Porcelana od wieków jest ceniona za swoją delikatność. Do dzisiaj kolekcjonujemy piękne figurki czy filigranowe filiżanki. Jednym z praktyczniejszych zastosowań tego niezwykłego surowca są kubki porceloanowe. Wysoka jakość wykonania naczynia pozwala cieszyć się poranną kawą, a każde picie herbaty staje się wyjątkowym rytuałem. Porcelana wymaga jednak specjalnej pielęgnacji. Dzięki odpowiedniemu czyszczeniu zachowa blask na długie lata. W dzisiejszych czasach większość naczyń myjemy w wysokich temperaturach, używając do tego silnych detergentów, dlatego często nie wiemy, jak dbać o porcelanę.
Mycie porcelany
Porcelana wbrew pozorom może być długowieczna. Jej kondycja zależy przede wszystkim od sposobu czyszczenia. Kubki porcelanowe są odporne na zarysowania, jednak bardzo podatne na obtłuczenia. Z każdym pojedynczym naczyniem trzeba się obchodzić ostrożnie. Porcelanę powinno się myć w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.Dobrym sposobem będzie włożenie do zlewu małej plastikowej miski i mycie każdego naczynia z osobna. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mieć pewność, że kubki się nie obiją. Wilgotne naczynia osuszamy bawełnianą ściereczką, ponieważ odstawienie na suszarkę spowoduje nieestetyczne zacieki. Pamiętajmy, żeby porcelany dekorowanej złotem lub platyną nigdy nie myć w zmywarce. Niektóre kubki, według zaleceń producenta, nadają się do mycia w niskich temperaturach.
Przechowywanie
Porcelanowe kubki powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu, żeby nie narażać ich na stłuczenia. Chrońmy je także przed działaniem promieni słonecznych, które mogą powodować blaknięcie koloru. Dobry pomysłem będzie umieszczenie ich w kredensie lub przeszklonej szafce. Porcelanę powinno się także czyścić na sucho z osadzonego kurzu. Wybierajmy do tego delikatne, pochłaniające bród ściereczki.
Naprawa porcelany
W przypadku pęknięcia czy stłuczenia porcelany, nie musimy jej od razu wyrzucać. Nawet mocno uszkodzonym elementom można przywrócić drugie życie. Przed przystąpieniem do naprawy, należy dokładnie umyć i odtłuścić każdy materiał. Porcelanę czyścimy przy użyciu wilgotnej ściereczki. Następnie musimy usunąć tłuszcz, używając do tego rozpuszczalnika lub spirytusu. Tak przygotowane elementy płuczemy wodą i czekamy do ich wyschnięcia.Przed przystąpieniem do klejenia, powinniśmy przetrzeć krawędzie fragmentów przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Do sklejenia porcelany używany trwałego, bezbarwnego kleju (np. klej epoksydowy). Rozprowadzamy go na krawędzie największego fragmentu, a następnie dociskamy pozostałe elementy. Pamiętaj, żeby z naprawioną porcelaną obchodzić się szczególnie ostrożnie.
Porcelanowe kubki są ważnym elementem każdego domu, w którym celebruje się moment picia kawy i herbaty. Porcelana w sztuce użytkowej zachwyca szlachetnością, dlatego chcemy o nią odpowiednio dbać. Rozsądne czyszczenie pozwoli nam na dłużej cieszyć się jej pięknem.
Komentarze (0)