Reklama

Fundusze Europejskie budują wspólnotowość w powiecie bełchatowskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fundusze Europejskie budują wspólnotowość w powiecie bełchatowskim - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Współpraca i solidarność to jedne z głównych wartości Unii Europejskiej, które są realizowane za pomocą Funduszy Europejskich na terenie całego województwa łódzkiego. Różne inicjatywy i projekty, od prowadzenia działań na rzecz cyfryzacji, przez rewitalizację terenów zdegradowanych i poprawę infrastruktury, ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój turystyki, aż po dbanie o środowisko naturalne i przejście na niskoemisyjną gospodarkę lokalną, pomagają spajać lokalne społeczności i tworzyć lepszą przyszłość regionu wraz z Funduszami Europejskimi.

Ludzi łączy poczucie przynależności do zamieszkiwanego miejsca oraz wspólne interesy, cele, potrzeby i marzenia. Fundusze Europejskie, pomagając w realizacji wspólnych przedsięwzięć, kształtują zdolność do tworzenia więzi i współdziałania w każdym powiecie województwa łódzkiego.

Solidarność podstawą zmian

Mnogość inwestycji i ciągłych zmian następujących w regionie dzięki dotacjom z Unii Europejskiej przyczynia się do tworzenia i umacniania więzi społecznych wśród lokalnych społeczności. Inicjatywy takie jak Pikniki Województwa Łódzkiego, czy podróżowanie po województwie i wakacyjne zwiedzanie regionalnych perełek architektonicznych oraz zrewitalizowanych miast, pomagają tworzyć wspólnotowość. Działania Unii Europejskiej budują zatem regionalną solidarność przez osiąganie wspólnych celów prowadzących do rozwoju regionu.

Fundusze Europejskie w powiecie bełchatowskim

Budowanie solidarności poprzez inwestycje Funduszy Europejskich jest widoczne m.in. w działaniach mających na celu rozwój bazy kulturalnej opartej na dziedzictwie kulturowym Bełchatowa. Fundusze Europejskie, jako siła napędowa tej zmiany, aktywnie przyczyniają się do poprawy stanu dziedzictwa kulturowego i rozwoju instytucji kulturalnych w regionie. W Bełchatowie dotacje unijne pomagają m.in. w remoncie zabytkowego budynku Muzeum Regionalnego. Dawny Dworek Olszewskich otrzyma nową elewację, schody oraz tarasy i balkon, które zostaną gruntownie odnowione. Muzeum zostanie zaopatrzone także w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, co umożliwi wirtualne podróże po obiekcie. Ochrona dziedzictwa kulturowego jest istotną kwestią, która łączy ludzi i buduje lokalną solidarność. Wspólne dbanie o kulturę, historię i tradycję stanowi podstawę wspólnotowości regionalnej.

W ramach ochrony środowiska naturalnego w Bełchatowie, razem z Funduszami Europejskimi stworzyliśmy i poddaliśmy rewitalizacji zielone przestrzenie w dolinie rzeki Rakówki. Ten główny korytarz ekologiczny Bełchatowa otrzymał wielopiętrowe i wielogatunkowe nasadzenia zieleni oparte na gatunkach rodzimych. Na wcześniej niezagospodarowanych terenach powstały łąki kwietne, które razem z nowymi nasadzeniami umożliwiają zmniejszenie spływu powierzchniowego wód. Dążenie do wspólnego celu – ochrony środowiska naturalnego – również pomaga tworzyć lokalną solidarność.

Turystyka jest kolejnym obszarem działań Unii Europejskiej, który znacząco przyczynia się do tworzenia regionalnych więzi społecznych. Na terenie powiatu bełchatowskiego, w ramach działań poprawiających stan infrastruktury turystycznej, powstaje ośrodek wypoczynkowy „Patyki”. Budowany na terenie gminy Zelów, kompleks „Patyki” ma składać się m.in. z 10 domków wypoczynkowych, strefy gier, relaksu, ruchu, mentalnej kreatywności, kąpieliska, a także ośrodka szkoleniowego typu Ninja Warrior. Te i inne atrakcje obiektu wypoczynkowego „Patyki” mają zostać udostępnione turystom już w przyszłym (2023) roku. „Patyki” z pewnością przyciągną także mieszkańców okolicznych miejscowości, co również przyczyni się do budowania wspólnotowości regionalnej.

Wspólne cele

Podane przykłady projektów, które przy wsparciu Funduszy Europejskich realizowane są na terenie powiatu bełchatowskiego, to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz budowania wspólnotowości i spajania społeczności lokalnych. Fundusze Europejskie, jako siła napędowa zmian, pomagają nam osiągać wspólne założenia, cele i marzenia, oraz tworzyć lepsze jutro dla solidarnych społeczności w powiecie bełchatowskim.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE