Garść przydatnych informacji o e-recepcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Garść przydatnych informacji o e-recepcie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Recepta elektroniczna jest nowoczesną formą przepisywania leków, która w 2020 roku zastąpiła tradycyjną papierową receptę. Co dokładnie warto wiedzieć na temat recepty online?

Elektroniczna recepta – co to jest?

Już kilka lat minęło od momentu, kiedy Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić e-receptę jako alternatywę dla tradycyjnych, papierowych dokumentów. Dzięki temu procedura przepisywania i zakupu leków jest o wiele łatwiejsza i wygodniejsza.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że e-receptę otrzymać można nie tylko po zakończeniu konsultacji stacjonarnej. Pacjenci coraz częściej decydują się na telekonsultacje przeprowadzane za pośrednictwem internetu bądź też telefonu. Dużą popularnością cieszą się także strony internetowe, na których po wypełnieniu szczegółowego formularza, można otrzymać receptę na wskazany lek. Oczywiście, to do lekarza należy decyzja, czy taki dokument zostanie wystawiony.

 

W jaki sposób można otrzymać receptę online?

Z uwagi na to, że teleporady i konsultacje internetowe w dzisiejszych czasach stają się coraz bardziej popularne, obecnie nie istnieje już konieczność osobistego stawiennictwa w gabinecie specjalisty. Niemniej jednak, polskie prawo głosi, że e-recepta może zostać wystawiona wyłącznie po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.

Wielu pacjentów wciąż obawia się teleporad. A tymczasem warto pamiętać o tym, że zdecydowana większość wizyt w gabinecie lekarza opiera się na rozmowie – a tę równie dobrze można przeprowadzić za pośrednictwem nowoczesnych środków komunikacji, takich jak internet bądź też telefon. Na tego typu rozwiązanie często decydują się osoby ciężko chore, z ograniczoną ruchomością bądź też starsze. Możliwość uzyskania recepty bez wychodzenia z domu jest dla nich alternatywą.

 

W jaki sposób można zrealizować e-receptę?

Zarówno proces wystawiania recept elektronicznych, jak i ich realizacja, są przejrzyste. Pacjent, który otrzymuje od lekarza kod recepty za pośrednictwem sms-a bądź też e-maila, przepisane lekarstwa może wykupić w dowolnej aptece na terenie kraju. Wystarczy, że poda farmaceucie czterocyfrowy kod dostępu oraz swój numer PESEL, a niezwłocznie otrzyma przypisane przez specjalistę leki. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że e-recepty wcale nie trzeba realizować samodzielnie. Równie dobrze można poprosić o jej realizację zaufaną osobę, która w aptece okaże dane niezbędne do zakupu leków. Podkreślić trzeba, że niemożliwe jest wystawienie recepty przez lekarza dla innej osoby niż ta, która odbywa konsultację.

Bardzo ważne zagadnieniem jest również okres ważności e-recepty. Standardowy dokument zazwyczaj ważny jest przez 30 dni. Jednak w zależności od przypisanego leku, czas ten może się różnić. Przykładowo, recepty na antybiotyki ważne są zaledwie przez 7 dni. Pacjenci chorujący na choroby przewlekłe mogą otrzymać również od specjalisty receptę długoterminową, która ważna jest przez okres 365 dni. W takiej sytuacji bardzo istotne jest jednak, by pierwsze opakowanie leku wykupili w ciągu 30 dni od momentu wystawienia dokumentu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE