Reklama

Frezarka CNC do metalu - jak to działa?

Opublikowano:
Autor:

Frezarka CNC do metalu - jak to działa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Jeśli miałeś styczność kiedyś z szeroko pojętą obróbką metalu, to na pewno obiła Ci się uszy taka nazwa jak “frezarka CNC do metalu”. Urządzenie to jest niezwykle specjalistyczną maszyną, bez której przemysł metalurgiczny dziś w zasadzie by nie istniał. Jest efektywna, niezwykle produktywna oraz pozwala na masową obróbkę w taki sposób, jakiego nie osiągną żadne inne maszyny. Jak dokładnie frezarka CNC do metalu działa? Sprawdźmy to!

Czym jest frezowanie metalu?

By opisać działanie maszyny CNC, najpierw powinniśmy opisać, czym w ogóle frezarka oraz frezowanie jest. Frezowaniem nazywamy pewien rodzaj obróbki skrawaniem, który polega wprawieniu narzędzia w ruch obrotowy, z kolei ruch posuwowy przysługuje albo również narzędziu bądź też przedmiotowi obrabianemu. W efekcie tego otrzymujemy proces frezowania, który stosuje się do drewna, tworzyw sztucznych oraz właśnie metalu. Rozróżnić możemy również frezowanie walcowe, kształtowe, przeciwbieżne i współbieżne - które stosuje się w zależności od pożądanych efektów. Frezowania metalu używa się do tworzenia między innymi gwintów. Urządzenie frezujące zwiemy właśnie frezarką. Co więc sprawia, że frezarki CNC do metalu (https://jptech-maszyny.pl/frezarki-cnc-do-metalu) są tak pożądane?

Czym wyróżnia się technologia CNC?

Maszyny CNC, czyli maszyny wyposażone w technologię computerized numerical control, są urządzeniami, które oprócz swojej klasycznej charakterystyki obróbczej wyposażone zostały w oprogramowanie umożliwiające automatyzację pracy. Oznacza to, że proces obróbczy nie jest już efektem pracy rzemieślnika z urządzeniem, lecz wynika z umiejętnego zaprogramowania maszyny. Wymaga to oczywiście nie tylko zaznajomienia z technologią w ogóle, ale również znajomości konkretnego modelu i jego oprogramowania. Technologia CNC opiera się na realizacji przygotowanego dla urządzenia programu pracy. W ten sposób stawiamy na obróbkę, która będzie precyzyjna (ponieważ sterowana będzie całkowicie maszynowo) oraz będzie mogła być wykonywana cyklicznie (program może być powtarzany). Umożliwia to obróbkę masową, która przecież jest tak ważna w wysokopowierzchniowych zakładach.

Maszyny do metalu - sklep online.png

Zastosowanie technologii CNC we frezarce do metalu pozwala po prostu przyśpieszyć proces frezowania, który standardowo wymaga od rzemieślnika precyzji oraz całkowitej jego uwagi. Dzięki takiej automatyzacji pracy możliwe jest poświęcenie części uwagi innemu zadaniu, co usprawnia cały proces obróbczy. Z frezarek CNC do metalu korzysta dziś w zasadzie każdy większy warsztat obróbki metalu. Maszyny bez takiego oprogramowania wciąż są używane, lecz raczej w zakładach małych bądź po prostu przez domowych majsterkowiczów. Maszyny do metalu nie należą bowiem do najtańszych, zwłaszcza te, które korzystają z rozwiązania CNC. Jednak na dłuższą metę, możliwość cyklicznej pracy, komputerowo wymierzonej precyzji w 3 osiach i zwiększonej szybkości obróbki są argumentami, które przekonują do zakupu frezarki CNC.

Czego potrzeba do obsługi frezarki CNC?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, pamiętaj, że różni się ono od standardowej, manualnej frezarki do metalu. Przede wszystkim przed użyciem maszyny zapoznaj się bardzo dokładnie nie tylko z jej specyfikacją techniczną, ale również oprogramowaniem. Istnieją specjalne szkolenia, które mogą Cię nauczyć obcowania z taką technologią lub poradniki, które łatwo są dostępne w internecie. Przede wszystkim pamiętaj, by pytać, jeśli czegoś nie wiesz. Urządzenie tak specjalistyczne, choć oficjalnie nie wymaga żadnego certyfikatu do jego obsługi, to zauważysz, że praca z nim różni się diametralnie od pracy z urządzeniami bez technologii CNC.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE