Polska
Zacznijmy od Polski. U nas w kraju dozwolone dla kamperów prędkości reguluje Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z przepisami, kampery o masie nie przekraczającej 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością 50 km/h w terenie zabudowanym (od 5 do 22) i 60 km/h (od 22 do 5). Na terenie niezabudowanym prędkość tą można zwiększyć do max. 90 km/h, do 120 km/h na drodze ekspresowej i 140 km/h na autostradzie. Jeśli chodzi o samochody o wadze większej niż 3,5 tony – dozwolona dla nich prędkość w terenie zabudowanym w dzień to 50 km/h, w nocy 60 km/h, w terenie niezabudowanym 70 km/h i 80 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.
Inne kraje
Choć przepisy ruchu drogowego w innych krajach Europy mogą być takie same jak w Polsce, to wcale nie muszą. I tak, w Chorwacji, zarówno kampery poniżej 3,5 tony jak i powyżej tej wagi, mogą osiągać prędkość do 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i drogach ekspresowych, a na autostradach 90 km/h.
Za to we Francji samochody kempingowe poniżej 3,5 tony mogą rozwijać prędkość 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h po jego opuszczeniu, 110 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach. Samochody o wadze przekraczającej 3,5 tony mogą poruszać się w terenie niezabudowanym z prędkością 50 km/h, 80 km/h poza nim, 100 km/h na drogach ekspresowych i 110 km/h na autostradach.
Jak się jednak okazuje, mandat otrzymać można nie tylko za poruszanie się z niedozwoloną prędkością ale też za brak opłaconej polisy OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest bowiem dla posiadaczy pojazdów mechanicznych ubezpieczeniem obowiązkowym, regulowanym z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ale w ubezpieczenie warto zaopatrzyć się nie tylko dlatego by uniknąć mandatu za jego brak ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa.
Przykładową ofertę ubezpieczeniową dla kamperów znajdziesz pod adresem https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/.