Jak dobrać soczewki na lato?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak dobrać soczewki na lato? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Przed nami najgorętsze miesiące w Polsce. Według prognoz, w tym roku znowu czekają nas rekordowe upały i burze na zmianę z suchym powietrzem. Wiele osób pracuje z biur, w których klimatyzacja wyziębia nawet w najgorętszy dzień, natomiast inni przez charakter swojej pracy dużo czasu spędzają na zewnątrz. Jak dobrać soczewki na letnie miesiące? Czy ich noszenie jest bezpieczne? Jak zadbać o wzrok latem?

Czy noszenie soczewek latem jest bezpieczne?

Noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne i zdrowe dla oczu przez cały rok. Kluczem do unikania podrażnień i infekcji narządu wzrokowego jest odpowiednia pielęgnacja i dbanie o higienę podczas aplikowania i przechowywania soczewek. Lato jest trudnym czasem, nie tylko dla użytkowników soczewek – ciało więcej się poci, jest narażone na gwałtowne zmiany temperatur, przegrzanie, suchość i intensywne promieniowanie UV. Dlatego zawsze na pierwszym miejscu należy pamiętać o własnym komforcie! Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe mogą być idealnym rozwiązaniem na letnie miesiące – zwłaszcza podczas uprawiania sportu czy podróżowania. Zapewniają one ostrość widzenia przez cały czas, w przeciwieństwie do okularów, które latem często się brudzą, zjeżdżają po nosie przez pot czy są narażone na uszkodzenia. Jeśli przyłożycie szczególną uwagę do higieny i używania soczewek zgodnie z czasem przydatności (noszenie soczewek jednodniowych przez dwa dni nie wchodzi w grę, podobnie jak miesięcznych przez 5 tygodni), to staną się one nieodłącznym towarzyszem podczas tej najbardziej wyczekiwanej przez wszystkich pory roku.

Jakie soczewki wybrać na lato?

Podczas miesięcy letnich nie ma potrzeby wymiany soczewek kontaktowych na inne, jeśli te, które nosicie na co dzień, całkowicie Wam odpowiadają. Natomiast jeśli szukacie innych opcji z różnych powodów, warto rozważyć zakup soczewek dwutygodniowych. Dlaczego? Soczewki dwutygodniowe są ciekawą alternatywą pomiędzy soczewkami jednodniowymi, miesięcznymi i całodobowymi. Były one tworzone głównie z myślą o astygmatykach oraz o osobach o nietypowych wadach refrakcji, jednak szybko zyskały sympatię wśród reszty użytkowników. Większość soczewek dwutygodniowych można nosić w dwóch trybach: dziennym albo przedłużonym, do tygodnia bez ściągania. Mogą więc być świetnym rozwiązaniem podczas wyjazdów (z pominięciem kontaktu z wodą – w takim wypadku należy je ściągnąć) czy do noszenia na co dzień w gorące dni. Polubią się z nimi alergicy, osoby o bardzo wrażliwych oczach czy ci, którzy lubią uczucie „świeżości” po otwarciu nowej pary soczewek. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór soczewek dwutygodniowych wśród różnych producentów, np. soczewki Johnson&Johnson ACUVUE® OASYS with HYDRACLEAR® PLUS, silikonowo-hydrożelowe, z zastosowaną formułą dodatkowego nawilżenia oraz filtrem UV. Te soczewki posiadają także wysoki współczynnik przepuszczalności tlenu, co jest ogromnym plusem na miesiące wakacyjne. Godnym uwagi produktem są także soczewki dwutygodniowe EyeLove Basic bi-weekly, hydrożelowe (idealna opcja dla alergików na silikon), z filtrem UV, miękkie, niezwykle delikatne i dodatkowo budżetowe.

Jak dbać o oczy latem?

Najważniejszą kwestią jest ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok, ale ze szczególnym uwzględnieniem lata. Dlaczego? Wiele osób bowiem kupuje przypadkowe okulary przeciwsłoneczne, które nie posiadają żadnych certyfikatów ani filtrów UV, a stanowią tylko rekwizyt do zdjęć. Ich noszenie jest wręcz niebezpieczne dla narządu wzroku! Dlatego latem warto zainwestować nie tylko w soczewki z filtrem UV, ale też w dobre okulary przeciwsłoneczne, a dodatkowo stosować kremy z wysokim filtrem na twarz i odkryte części ciała oraz nosić czapkę lub kapelusz. Dzięki takiej profilaktyce można uniknąć wielu nieprzyjemnych problemów zdrowotnych – podrażnienia, przegrzania czy nawet udaru! Poza tym w trosce o zdrowie oczu latem można używać kropli nawilżających (dla osób, które nie znoszą wkrapiania ich do oczu, są dostępne krople w sprayu).

 

a

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE