Obywatele mogą otworzyć konto bankowe w większości krajów UE* na podstawie:
- wiza pracownicza;
- wiza studencka;
- lub zezwolenie na pobyt w jednym z krajów.
*Wyjątkiem jest być może Polska, która jest zainteresowana napływem siły roboczej. Tutaj każdy konkretny przypadek należy rozpatrywać osobno. Nam na przykład udało się to zrobić z innych powodów.
Jednocześnie w celu otwarcia rachunku dla firmy lub osoby fizycznej , w szczególności w takich krajach jak Czechy, Niemcy i Włochy wymagana jest osobista obecność cudzoziemca. Ale bez tego dokumenty są akceptowane w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Przeczytaj więcej o funkcjach składania dokumentów online poniżej.
Jak pokazuje doświadczenie, procedura otwierania rachunku w polskim banku jest najbardziej zrozumiała i przejrzysta.
Dokumenty do otwarcia rachunku bankowego w UE (Polska)
Wszystkie instytucje bankowe w Polsce posiadają przejrzystą listę wymaganych dokumentów, którą można uzupełnić. Mianowicie:
- Paszport wnioskodawcy.
- Kod identyfikacyjny.
- Imię Ojca.
- Nazwisko panieńskie i imię matki.
- Polski numer telefonu.
Uwaga! Aby otworzyć konto dla osoby małoletniej w banku w Polsce bez obecności, wymagane będą również dokumenty rodzica (opiekuna). Ale z reguły cudzoziemcy szukają pomocy w różnych firmach, które udzielają pomocy przy otwieraniu rachunków bankowych w Polsce, czy otwieraniu działalności gospodarczej na terenie tego kraju. Jedną z takich firm jest Workein, która może pomóc w założeniu konta bankowego, otwarciu osoby prawnej w Polsce, uzyskaniu zezwolenia na pobyt itp. Adres biura: ul. Puławska, 14, Warszawa, Polska. Następnie porozmawiamy o tym, czego pracownicy banku mogą wymagać od Ciebie przy otwieraniu konta.
Bądź przygotowany: pracownik banku może poprosić o dodatkowe dokumenty, na przykład zaświadczenie o pochodzeniu środków itp. Tutaj wyobraźnia menedżerów jest niewyczerpana. A najczęściej terminy składania brakujących dokumentów są minimalne.
Po przesłaniu e-mailem wszystkich zebranych dokumentów (zeskanowanych kopii) i wypełnieniu wniosku aplikacyjnego na stronie internetowej banku (w języku polskim) pozostaje tylko czekać z nadzieją na pomyślny wynik.
Ale nawet po przesłaniu dokumentów umożliwiających zdalne otwarcie rachunku bankowego można spodziewać się niespodzianki – zaproszenia do osobistego przyjścia i podpisania umowy. Jeśli nie jesteś w Polsce, dobrze byłoby mieć na terenie kraju pełnomocnika z notarialnym pełnomocnictwem w Twoim imieniu.
Uwaga! Banki nie podają treści pełnomocnictwa ani nie poprawiają go na etapie składania. O tym, że pełnomocnictwo „nie pasowało” przekonasz się dopiero wtedy, gdy bank odmówi otwarcia rachunku.