych ubezpieczeniach komunikacyjnych

Wyłączenia odpowiedzialności to sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie udziela pomocy właścicielom ubezpieczonych pojazdów. Każda firma ubezpieczeniowa może stosować własne wyłączenia odpowiedzialności, ale niektóre z nich pojawiają się najczęściej w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) różnych towarzystw. Warunki te możesz znaleźć i na stronach odpowiednich firm, i w kalkulatorze OC Mubi, gdzie w jednym miejscu znajdziesz wiele pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych.

Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych wyłączeń odpowiedzialności, wymienianych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wielu firm zajmujących się ochroną samochodów i innych pojazdów.

Szkody o charakterze eksploatacyjnym

Towarzystwa ubezpieczeniowe zajmują się likwidacją szkód powstałych w czasie zdarzeń drogowych, a nie zwyczajnej eksploatacji pojazdu. Jeśli więc samochód uległ uszkodzeniu z powodu naturalnego zużycia się części, nie dostaniesz za to odszkodowania.

Szkoda wynika z niedbalstwa właściciela pojazdu

Szkoda wynikająca z niedbalstwa może mieć różne postaci. Dlatego ani kierowca, który zostawił samochód na pochyłym terenie, nie zaciągnąwszy hamulca ręcznego, ani ten, który położył kluczyki w ogólnodostępnym miejscu i w ten sposób ułatwił złodziejowi pracę, nie dostaną odszkodowania za szkody, do których doszło w ich pojazdach. Również jeżdżenie na letnich oponach w zimie zostanie ukarane przez ubezpieczyciela odmową wypłaty odszkodowania po uszkodzeniu samochodu.

Szkoda została wyrządzona umyślnie

Gdy kierowca wpadnie na pomysł, aby spowodować szkodę na przykład w celu wyłudzenia odszkodowania, ubezpieczyciel prawdopodobnie to wykryje. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe będzie w stanie udowodnić, że szkoda została wyrządzona umyślnie, nie będzie zobowiązane do wypłaty odszkodowania.

Szkoda powstała w wyniku przestępstwa lub złamania przepisów kodeksu drogowego

Kierowca, który złamie przepisy drogowe i przez to weźmie udział w zdarzeniu, prawdopodobnie nie otrzyma odszkodowania. Czasami wypłaca się tylko część należnej kwoty, jeśli doszło do takiego złamania przepisów kodeksu drogowego, jak na przykład przekroczenie dozwolonej prędkości lub wymuszenie pierwszeństwa na innym pojeździe.

Co innego, gdy właściciel ubezpieczonego samochodu ucieknie po wzięciu udziału w stłuczce. Ucieczka z miejsca zdarzenia jest przestępstwem. Osoba, która się go dopuści, nie może liczyć na likwidację szkody przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Pojazd był używany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem

Możliwe jest ubezpieczenie samochodów używanych jako taksówki, auta do nauki jazdy czy pojazdy wynajmowane w wypożyczalniach. Jednak zawsze należy znaleźć towarzystwo, które zajmuje się ubezpieczaniem takich pojazdów (nie wszystkie TU się tego podejmują) i poinformować je o wszystkich nietypowych zastosowaniach swojego samochodu. Wprowadzenie ubezpieczyciela w błąd, na przykład przez zatajenie informacji o prawdziwym sposobie użytkowania auta, zwykle źle się kończy — w tym wypadku nieotrzymaniem odszkodowania po uszkodzeniu pojazdu w wyniku używania go niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Samochód został skradziony w związku z brakiem deklarowanej ochrony

Przy wykupywaniu ubezpieczenia autocasco właściciel auta deklaruje liczbę zabezpieczeń przeciwkradzieżowych w pojeździe. Jeżeli po utracie samochodu w wyniku kradzieży okaże się, że zabezpieczenia te nie działały, bo na przykład zostały wyłączone przez właściciela pojazdu, ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do udzielenia pomocy ubezpieczonemu.

Kierowca był pod wpływem środków odurzających

Nawet jeśli auto było ubezpieczone, jego właściciel nie otrzyma odszkodowania, jeśli doprowadził do zniszczenia swojego pojazdu, będąc pod wpływem narkotyków lub alkoholu. 

Inne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczycieli

Jesteś ciekaw, w jakich jeszcze sytuacjach firma ubezpieczeniowa nie udzieli pomocy? Przeczytaj artykuł na stronie https://mubi.pl/poradniki/wylaczenia-z-ubezpieczenia-ac/, w którym znajdziesz kilkanaście najczęściej spotykanych wyłączeń odopowiedzialności w autocasco. Pamiętaj też o tym, żeby zawsze przed wykupieniem dobrowolnego ubezpieczenia dokładnie poznać jego warunki, w tym właśnie wyłączenia odpowiedzialności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE